Китай отстрани Цин Ган от поста министър на външните работи по-малко от седем месеца след назначаването му на този пост, съобщи BBC.

Последните публични ангажименти на министъра бяха на 25 юни. Към момента обаче не се посочва причина за отстраняването му.

Дипломатът беше смятан за близък сътрудник на президента Си Дзинпин. Сега министерския пост ще заеме ръководителят на външните работи на Комунистическата партия Ван И.

"Висшият законодателен орган на Китай гласува за назначаването на Ван И за външен министър", съобщи държавната информационна агенция Синхуа.

Законодателите гласуваха и за смяна на ръководителя на Китайската централна банка - икономистът Пан Гуншън ще замени напускащия гуверньор И Ган, допълва Синхуа.

Продължителното изчезване на Цин Ган от общественото полезрение и официалното мълчание по този повод, провокира яростни спекулации през последните седмици, отбелязва BBC.

Пекин отмени неочаквано визитата на топ европейски дипломатСред обсъжданите теми трябваше да бъдат правата на човека и войната в Украйна

Той беше един от знаковите представители на китайското правителство. Продължителното му отсъствие беше внимателно наблюдавано не само от дипломатите и анализаторите в Китай, но и от обикновените граждани. Най-голямата търсачка в страната, Baidu, отбеляза огромен ръст на търсенията на името му през последните седмици.

Когато преди месец той не присъства на срещата на върха в Индонезия, краткото официално обяснение беше, че има неуточнени здравословни проблеми.

Липсата на каквито и да е подробности от страна на министерството обаче доведе до спекулации, че е наказан или по политически причини, или заради извънбрачна връзка, допълва BBC.

Срещата му с ръководителя на външната политика на Европейския съюз Жозеп Борел, първоначално насрочена за 4 юли, беше отложена от Китай без обяснение, което допълнително подхрани слуховете.

Запитана за местонахождението му миналата седмица, говорителка на министерството заяви, че не разполага с информация - подчертавайки секретността на Китай и непрозрачността на системата й на управление.

Желание за напредък: За какво се договориха Блинкен и Си Дзинпин в КитайАнтъни Блинкен е първият държавен секретар от 2018 г. насам, който се среща с китайския лидер

Не е необичайно високопоставени фигури в Китай да остават извън полезрението на обществеността за дълги периоди от време, само за да се появят по-късно като обект на криминално разследване. Или пък се появяват отново без обяснение.

Самият Си Дзинпин изчезна за две седмици малко преди да стане лидер на Китай през 2012 г., което предизвика спекулации за здравословното му състояние и възможни борби за власт в партията, допълва BBC.