„Хедж фондовете и други финансови спекуланти са виновни за 80 процента от скока на цените на кафето, който създаде невероятна нестабилност и несигурност на пазара“, казва ръководителят на компанията за кафе Lavazza.

Джузепе Лаваца, председател на Lavazza Group, отправя нападки към „големите инвестиционни фондове“, които са довели цените до „напълно неустойчиви нива за индустрията и потребителите“.

Лондонските фючърси на робуста, световният еталон, се покачиха до рекордно високата стойност от над 5700 долара за тон през януари. Оттогава цените се понижават заради надеждите за по-добра реколта до около 3500 долара за тон тази седмица. Но бенчмаркът все още е доста над историческата средна стойност от 1700 долара.

„През последните четири години, когато цените на кафето са се повишили толкова много, 80% от вината идва от спекулации, особено на хедж фондовете“, коментира Лаваца пред Financial Times.

Фактори като лошата реколта са допринесли за това, но „хедж фондовете наистина са направили разликата“.

Кафето е голям отрасъл, но фючърсната му търговия е ограничена. Така че дори малка сума пари може да предизвика голямо цунами, казва Лаваца, четвъртото поколение на семейството му, което ръководи компанията.

„Това не е голям риск, но ако спечелят състезанието, могат да спечелят много пари“.

Той продължава: „Волатилността и несигурността, които се влагат на пазара, са наистина невероятни за пекарите, търговците и производителите.“

Според данни на компанията през последните две години потреблението на кафе е спаднало с 3,5% поради високите цени.

Хедж фондовете и други спекуланти отдавна са обвинявани за огромните движения в цените на суровините, като за особено виновни се смятат т.нар. съветници за търговия със суровини - фондове, които обикновено се хващат за силни възходящи или низходящи ценови тенденции.

Управителите на тези фондове твърдят, че осигуряват ликвидност на пазарите.

Въпреки това Лаваца твърди, че проблемите с ликвидността и нарастващите изисквания за маржове - допълнителният капитал, който търговците трябва да вложат, за да поддържат позиции на фючърсните пазари - са прехвърлили ръба на някои представители на сектора.

Базираната в Нидерландия Mercon Coffee Group, един от най-големите търговци на кафе в света, подаде молба за обявяване в несъстоятелност в края на 2023 г. в началото на настоящото рали.

Lavazza беше принудена драстично да увеличи оборотния си капитал, като базираната в Торино компания е похарчила 1,6 млрд. евро за кафе през миналата година, в сравнение с 600 млн. евро през 2018 г.

Италианският изпълнителен директор, който се оплаква, че да платиш 4 паунда за едно еспресо в Лондон е твърде скъпо, казва, че потребителските цени на кафето, „надявам се“, вече са достигнали своя връх.

Въпреки това цените могат да се повишат отново поради правилата за обезлесяване, предложени от ЕС, и плановете за мита на президента на САЩ Доналд Тръмп.

Представители на компанията твърдят, че таксата на Тръмп върху стоките от ЕС е „добра“, но предупреждават, че митата между САЩ и страните производителки на кафе като Бразилия и Виетнам ще бъдат по-неприятни за бизнеса и ще повишат цените за американските потребители.

Но това е „управляемо“ в сравнение с предложения закон на ЕС за забрана на вноса на група от седем стоки, включително кафе, да се продава на пазара на блока, ако са отглеждани върху обезлесени земи.

Предложеният регламент, който трябва да влезе в сила в края на годината, беше критикуван от 18 държави-членки, включително Италия, както и от шоколадови компании като собственика на Cadbury - Mondelez.

„Той е много тежък, защото наистина поставя някои силни ограничения за европейските пекарни да внасят добро кафе“, казва Лаваца.

Законодателите, които го прокарват, „нямат никаква представа как работи нашият бизнес“.