Събота и неделя са най-чаканите дни от седмицата. Но често пъти разумното им планиране се оказва много трудна задача. Човек има толкова много неща за вършене, че вместо почивка понякога през уикенда му се налага да се разправя с куп неизпълнени задачи. Така почивката се оказва мисия невъзможна и вместо да отиде на работа освежен, се появява като пребит.

Пропилените уикенди влияят не само на физическата ни форма, пише The Wall Street Journal, цитирайки проучване. След тях се чувстваме нещастни и по-малко мотивирани за работа. Но има решение - просто е нужна организация.

„Тези, които планират уикендите, се чувстват далеч по-удовлетворени“, казва пред изданието Елизабет Грейс Сондърс, чиято професия е лайфкоуч по планиране на времето. Тя твърди, че нейната компания помага на хората да организират живота си по-добре, което пък ги прави по-уверени.

„Ако не планираме добре времето си, подскачаме от задача на задача или просто не успяваме да свършим наистина важното“, казва тя.

И така – каква е тайната на правилното планиране на уикенда?

На базата на съвети на специалисти като Сондърс тези две денонощия могат да се разделят на шест приоритета: сън, хоби, общуване, тренировка, служебни задължения и домакинска работа, както и непланирано време.


Правилото на 2024, за да сте наистина по-добре: Спрете да се престараватеПрекаленото старание и мислене са начини да се чувстваме по-сигурни, но те могат сериозно да навредят на психическото и физическото ни здраве Всичко това може да се фиксира по часове, но е важно да се запомни, че те не са константа. Гъвкавостта е задължителна. Ето какво показва сметката:

За спане могат да се отделят по 7 до 9 часа.

Към тях се прибавя и около 1 час дрямка.

Хобито е около два часа.

За общуване с близки и приятели могат да се отделят до две срещи.

45 минути отиват за тренировка и около 2 часа за работа.

Остават от 3 до 4 часа свободно време или т.нар. непланирано.

Това е формулата за перфектния уикенд, казват специалистите. А ето и как може да бъде изпълнена.

Сън

Тази част от „перфектния уикенд“ е задължителна. Макар че много хора са свикнали да стоят будни до късно през почивката си и да наваксват със спане на следващия ден, това е грешка. По-разумно е да се спазва режим.

Един час е позволено отклонение от обичайния навик. Така че няма проблем да спите до 8 ч. вместо до 7 ч. както в работен ден. Ако все пак имате нужда, разрешена е и дрямка следобед.

8 часа не стигат: По-важно е да имате по-кратък, но стабилен режим на сънЗаспивайте в определен час, вместо да следите продължителността, съветват експерти Сънят е изключително важен. Скорошни научни изследвания показаха, че голяма част от американците например спят по около 5 часа през седмицата и след това се опитват да „наваксат“ през уикенда. Това не винаги е успешно, а и веднъж научен на по-кратка почивка организмът реагира с влошаване на различни показатели, което не може да бъде превъзмогнато за два дни. Затова целта са 7-9 часа редовно.

Хоби

Хобито трябва да носи удоволствие и щастие. Така тревожното настроение намалява и човек се чувства по-удовлетворен.

Сондърс съветва за хоби да се отделят по 2 часа. Не е важно, че за това време няма да се превърнете в перфектния пианист или художник.

„Хобито може да ви даде много повече, отколкото изглежда на пръв поглед“, казва преподавателят по психобиология в лондонския University College Дейзи Фанкорт. Тя изследва връзката между социалното поведение и здравословното състояние.

За хоби може да се смята и елементарното четене на книга или готвене. Важното е да носи удоволствие на човека.

От ледени бани до едно просто „Здравей“. Как Люлео се бори със самотатаКогато е поздравен от непознат, човек усеща, че околните го забелязват. Това има директен ефект върху здравето и кара хората да искат да си помагат един на друг Непланирано време

Може и да звучи глупаво, но всъщност не е. Възможно е дори да се окаже, че това е най-ползвотворното откъм почивка време.

В тези часове не бива да се хвърляте да вършите всичко, което ви хрумне. Обратното, дайте време на мозъка да си почине.

Ако уикендът ви е разчетен до минута, той ще се превърне в работен ден. Тогава не може да се говори за почивка.

Най-доброто не е най-скъпото. 3 извода от курса по щастие на ФинландияОбучението по щастие е свързано с четири основни теми: природа и начин на живот, здраве и баланс, дизайн и всекидневие и храна и благополучие Общуване

Социалните връзки, общуването с близки и приятели са много важни за здравето. В забързаното ежедневие обаче и една кратка среща може да се изисква сериозно планиране. Затова е по-добре тази организация да се направи през седмицата. Времето през уикенда, отделено за общуване, е строго индивидуално. Интровертите например вероятно биха се ограничили с една среща. Докато по-общителните ще отделят повече време.

За хората с малки деца е добре, ако могат да откраднат няколко часа за себе си. Това е т.нар. „време за възрастни“, т.е.онова, в което могат да се отпуснат без наоколо да търчат и крещят някакви дребни човеци.

Защо при връщането в офиса мозъкът ни е като „отпуснат бицепс“?Колкото повече свикваме с тишината у дома, толкова повече отслабва способността ни да филтрираме по-силния и разнороден шум в офиса Прахосмукачка, пералня и несвършеното през седмицата

Добре е да се захващате с някакви постижими задачи по тази линия. Например ясно е, че не може едновременно да пуснете пералня, прахосмукачка, да измиете прозорците и да напазарувате. Т.е. може, но не бъдете мазохисти.

Същото важи и за служебните задължения. Ясно е, че работата никога няма да свърши, нито пък ще се свърши сама. Но през уикенда не бива да се прекалява. Все пак е почивен, не работен ден.

Ден на майстора на свободата. Или как да започваме уикенда по-рано?Не бихте ли предпочели да пиете коктейл този петък следобед? Тренировка

Според научни изследвания седмично трябва да се отделят минимум 150 минути за упражнения. Това означава, че през работно време може да се тренира два или три пъти за по около 20 минути, а останалото да се разпредели през уикенда. Но има и вариант цялото време за тренировка да се запази за почивните дни.

Този подход може и да е успешен. Изследване на медицинското издание JAMA Internal Medicine от миналата година сочи, че хората, които са го направили, имат същите резултати като онези, които разпределят времето тренировките на по-кратки порции.

Повечето свободно време през уикенда позволява гъвкавост. Може да се тренира по-дълго и по-разнообразно. А може и да се фиксира час за посещение в зала за йога или тичане в парка.

Най-важното е да има движение. Вярно е, че уикендът е за почивка, но пък не е и най-добрата идея прекарате 48 часа на дивана, гледайки Netflix.