Доларът се насочва към шесто поредно месечно понижение спрямо еврото вследствие на очакванията за спад в заетостта в САЩ, което би валидирало вчерашното решение на Фед да продължи със стимулиращата си политика.

Зелените пари се търгуват близо до най-ниското си от над година насам ниво спрямо еврото. Вчера от резерва обявиха, че ще продължат да изкупуват държавни ценни книжа след края на двудневната среща на комитета по парична политика.

Еврото се разменя при нива от 1.3550, достигайки най-високо ниво за деня от 1.3587, или най-ниското му ниво от ноември 2011 г. насам.

Йената поскъпна спрямо 13 от 16-те осонвно търгувани валути по време на азиатската сесия предвид на спирането на двудневния ръст за азиатските индекси.

Новозеландският долар поскъпна спрямо австралийския, след като централната банка на страната запази нивата на лихвите си без промяна и изрази опасения относно ръста в цените на имотите.

„Позицията на Фед все още е негативен за долара фактор и това ще се промени, когато станем свидетели на достатъчно данни, потвърждаващи стратегията за изход от монетарните стимули на резерва“, коментира Рей Атрил, валутен стратег в National Australia Bank Ltd., цитиран от Bloomberg. “Доларът ще остане относително слаб“.

Зелените пари загубиха 0.2% до 90.81 йени. Еврото също отбеляза съществено понижение спрямо йената понижавайки се до ключовото ниво на подкрепа от 123 йени.

Спадът на долара с 2.9% спрямо еврото през този месец се очаква да продължи най-дългата месечна серия от загуби от май 2003 г. насам. Йената поевтиня със 7.4% спрямо еврото.

Най-големите валутни дилъри в света отчитат повишение в търгуваните обеми на валутните пазари през тази година, като поевтиняването на йената, паунда и швейцарския франк повишават очакванията за бъдещи промени във валутните нива до най-високите от пет месеца насам стойности.

От Barclays Plc, третият най-голям валутен дилър, регистрираха рекоден дневен обем от година насам по отношение на търговията с еврото през тази година. От Citigroup Inc. отчитат повишена активност в търговията спрямо йената.

Междувременно от най-големия търговец с валута - Deutsche Bank AG, отчитат повишена активност по отношение на „високодоходните“ валути предвид на европейската дългова криза.