Намалява апетитът на инвеститорите за риск
Йената и доларът поскъпнаха вследствие на повишеното търсене на „сигурни“ активи от инвеститорите, предвид на продължаващото ненамиране на решение относно „фискалната пропаст“ в САЩ. Според пазарни наблюдатели, това може да вкара най-голямата световна икономика в рецесия.
Еврото неутрализира седмичното си повишение спрямо долара, след като републиканските лидери отмениха насроченото гласуване за позволяване на увеличаване на данъците на богатите с доход над 1 милион долара.
Австралийският и новозелански долар поевтиняха след спада на азиатските пазари и силните загуби за щатските фючърси.
“Закъсняването на намиране на решение за бюджета може да даде тласък на инвестициите към изключване на риск“, коментира Юносуке Икеда, ръководител на валутното звено в Nomura Securities Co., най-големият валутен брокер в Япония.
Йената поскъпна спрямо всички основни валути, повишавайки се с 0.5% до 83.96 йени. Доларът добави 0.4% към стойността си, до 1.3196 долара за евро, с което седмичната му загуба възлезе на 0.3%.
Четиринадесетдневният RSI на долара спрямо еврото се повиши до ниво от 35, преминавайки границата от 30 за пръв път от 17 декември. Стойност на индикатора под 30 сочи свръхпродаденост на показателя.
Говорителят на републиканците заяви, че направените от администрацията на Обама предложения не срещат достатъчна подкрепа сред техните среди и ново вътрешно гласуване ще има след коледните празници.
Австралийският долар също отбеляза понижение, регистрирайки най-ниска стойност спрямо долара от 4 декември насам при ниво от 1.0438. Новозеландската валута поевтиня с 0.4% до 83.05 щатски цента.
Индексът, следящ представянето на азиатските пазари - MSCI Asia Pacific Index, загуби 0.7% от стойността си днес, а фючърсите на щатските индекси сочат отваряне с 1.5% надолу.
„Преговорите за бюджета в САЩ са във фокуса на пазара в момента“, коментира Кимбърли Мартин, стратег валутни мазари в Bank of New Zealand Ltd., цитиран от Bloomberg.
“Докато несигурността е налице, съществува опасност от засягане на апетита към риск и основно пред посоката на търговия на австралийския и новозеландски дола“, допълва още специалистът.
Въпреки поскъпването си днес, йената все още се насочва към спад спрямо повечето от 16-те основни валути за седмицата.