Кучетата на SOFIX
Индексът на сините чипове Dow Jones е съставен от водещите щатски компании, подбрани така, че да гарантират сигурност за инвеститорите и да са представителна извадка за най-големите компании от различните сектори на икономиката.
Не е чудно, че повечето от компаниите компоненти на индекса разпределят дивидент, предвид на своята фаза от живот и неформалните изисквания на инвеститорите за гарантиран доход за инвестициите им.
Често се говори, че родният индекс на „сини чипове“ SOFIX e аналог на щатския индекс Dow Jones, включвайки в състава си най-големите, ликвидни и надеждни компании на БФБ, които би следвало да са представителна извадка за целия пазар.
Освен по размери и брой обаче, родните компании от индекса се различават от компонентите на Dow и по още нещо – брой на компании, разпределящи дивидент, като статистиката определено не е в наша полза.
Изключително популярна стратегия сред щатските инвеститори, и особено сред големите институционални, е инвестирането в компоненти на индекса с висока дивидентна доходност – стратегия, известна като „кучетата на Dow”.
Най-общо казано, тя се състои в инвестиране в акции на компании с най-висока дивидентна доходност, или по-точно в 10-те най-добри в това отношение компании.
Всъщност, такава една стратегия е била изключителна успешна за следващите я, базирана върху Dow през последните две години. Тя бе изключително успешна през 2011 г., като донесе доход на инвеститорите от 12.83%, с отчитане на инфлацията. За сравнение, останалите 20 компании, компонент на индекса, са донесли средна загуба за инвеститорите в размер на 3.81%.
От началото на годината следването на тази стратегия е донесло среден доход за инвеститорите от малко над 5% при отрицателен доход за останалите 20 компании.
А как биха изглеждали нещата у нас? Прилагането на подобна стратегия (както, разбира се, всичко останало на БФБ) се усложнява значително от неясната и несигурна дивидентна политика на компаниите, както и от факта, че разпределянето на дивидент се обявява веднъж годишно и то най-често през лятото. За сравнение, в САЩ компаниите обявяват дивидента си на тримесечна база, което прави дивидентната им политика много по-прозрачна, регулярна и предсказуема.
Със съобразяване на това, че стратегията „кучетата на Dow” се определя от 10 компании, или една трета от броя на компонентите в индекса, то, въз основа на броя на компаниите в SOFIX, копирането й трябва да се отнесе до 5 компании с най-висок дивидент.
Въз основа на последно разпределения дивидент от компаниите от индекса през тази година, ето и кои компании биха влезли в състава на един портфейл, като сме включили и привилигированите акции на Химимпорт вместо обикновените.
Всъщност, можем да кажем, че привилигерованите акции на Химимпорт отговарят в най-голяма степен на изискванията на портфолио-мениджърите за ясна и предвидима дивидентна политика.
На 16 ноември бе преведен дивидентът по сметките на акционерите в съответните посредници, като акционерите ще получат по 0.1998 лева на акция, или 9% от емисионната цена от 2.22 лева още четири пъти, както и около 0.115 лева на акция за оставащия период през последната година. Това са около 0.91 лева брутен дивидент на акция.
Виждаме, че петте компании, изплащащи най-висок дивидент, са донесли средна капиталова печалба за инвеститорите в размер на 0.34%, на фона на дохода за инвеститорите от 12.05%, насочили своите спестявания към акциите, които не са плащали дивидент през тази година.
За сравнение, средното изменение на индекса SOFIX също е по-високо от представянето на дивидентните акции в размер на 1.4% от началото на годината.
Определено можем да кажем, че в условията на глобална несигурност на световните борси, предвид на дълговата криза в Европа и забавящата се китайска икономика, като световна тенденция се отличава засилване на интереса на инвеститорите към акциите, изплащащи дивидент.
За съжаление, липсата на прозрачна и дългосрочна дивидентна политика и по-скоро спорадичното изплащане на големи дивиденти от някои компании, правят за инвеститорите почти невъзможно да се насочат към подобна инвестиционна стратегия.