Финландия е на крачка от експлоатацията на първото постоянно хранилище за отработено ядрено гориво.

Мястото се нарича Онкало, което значи пещера или вдлъбнатина от финландски език. Това е подходящо име за огромна могила, изградена през последните 20 години.

Намира се на 450 м дълбочина в скалите на остров Олкилуото в югозападната част на страната, където специално издълбани тунели ще се превърнат в складове за високорадиоактивни отпадъци със срок на съхранение 100 000 години, пише BBC.

В Олкилуото се намират три ядрени реактора, които са разположени един до друг на брега на морето. Третият е пуснат в експлоатация едва тази година, като се превръща в първия нов реактор, който осигурява енергия в Западна Европа от 15 години насам.

Тези реактори, заедно с други два в Ловиса на южния бряг, произвеждат 33 % от електроенергията на Финландия.

Понастоящем отработените горивни пръти от атомните електроцентрали се съхраняват във временни хранилища по целия свят.

Финландия е първата, която ще започне да прилага иновативната концепция, надявайки се тя да бъде постоянно решение. Високорадиоактивните отпадъци ще бъдат погребани дълбоко в скалите, затворени в чугунени и медни цилиндри и обвити с бентонитова глина.

Ядрена енергетика в ЕС: Каква е позицията на страните членки? В ЕС тя е призната за съответстваща на концепцията за устойчиво развитие, а ядрената енергия – за „зелена“

От 2025 г. на това място няма да стъпва човешки крак в продължение на 100 000 години, разказва репортер на BBC, специално допуснат за обиколка на проекта.

Отнема 15 минути, за да се спуснете до сервизната станция на Онкало, която се намира на 437 м под земята.

Когато тунелът, дълъг 4,5 км, започва да се спуска надолу, следва стандартен пътен знак за ограничение на скоростта от 20 км/ч. На стената на равни интервали са поставени знаци, които отчитат разстоянието от повърхността.

Тунелът е тесен – предназначен е за едно превозно средство. Наоколо обаче има спрени коли и камиони, и прилича на оживена строителна площадка, само че в пещера. Има тежки машини и огромни контейнери, пълни със строителни материали.

Усещането е странно: работниците се занимават със задачите си, сякаш се намират във фабрика над земята. Температурата е приятна – 14 градуса, а въздухът е чист: инсталирана е вентилационна система и няма мирис на прах или влага, разказва BBC.


Posiva

Когато подготвителните етапи приключат, контейнерите с ядрени отпадъци ще пристигат в зоната за обслужване с асансьор, който се спуска направо от завода за капсулиране на повърхността. Асансьорната шахта все още се изгражда и в момента тя е закрита от голяма врата, обозначена с два големи червени хикса.

Когато отработеното гориво започне да се съхранява, контейнерите ще се спускат от асансьорната площадка по-надолу към тунела за депониране, където ще бъдат поемани от роботизирани превозни средства, за да ги отведат до вертикалните отвори за депониране – местата за окончателното им съхранение.

Край на ядрената ера: Германия затвори последните си три централиНай-голямата икономика в ЕС сложи край на продължилата повече от шест десетилетия ядрена ера

Изграждането на Онкало струва 1 млрд. евро.

Мнозина, включително Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), приветстват появата му като голяма промяна.

"Всички знаеха за идеята за геоложко хранилище за високорадиоактивни ядрени отпадъци, но Финландия го направи", коментира Рафаел Мариано Гроси, генерален директор на МААЕ, при посещение на обекта през 2020 г.

Други държави, включително Обединеното кралство, САЩ, Швеция, Франция и Канада, вече търсят подобно решение, казва Гарет Лоу, професор по радиохимия в Университета в Хелзинки, който не участва във финландския проект.

"Финландия изпреварва всички останали поне с едно десетилетие."

Дали обаче Финландия наистина е намерила отговора на въпроса за ядрените отпадъци и може ли някой да гарантира, че ще останат безопасни в далечното бъдеще?

Литва държи ключа към енергийната сигурност на ЕвропаСлед обявяване на независимостта си от СССР страната успя да се адаптира към сложния геополитически контекст и да осигури своята енергийна независимост

Понастоящем ядрената енергия осигурява около 10% от електроенергията в света. Тъй като тя е нисковъглеродна, мнозина я смятат за важен фактор в борбата срещу изменението на климата.

Остават открити дебатите относно безопасността на самите централи, трябва да се намери и решение за огромните количества отработено гориво и натрупани радиоактивни отпадъци, които остават опасни за околната среда и човешкото здраве в продължение на стотици хиляди години.

Тези отпадъци трябва да се държат далеч от хората и да се изолират от околната среда за период от време, който е почти непонятен за човешкия ум. Този проблем превръща безопасното управление на радиоактивните отпадъци в един от най-големите проблеми на ядрената енергия днес.

По оценки на МААЕ към 2016 г. в света има около 260 000 тона отработено ядрено гориво, което се съхранява временно, като по-голямата част от него е на площадките на реакторите. Около 70% от отработеното ядрено гориво в света се намира в басейни за съхранение, а останалата част в бетонно-стоманени контейнери, наречени сухи казани.


Posiva

Малцина вярват, че тази ситуация може да се запази за неопределено време.

"Всички ние се възползваме от ядрената енергия вече повече от 60 години", казва Люис Блекбърн, преподавател по ядрени материали в университета в Шефилд, Великобритания.

"Отговорността на нашето поколение учени и инженери, е да се заеме с предизвикателството за обезвреждане на отпадъците, вместо да го остави на бъдещите поколения.", допълва той. Определя Онкало като крайъгълен камък. Финландия даде пример на света какво може да се постигне с успешно сътрудничество и прозрачна комуникация с обществеността, казва ученият.

Ядрени отпадъци се превръщат в диамантени батерии за телефони и автомобилиАмериканска компания е разработила батерия със самостоятелно захранване изцяло от радиоактивни отпадъци

Научният консенсус е, че геоложкото погребване в продължение на стотици хиляди години в специално проектирани хранилища като Онкало, със стабилна скална формация, е "най-осъществимият подход" за отработеното ядрено гориво.

Финландският орган за радиационна и ядрена безопасност е стигнал до заключението, че характеристиките на скалите в Онкало са благоприятни за осигуряване на безопасността на крайното погребване на отработено ядрено гориво.

Онкало, както и останалата част от Финландия, е много стабилна в геоложко отношение и рискът от земетресения е нисък. "Скалата в Онкало смес от два различни типа скали в едно", обяснява Анти Ютсен, главен геолог в изпълнителят на проекта Posiva. "Тя е на почти два милиарда години и е много твърда.", допълва ученият.

Това е важно, тъй като скалата е една от трите бариери за безопасност в концепцията за погребване. Освен това тя трябва да бъде достатъчно стабилна, за да позволи изграждането на тунели и дупки за депониране дълбоко под земята.

Кои са държавите с най-много ядрени реактори в света?Действащите атомни реактори в света са 413, като общо 32 страни разполагат с ядрени мощности

Онкало ще приема отработените горивни пръти, без да ги преработва предварително.

Някои учени твърдят, че преработката - процесът на отделяне на плутоний и уран от отработеното ядрено гориво, при който се получават ядрени материали за многократна употреба и високоактивни ядрени отпадъци, ще ги направи по-безопасни, като намали общия обем на оставащите отпадъци.

"Можете също така да възстановите уран и плутоний, които могат да се използват за производство на свежо гориво", обяснява Маря-Сиитару Каупи, преподавател в катедрата по химия в Университета в Хелзинки, който е провел изследвания за Posiva. Около една трета от световните ядрени отпадъци са преработени, като след това те могат да бъдат витрифицирани (превърнати в стъкло).

Според други обаче преработката увеличава риска от ядрен тероризъм. В дългосрочен план остъклените отпадъци могат също така да се разтворят при контакт с подпочвените води. Posiva твърди, че преработката е технически сложна и скъпа. Освен това, все още се произвеждат и известно количество високоактивни отпадъци, посочва Йохана Хансен, координатор на научноизследователската и развойната дейност в Posiva. "Така че при всички случаи ще е необходимо съоръжение за погребване."

Хранилището в Онкало се основава на концепцията KBS-3, разработена от Шведската компания за управление на ядрено гориво и отпадъци в сътрудничество с Posiva. Идеята е да се създадат три бариери около ядрените отпадъци: първо да се поставят в медни контейнери, след това контейнерите да се обвият в бентонит – глина, която поглъща вода и накрая да се заровят в тунели дълбоко в скалите.

Според оценки на Posiva ще са необходими 100-120 години, преди хранилището да се напълни. В този момент цялото съоръжение ще бъде запечатано за поне 100 000 години.