Карлос Слим увеличава преднината си пред Гейтс и Бъфет
Дяловете на мексиканския милиардер Карлос Слим в компании от различни индустрии, от миннодобивната до телекомуникациите, изпреварват по доходност тези на Бил Гейтс и Уорън Бъфет във втора поредна година, информира Bloomberg.
Поскъпването им през 2011 г. пък може да увеличи разликата между него и останалите на върха на класацията на най-богатите хора в света.
Публично обявените дялове на Слим са поскъпнали с около 37% до 70 млрд. долара през 2010 г., като мобилния оператор America Movil SAB съставлява 48.9 млрд. долара от тази сума, показват данни на Bloomberg.
Акциите на Berkshire Hathaway Inc. поскъпват с 22% миналата година, но това не е достатъчно, за да догони Слим. Книжата на Microsoft Corp. пък поевтиняват, което се отразява на състоянието на Бил Гейтс, въпреки че той е разширил инвестициите си и към други компании.
Някои анализатори смятат, че Мексико ще бъде най-добрият развиващ се пазар за инвестиции през тази година, което означава много добра година за Слим. Китайската икономика в момента прегрява, а Бразилия се радва на прекалено голям инвестиционен интерес, което кара много хора да поглеждат към Мексико като алтернатива.
Развиващите се пазари в Латинска Америка са в завидно положение за растеж, на фона на нарастващото потребителско търсене и ниските лихви, заяви Слим през ноември. Акциите на America Movil поскъпнаха с 15% през 2010 г., а броят на собствениците на мобилни телефони в Латинска Америка доближи 100% от населението.
Най-добре представилият се актив на Слим през миналата година беше една от най-старите му компании Grupo Carso SAB, чиито акции поскъпнаха почти двойно, докато компанията се готвеше да отдели минната си дейност. Най-голямата загуба на Слим пък идва от дела му в New York Times Co., който се е обезценил с 21%.
Публично обявените дялове на Слим на щатските пазари съставляват по-малко от 500 млн. долара дяловите му участия, като останалата част е в мексикански компании.
Основателят на Microsoft Бил Гейтс през миналата година е увеличи експозицията си на развиващите се пазари с дялове в мексиканските Grupo Televisa SAB и Coca-Cola Femsa SAB. Въпреки това, стойността на публично обявените дялове на Гейтс възлиза на 26 млрд. долара към края на 2010 г., което е с над 8% по-малко в сравнение с 2009 г. Делът на Гейтс в Microsoft е съставлява 16.7 млрд. долара от общата сума, след като Гейтс намали участието си в компанията с 80 млн. акции.
Данните на Bloomberg не включват средствата, които милиардерите са дали за благотворителност, в това число и фондацията на Гейтс. От списание Форбс, което през октомври обяви Гейтс за най-богатия човек в САЩ с 54 млрд. долара, твърдят, че 70% от тези активи са в неговия фонд Cascade Investment LLC.
Състоянието на Бъфет е изчислено въз основа на акциите му в неговата инвестиционна компания Berkshire Hathaway, която има дялове в Wells Fargo & Co. и Coca-Cola Co. Акциите от клас А на Berkshire Hathaway са поскъпнали с с 21% през миналата година докато тези от клас Б са добавили 22% към цената си. Бъфет има и от двата вида акции.
Гейтс продаде 80 млн. от акциите си в Microsoft като част от стратегията за диверсифициране на инвестициите му в други компании през фонда Cascade Investment. Сред най-успешните инвестиции на Гейтс през миналата година са Strategic Hotels & Resorts Inc., чиито акции поскъпнаха почти тройно и AutoNation, където ръстът е 47%. Microsoft пък е една от най-лошо представилите се компании в неговия портфейл, след като акциите на софтуерния гигант поевтиняха с 8.4% през 2010 г.