Оставката на Дянков доведе до масирани разпродажби на БФБ
Последното, което трябва на инвеститорите, е политическата несигурност в момент, когато въпросът, който всички си задават, е прекомерно бърз и голям ли бе ръстът на родните индекси от началото на годината.
Индексът на сините чипове SOFIX достигна през изминалата седмица статута на най-повишаващия се от началото на годината борсов индекс, изпреварвайки виетнамския.
Днес обаче на инвеститорите им се припомни, че политическата несигурност обикновено е сериозен враг на инвеститорите. Предвид предстоящите през лятото избори, които ще оказват най-вероятно въздействие върху посоката на пазара, още един политически акт разбуни духовете – оставката на финансовия министър Дянков.
След като сутринта стартира със силен спад на електроразпределителните дружества, отново благодарение на нестихващото напрежение и протести, свързани с тях, малко по-късно станахме свидетели и на оттеглянето на финансовия министър.
И докато спадът при електроразпределителните дружества бе до голяма степен компенсиран след последващи покупки на по-високи нива, новината за Дянков явно доведе до продажби от „по-слабите ръце“, решили да „приберат своите печалби“.
Пазарът първоначално успя да удържи положението, но в късния следобед станахме свидетели на сериозен спад и то при ключови дружества, свързани с досегашното силно повишение на борсата – от групата на Химимпорт.
Със 7.68% до 0.90 лв. за брой падна цената на акциите на ЦКБ, която също е от групата на холдинга. Книжата на Химимпорт отбелязаха понижение в цената от близо 8% до 1.49 лв. за деня. Понижението при Проучване и добив на нефт и газ бе от 5.76% за деня до 3.5 лв.
Индексът на сините чипове SOFIX загуби близо 1.63% от стойността си до 401.77 пункта. Така той е при ключовото ниво на подкрепа от 400 пункта, което трябва да остане в сила, за да продължи средносрочният му ръст.
BG40 се понижи с 0.21% за деня до 134.73 пункта, докато BGREIT и BGTR30 се понижиха с 0.10% и 2.20% до 83.07 пункта и 292.83 пункта, респективно.
Спадът при Енерго-Про мрежи днес бе от 2.36%, а понижението при ЧЕЗ Разпределение България от 7.27%. Най-сериозно пострадаха акциите на Енерго-Про Продажби, чиято цена падна с 11.58%.
Двуцифрено понижение в цената записаха акциите на Индустриален холдинг България днес. Спадът бе от 10.59% до 0.75 лв. Понижението при Стара планина холд надхвърли 6% до 2.65 лв. за брой.
Акциите на Еврохолд (-0.70%) се отличиха като едни от най-резистентните, записвайки по-малка загуба от тази на основния индекс.
Неохим (+1.49%) и Адванс Терафонд АДСИЦ (+0.41%) и Монбат (+0.62%) бяха единствените сини чипове, които приключиха сесията на плюс. Цената на акциите на Булгартабак остана без промяна на ниво от 99.99 лв.
На пазара на дружества със специална инвестиционна цел днес минаха 7 218 340 лота на Агро Финанс. Книжата на дружеството поскъпнаха с над 4.5% до 2.09 лв. за брой, а оборотът по позицията съставляваше близо 90% от общия за БФБ днес.