Предизвиканото от технологичния сектор поскъпване на акциите в световен мащаб изгуби инерция в азиатската сесия днес, след като инвеститорите заеха по-предпазливи позиции предвид несигурността около инфлацията и лихвите.

Доходността по държавните облигации обаче продължи да отстъпва от многогодишните си върхове, а доларът се търгуваше без промяна преди очакваните по-късно днес данни за инфлацията в САЩ, които би трябвало да дадат индикации за темпа на повишение на лихвените нива.

Суровият петрол възобнови поскъпването си, след като намаляването на запасите в САЩ очерта проблемите с търсенето и предлагането на пазара.

Японският индекс Nikkei стартира деня с повишение от близо 1%, преди да достигне почти до отрицателна територия. По-късно през деня индексът нарастваше с 0.33%.

Междувременно, индексът на китайските сини чипове CSI300 се понижи с 0.52%, а хонконгският Hang Seng отстъпва с 0.31%.

Азиатско-тихоокеанският индекс MSCI отчиташе повишение от 0.10% по-рано днес.

Вчера големите технологични компании оглавиха ръста на Уолстрийт, като технологичният индекс Nasdaq скочи с 2.1%, а S&P 500 добави 1.45%.

Криптовалутите настъпват?Близо сме до момента, в който повечето компании ще започнат да предлагат криптовалути като метод за онлайн разплащания.

Щатските индексни фючърси обаче днес отчитат понижения, като тези на Nasdaq губят 0.28%, а на S&P500- 0.23%.

Вчерашните положителни нагласи на борсата бяха подпомогнати и от понижението на доходността по дългосрочните държавни облигации. Доходността по щатските 10-годишни книжа отстъпва до 1.9285% в Токио днес, след като във вторник достигна 2.5-годишен връх. Доходността по германските 10-годишни книжа също намалява, след като преди това беше достигнала тригодишен връх.

Федералният резерв на САЩ се очаква да започне да вдига лихвите на срещата си през март, въпреки че засега няма яснота около темповете на затягане на паричната политика.

Паричните пазари считат за сигурно увеличение от поне четвърт пункт и около 25% вероятност за повишение с половин процентен пункт.

Прогнозите са, че очакваните по-късно днес данни ще покажат, че потребителските цени в САЩ нарастват с над 7% на годишна основа, което напомня за инфлационните шокове от 70-те и 80-те години на миналия век.

Валутите се търгуват до голяма степен без промяна преди излизането на данните, като доларовият индекс запазва позиции при 95.581 пункта, след като в петък падна до двуседмично дъно от 95.136.

Едно евро се разменяше срещу 1.14175 долара, а йената се търгуваше на ниво от 115.49 спрямо щатската валута.

Комбинацията от по-евтин долар и по-ниска доходност по държавните облигации засили блясъка на златото, което се търгува близо до двуседмичен връх при 1 834 долара за тройунция.

Фючърсите на щатския лек суров петрол (WTI) поскъпват с 15 цента до 89.81 долара за барел, докато тези на Брента се търгуват без промяна на ниво от 91.53 долара за барел.