Доларът поскъпва спрямо всички основни валути
Доларът се повиши до най-високата си стойност от две и половина години насам спрямо йената преди данните за поръчките на дълготрайни стоки в САЩ, които се очаква да са поредният симптом за възстановяването на водещата световна икономика.
Зелените пари поскъпнаха спрямо всички 16 основнотъргувани валути, преди Фед да започне двудневната си среща утре. Поевтиняването на йената бе ограничено, след като стана ясно, че инвеститорите са намалили „мечити си залози“ спрямо йената, предвид на техническите индикатори за свръхпродаденост на валутата.
Еврото е близо до най-високата си стойност спрямо йената от 11 месеца насам преди данните за потребителското доверие в Германия. Очакванията са индексът на института GfK да се повиши до 5.7 пункта през февруари, на фона на понижението му до 5.6 през този месец или най-ниската му стойност от декември 2011 г. насам.
„Увереността във възстановяването на щатската икономика е доста основателна“, според Грег Гибс, валутен стратег в Royal Bank of Scotland Group Plc., цитиран от Bloomberg. „Хората започват да мислят в по-дългосрочен план за възстановяването на щатската икономика. Това е добър фактор за поскъпване на долара“.
Доларът се повиши до ниво от 91.26 йени, което бе най-високата стойност от юни 2010 г. насам.
Еврото се запази без съществено изменение при ниво от 1.3464 и е изключително близо до най-високата си стойност от февруари миналата година при 1.3479.
Много от пазарните участници очакват Фед да сигнализира на срещата си през март или юни, че е готов да приключи с програмата си за обратно изкупуване на активи предвид здравословната форма на щатската икономика. Това би било силен фактор в подкрепа на долара в средносрочен план до края на годината.
„Възможно е да станем свидетели на прибиране на печали при долар-йена“, според Такуя Кавабата, анализатор от Gaitame.com, цитиран от Bloomberg.
Петролът се търгува близо до най-високите си нива от четири месеца насам, след като отбеляза най-дългото си седмично повишение от април 2009 г. Спекулациите, че възстановяването на световната икономика ще съдействат за повишаване на търсенето на горивата допринесоха за това.
Фючърсите на суровия петрол с доставка през март се повишиха с 16 цента до 96.04 долара за барел. Фючърсите на петрола тип брент с доставка през март са се запазили без съществено изменение при ниво от 113.28 долара за барел.