Politico: Никушор Дан започва кошмарен мандат като президент на Румъния
Встъпването в длъжност от днес идва в критичен момент за 19-милионната източноевропейска държава на фона на заплахата от понижаване на кредитния рейтинг, кризата с бюджетния дефицит и загубата на вяра в демокрацията
&format=webp)
Победителят в изборите в Румъния Никушор Дан ще положи клетва като президент на страната днес и веднага ще се сблъска с адско жонглиране между сериозни икономически проблеми и наследени политически конфликти, отбелязва в анализ по темата Politico.
След като не се поддаде на нагласите и победи твърдия десен радикал Джордже Симион на втория тур на 18 май, независимият кмет на Букурещ Дан ще започне работа по съставянето на ново правителство с разговори между проевропейските политически партии в парламента.
Този процес, както и назначаването на нов премиер, може да отнеме няколко седмици. След като бъде финализиран, новото правителство на Дан ще трябва да се справи със сериозни главоболия, допълва изданието.
Съставяне на стабилно правителство
Дан заяви, че ще работи с проевропейските партии в парламента, въпреки че най-голямата сред тях - Социалдемократическата партия (PSD), обмисля дали да не предпочете да играе ролята на опозиция. Президентът иска да назначи за министър-председател уважавания изпълняващ длъжността на държавен глава в момента Илие Болоян и да определи като приоритет намаляването на бюджетния дефицит до 7,5% от БВП.
Ако PSD откаже да се присъедини към управляващата коалиция, тези цели може да се наложи да бъдат преследвани чрез правителство на малцинството, което би направило новата администрация по-малко стабилна и по-рискова перспектива за нервните инвеститори.
„Румъния рискува да понижи суверенния си рейтинг, намира се в процедура на ЕС за прекомерен дефицит и е изправена пред сериозни проблеми с доверието на пазара“, коментира Елена Калистру, съосновател и председател на Funky Citizens, гражданска НПО в Букурещ. „Дан трябва да използва новопридобития си политически капитал, за да улесни трудните фискални реформи чрез съгласуван икономически екип.“
Това означава да назначи министър-председател, който може да управлява парламентарно мнозинство, фокусирано върху фискалните реформи. „Румъния отчаяно трябва да изпрати силни сигнали както на пазарите, така и на ЕК, че е готова да приложи сериозни мерки за фискална дисциплина“, допълва Калистру.
Водеща роля на Румъния в Европа
С население от 19 милиона души, масирано присъствие в НАТО - включително и с най-голямата европейска база на Алианса, и критична стратегическа позиция в Черно море, граничеща с Украйна, Румъния би трябвало да бъде жизненоважен партньор за западните интереси, особено в Брюксел.
Дан заяви пред Politico, че иска да играе по-„активна“ роля в делата на ЕС, включително в преговорите за седемгодишния бюджет на блока. За разлика от политическите си опоненти, той твърдо подкрепя продължаването на помощта за Украйна и укрепването на автономните отбранителни способности на ЕС, в момент, когато Тръмп заплашва, че САЩ може да се оттеглят.
„Аналитичният подход на Дан може да се окаже ценен в тези сложни преговори в момент, когато Източна Европа става все по-централна за европейската архитектура за сигурност“, казва Калистру. „Това е и възможност да се възстанови доверието към Румъния в Брюксел след години на фискално изоставане.“
Отилиа Нуцу, анализатор на публичната политика в базирания в Букурещ мозъчен тръст Expert Forum, заяви, че е време Румъния да има „по-силен глас“ в Брюксел.
„Румъния е голяма държава членка на ЕС, и ние трябва да играем много по-активна роля, отколкото досега. Не знаем докога можем да разчитаме на подкрепата на САЩ и е изключително важно да станем глас, който настоява за европейско единство. Президентът трябва ясно да заяви, че победата на Украйна е екзистенциален въпрос за нас.“
Възстановяване на вярата в демокрацията
Самият Дан заяви, че иска да възроди вярата на нацията в демокрацията, която и без това беше отслабена, а след това претърпя катастрофален удар, тъй като президентските избори миналата година бяха касирани на фона на твърдения за чуждестранна намеса.
Тази задача ще включва справяне с корупцията на всички нива, назначаване на нови съдии и прокурори, както и преодоляване на влиянието на утвърдени политически партии като PSD и Национално-либералната партия (PNL) върху начина на функциониране на политиката.
Политическите партии се смятат за корумпирани и егоистични, казва Оана Попеску-Замфир, бивш съветник на правителството и експерт в Европейския съвет за външна политика.
„Политиката се възприема като нещо, което правиш, ако искаш да забогатееш или искаш да придобиеш влияние; в много отношения тя не се възприема като легитимна работа или професия. Остава открит въпросът как Дан ще успее да работи с партиите, но той го е правил като кмет. Това, което хората забелязват тези дни, е огромната му способност да се учи.“
Дан заяви пред Politico, че има „натиск от страна на обществото“ върху „старата политическа класа“ да реформира начина си на работа след години на провал. „Мисля, че те разбраха, че трябва да променят нещо, някои важни неща“, допълни той.