Намалява броят на китайските компании сред 500-те най-големи
Броят на щатските компании, влизащи в състава на 500-те най-големи в световен мащаб се е повишил през последните четири години, достигайки 171. Сумарната капитализация на тези компании е възлязла на 10.6 трилиона долара, или 40.3% от тази на всички 500 водещи компании.
В същото време броят на китайските компании, влизащи в класацията, се е понижил до 24 от 34 преди четири години, като сумарната им капитализация се понижава до 1.74 трилиона долара, в сравнение с 2.19 трилиона долара през 2008 г.
Водеща по пазарна капитализация в световен мащаб продължава да е щатската Apple, която през 1997 г. бе на крачка от банкрут, с капиталиция в размер на 550.6 млрд. долара.
Изпадането на Китай в класацията идва въпреки добрия ръст на китайската икономика през последните четири години, на фона на слабия за САЩ и Европа.
Индексът, следящ представянето на водещите щатски компании - Standard & Poor’s 500, се е удвоил от 12-годишното си дъно през март 2009 г., докато в същото време водещият китайски показател Shanghai Composite Index загуби 6.5% от стойността си.
Причината за спада на показателя се сочи от факта, че според инвеститорите, собствеността на бизнеса в Китай не поставя на преден план акционерите, коментират специалисти.
„Дисконтът, при който китайските компании се оценяват спрямо щатските, се предопределя от липсата на специфични закони, защитаващи частната собственост в Китай“, според Уейн Лин, портфолио мениджър в Legg Mason Inc., цитиран от Bloomberg. “Няма сигурност, че това, което една компания притежава, ще е нейно в дългосрочен план“, допълва още специалистът.
На фона на повишението на щатския S&P 500 с 0.5% през изминалата седмица, водещият китайски показател се понижи с 2.3%, достигайки най-ниска стойност от 2009 г. насам. Инвеститори и анализатори се опасяват, че китайската икономика се забавя с най-ускорени от повече от десетилетие насам темпове.
От началото на годината водещият китайски индекс се е понижил с 10%, насочвайки се към третото си годишно понижение.
За периода между 2009-2011 г. китайският БВП е нараснал с 62%, като в същото време делът на капитализацията на компаниите, компонент на най-големите 500 такива в световен мащаб, се е понижил от 9.3 на 6.6%.
През последните три години най-големите китайски компании са повишили печалбата си седем пъти, което е над два пъти темповете на нарастване на американските компании, според данни на Bloomberg.
Китайските компании се търгуват при съотношение цена-печалба за последната една година от 8.3, на фона на 15 за щатските компании.
Всички пазарни участници са убедени, че САЩ ще се справят с проблемите си първи, което прави инвестициите на този пазар „остров на спасение“ в трудни икономически моменти. Поради политическата и икономическата неяснота инвеститорите избягват китайските пазари.
Най-голямата по пазарна капитализация китайска компания – финансовата институция ICBC, се понижи от четвърто място по пазарна капитализация в света до осмо място през тази година, като банката е оценявана на 222.2 млрд. долара. Въпреки това обаче, банката все още заема лидерската позиция по капитализация сред световните банки, изпреварвайки с 18% HSBC Holdings Plc и с 28% капитализацията на Wells Fargo & Co.
Капитализацията на най-голямата компания през 2009 г. – PetroChina, се е понижила и е довела до това в настоящата класация тя да заеме трета позиция с капитализация в размер на 248.5 млрд. долара. Компанията, която е 86% собственост на държавата, отчете най-слабата си печалба през третото тримесечие от поне пет години насам на 30 октомври.