Nasdaq Composite затвори на рекордно високо ниво
Фаворитът на инвеститорите в изкуствен интелект Nvidia за кратко надхвърли 4 трилиона долара пазарна стойност, като стана първата компания, достигнала този етап
&format=webp)
Американските борсови индекси се повишиха в сряда въпреки продължаващата несигурност относно търговската политика на САЩ, тъй като фаворитът на инвеститорите в изкуствен интелект Nvidia за кратко надхвърли 4 трилиона долара пазарна стойност, като стана първата компания, достигнала този етап.
Технологичният Nasdaq Composite се повиши с 0,9%, за да затвори на рекордно високо ниво. S&P 500 и Dow Jones Industrial Average добавиха съответно 0,6% и 0,5%. S&P 500, който имаше двудневна серия от загуби, затвори малко под нов рекорд, докато Dow е на около 1% от първия си нов връх от декември.
Акциите на най-големите технологични компании в света, които бяха тласък на скорошното рали, бяха предимно по-високи в сряда. Nvidia затвори с близо 2% по-високо, макар и малко под по-ранните върхове, които издигнаха пазарната ѝ капитализация над 4 трилиона долара. Конкурентът в производството на чипове Broadcom също се покачи с около 2%. Microsoft, Amazon, Alphabet и Meta Platforms се покачиха с повече от 1%. Apple се повиши леко, докато Tesla леко падна.
Цената на биткойн достигна 111 400 долара наскоро, след като по-рано през деня в САЩ се покачи малко над 112 000 долара - първият връх от края на май. Акциите на Strategy, най-големият корпоративен притежател на дигиталната валута, и крипто борсата Coinbase Global се покачиха с по около 5%.
Доходността по 10-годишните държавни облигации на САЩ, която влияе върху разходите по широк спектър от потребителски и бизнес заеми, беше 4,34% в късния следобед, в сравнение с 4,42% при затварянето във вторник.
Индексът на щатския долар се задържа стабилно на 97,52. Той отчете леки печалби през последните две сесии, след като достигна най-ниското си ниво от началото на 2022 г. миналата седмица.
Фючърсите на златото се повишиха с 0,2% до 3325 долара за унция, след като губеха позиции в продължение на два поредни дни, докато фючърсите на West Texas Intermediate, бенчмаркът за американския суров петрол, се понижиха с 0,1% до 68,30 долара.
Ще поднесе ли Федералният резерв „Коледа през юли“?
В сряда инвеститорите анализираха и протоколите от юнската среща на Федералния комитет по отворения пазар, който разкрива нарастващо разногласие относно това дали Федералният резерв трябва да промени основния си лихвен процент.
От едната страна стоят членовете, които смятат, че инфлацията е достатъчно овладяна и оправдава намаляване на лихвите. От другата - онези, които се опасяват, че митата могат да доведат до поскъпване за потребителите и да попречат на усилията на Фед да сведе инфлацията до целевите 2% на годишна база, обобщава Investopedia.
Основният лихвен процент на Фед влияе върху разходите по всички видове кредити. Намаляването му би могло да стимулира икономиката - но с риск от ново засилване на инфлацията, която вече натежа сериозно на американските потребители в края на пандемията.
Представители на Фед изразяват и загриженост, че нови мита могат не само да повишат цените, но и да забавят икономиката, като навредят на пазара на труда. Задължението на Фед, според закона, е да поддържа висока заетост и контролирана инфлация.
Да се намали или не?
Според протокола от срещата, някои членове на Комитета са по-загрижени от други за инфлационния ефект на митата.
Повечето участници преценяват, че известно понижение в целевия диапазон на основната лихва тази година вероятно ще бъде подходящо, като отбелязват, че натискът върху цените вследствие на митата може да бъде временен или умерен.
Няколко участници посочват, че ако данните се развият според очакванията им, биха били склонни да подкрепят намаляване на лихвата още на следващото заседание.
Въпреки това, при все че инфлацията остава над желаното равнище, някои членове на Комитета запазват „ястребовата“ си позиция (т.е. по-твърда парична политика).
Някои участници смятат, че най-вероятният подходящ курс на паричната политика тази година не включва никакви намаления на целевия диапазон, като отбелязват, че последните данни за инфлацията продължават да надвишават целта на Комитета от 2%.
Тъй като само „няколко“ от 12-те гласуващи членове на Комитета са изразили готовност да подкрепят намаление още през юли, финансовите пазари продължават да прогнозират, че Фед най-вероятно няма да понижи лихвите поне до септември, сочат данни на инструмента FedWatch на CME Group.
Джефри Роуч, главен икономист на LPL Financial, коментира: „Въпреки насрещните ветрове, икономиката продължава да се движи напред, давайки време за оценка на въздействието на митата. След последния доклад за заетостта, пазарите не очакват намаление на лихвите този месец.“