„Купи слуха, продай новината“: Акциите на Tesla записаха най-лошия си ден от година въпреки рекордните доставки
След силното поскъпване на акциите през последните месеци пазарът изглежда е решил, че добрите новини вече са били включени в цената
,fit(1001:538)&format=webp)
Tesla обяви в четвъртък, че е доставила значително повече електромобили през второто тримесечие на 2026 г., отколкото очакваха дори най-оптимистично настроените анализатори.
Въпреки това новината не успя да впечатли инвеститорите. Акциите на Tesla поевтиняха със 7,5% в четвъртък – най-големият им еднодневен спад от 24 юли 2025 г., когато загубиха 8,2%, сочат данни на Dow Jones Market Data.
Според Джийн Мънстър, управляващ партньор в Deepwater Asset Management, реакцията е класически пример за принципа „купи слуха, продай новината“.
Акциите на Tesla поскъпваха силно в седмиците преди публикуването на резултатите, а част от инвеститорите вече са реализирали печалби след официалното потвърждение на добрите данни.
Мънстър допълва пред MarketWatch, че пазарът се пита доколко повишените цени на горивата са допринесли за ръста в продажбите на компанията.
Доставките надминаха всички очаквания
Tesla съобщи, че между април и юни е доставила на клиенти 480 126 електромобила.
Това е с 18% повече от консенсусната прогноза на анализаторите, която възлизаше на около 406 000 автомобила.
Някои анализатори вече бяха повишили очакванията си през последните дни заради силни данни от международните пазари.
• Deutsche Bank очакваше 416 000 доставки.
• Morgan Stanley прогнозираше 413 000 автомобила.
• Независимият анализатор Troy Teslike предвиждаше 466 000 доставки.
Преди публикуването на данните анализаторът на Morgan Stanley Андрю Перкоко заяви пред MarketWatch, че всичко над 425 000 доставки би представлявало ясно надминаване на очакванията.
Освен това Tesla е доставила с 25% повече автомобили спрямо същия период на 2025 г.
Това е най-силното тримесечие за компанията от третото на 2025 г.
Европа е основният двигател на растежа
Голяма част от ръста идва от Европа, където продажбите на Tesla се подобряват през последните месеци.
Анализаторите очакват тази тенденция да продължи, тъй като компанията разширява предлагането на своите усъвършенствани системи за подпомагане на водача на нови пазари.
От общия обем доставки:
• 467 762 автомобила са от моделите Model 3 и Model Y.
• 12 364 са от други модели, включително Cybertruck.
Междувременно Tesla прекрати производството на луксозните Model S и Model X през предходното тримесечие и спря да приема нови поръчки за тях от 1 април.
Според анализатора Джед Дорсхаймър от William Blair това вероятно е било последното тримесечие, подпомогнато от така наречените „последни покупки“ на клиенти, които са искали да се сдобият с тези модели преди окончателното им изтегляне.
Бизнесът с батерии расте, но не впечатли пазара
Tesla съобщи също, че през второто тримесечие е инсталирала системи за съхранение на енергия с общ капацитет от 13,5 гигаватчаса.
Това е значително повече от 9,6 гигаватчаса година по-рано, но остава леко под прогнозите на анализаторите за 13,8 гигаватчаса.
Въпреки това резултатът е по-добър от първото тримесечие, когато компанията отчете 8,8 гигаватчаса.
Главният финансов директор Вайбхав Танеджа заяви още през април, че Tesla очаква да внедри повече системи за съхранение на енергия през 2026 г., отколкото през 2025 г.
Според анализатора Бен Кало от Baird този бизнес сегмент остава подценяван от инвеститорите, въпреки че започва да привлича все по-голям интерес.
Конкурентите показаха смесени резултати
Представянето на Tesla остава по-добро от това на голяма част от конкурентите ѝ.
Ford Motor Company съобщи, че общите продажби през второто тримесечие са намалели с 10%.
Продажбите на електромобили на Ford са се сринали с 40,7%, а тези на хибридни автомобили са спаднали с 20%.
General Motors отчете спад от 4,2% на продажбите, посочвайки като причини по-слабия пазар на електромобили, ограниченията във веригите за доставки и спрените модели.
Lucid Group е доставила 3953 автомобила – под очакванията на Уолстрийт за около 5000.
За сметка на това Rivian Automotive отчете по-добри резултати от очакваното. Компанията е доставила 12 194 автомобила през тримесечието, над собствената си прогноза от между 9000 и 11 000 броя.
Rivian изтъкна силно търсене на моделите R1 и електрическите си ванове за доставки, както и на новия SUV модел R2.
В резултат компанията повиши прогнозата си за доставките през цялата година до между 65 000 и 70 000 автомобила.
&format=webp)
&format=webp)
&format=webp)
&format=webp)
)
&format=webp)
&format=webp)
&format=webp)
&format=webp)
&format=webp)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)