Десетте най-големи обира на диаманти и бижута в историята
Направи ли бандата на „Розовите пантери“ нов удар през уикенда? Бандата, която действа в цяла Европа се смята, че е откраднала скъпоценни камъни за 136 млн. долара от Carlton Intercontinental Hotel в Кан в неделя. Това е един от най-големите обири на диаманти и бижута в историята.
Това е добър повод да видим, кои са 10-те най-големи обири на бижута в историята, класирани от Business Insider:
10. Декември 2002, Музея на науката Museon, Хага – 12 млн. долара
Музей, посветен на науката, не е първото място, за което човек би си помислил, ако е решил да обира диаманти. През 2002 г. обаче се случва така, че в музея Museon в Хага има изложение на диаманти.
Обирът, който става тогава, е един от най-необяснимите, като властите все още не са сигурни как крадците се измъкват с диаманти и бижута за 12 млн. долара, сред които има много експонати от кралски колекции.
Взломът се случва през уикенда, като крадците чупят прозорец, за да влязат, и въпреки това не са забелязани от охрана и не са заснети от охранителните камери. Те си осигуряват достъп до шест от 28-те оборудвани с аларми помещения и бързо успяват да избягат.
Едва във вторника след уикенда става ясно, че е имало обир, тъй като музеят бил затворен и в понеделник.
9. Март 2007 г., ABN Amro Bank, Антверпен — 28 млн. долара
През 2006 г. приятен господин със сребристи коси на име Карлос Хектор Фломенбаум започва да посещава ABN Amro в популярния диамантен район в Антверпен. Представяйки се за проспериращ бизнесмен, той се сприятелява със служителите на банката, засипвайки ги с всякакви луксозни подаръци и шоколад.
Наивните служители на банката се хващат на този номер. В крайна сметка кой би се усъмнил в невинно изглеждащ възрастен човек с американски акцент и аржентински паспорт и все по-голямо желание да се сприятели с всички в банката?
"Фломенбаум" в крайна сметка се сдобива с ключ за трезорите на банката и чисто и просто се самообслужва, изпразвайки пет кутии с необработени диаманти на стойност 28 млн. долара. Както можело и да се очаква, по-късно се оказва, че паспортът му е краден.
8. Февруари 2008 г., шоурум на Damiani в Милано — 32 млн. долара
Полицията не обръща внимание на сигнали за силен шум от пробиване на нещо, подаден от жена, живееща в съседство с бутика на Damiani в Милано. Скоро след това обаче откриват, че не е трябвало да го правят.
Крадци пробиват тунел под бутика в продължение на месеци. В сутринта на взлома служителите се подготвяли да показват бижута на частен посетител, което означава, че в магазина нямало клиенти.
Крадците завързали служителите и се измъкнали лесно с бижута на стойност 32 млн. долара. Плячката им обаче можело да бъде и много по-голяма, тъй като много от най-скъпите бижута в магазина по това време били дадени под наем на звезди за церемонията по връчването на Оскарите.
7. Февруари 2013 г., Летището на Брюксел — 50 млн. долара
Това е един от най-дръзките обири в тази класация.
Осем маскирани мъже, облечени като полицаи, просто изрязват дупка в оградата на летището и стигат до самолет, на който се товарели скъпоценни камъни на стойност 50 млн. долара и който трябвало да излети за Цюрих. Необезпокоявани обирджиите натоварили 130 торбички с диаманти в микробуса си и потеглили.
От тогава над 30 заподозрени са били арестувани в три държави, като малка част от откраднатите диаманти е била възстановена.
6. 1994 г. , хотел Carlton, Кан - 60 млн. долара
Изглежда, че хотел Carlton в Кан трябва да засили охраната си. Не само, че беше обект на обир през миналия уикенд, но същата банда, известна като „Розовите пантери“, обира хотела и през 1994 г.
Операцията тогава е безцеремонно изпълнена, като трима маскирани мъже просто влизат в бижутерския магазин в хотела и откриват огън. След това си тръгват с диаманти и бижута на стойност 60 млн. долара.
По-късно поради липсата на дупки от куршуми, става ясно, че обирджиите са стреляли с халосни патрони.
5. 2009 г., магазинът на Graff Diamonds в Лондон – 65 млн. долара
Това вероятно е най-голямата кражба на диаманти в британската история и поредната, която се приписва на „Розовите пантери“. Смята се, че бандата е съставена предимно от бивши сръбски военни.
Двама мъже от бандата влизат в магазина Graff Diamonds в Лондон, облечени в официални костюми. Те обаче крият пистолети и отмъкват 43 от най-скъпите артикули в магазина.
Крадците успяват да скрият лицата си и от камерите. Преди посещението си в магазина обаче обирджиите били посетили професионален гримьор, който им бил поставил лицеви протези скриващи самоличността им.
Злополучните крадци обаче забравят мобилен телефон в колата, с която се измъкват и скоро след това са идентифицирани като Соломон Бейен и Крейг Калдърууд.
4. Декември 2008 г., магазинът на Harry Winston в Париж— 107 млн. долара
Отново Розовите пантери? През декември 2008 г., четирима мъже, преоблечени като жени влизат в известния магазин на Harry Winston в Париж, който се намира в близост до полицейско управление.
Те веднага се впускат в действие като заплашват служителите към които се обръщат на малки имена с пистолети. Всеки от обирджиите знаел къде точно се намират тайните сейфове на магазина и в рамките на 20 минути те вече си били тръгнали с бижута и диаманти за 107 млн. долара.
3. Фераури 2003 г., Antwerp Diamond Centre — 118 млн. долара
През февруари 2003 г. 123 от 160-те депозитни кутии са намерени изпразнени и разхвърляни по пода.
Хитрият план е бил изготвян в продължение на четири години като обирджиите наели офис в комплекса, за да го разучат алармената му система и как да я заобиколят. Те също така получили ключове за трезора и откраднали записите от охранителните камери, оставяйки малко повече от съмнение, че обирът е станал с помощ отвътре.
Един от членовете на бандата обаче забравя недояден сандвич, в резултат на което всички обирджии се озовават в затвора.
2. Юли 2013 г., хотел Carlton, Кан — 136 млн. долара
Последният голям диамантен обир от миналия уикенд (28 юли) отново става в злощастния Carlton Intercontinental Hotel в Кан. Това вероятно е най-големият обир и той е дело само на един човек.
Мъж, носещ шапка и кърпа за глава, влиза в изложбената зала на приземния етаж на хотела, размахвайки пистолет и малко след това излиза с чанта с диаманти на стойност близо 136 млн. долара, собственост на израелския милиардер Лев Левиев.
Полицията подозира за обира босненеца Милан Попарич, който наскоро успява да избяга от затвора, след като членове на Розовите пантери разбиват портата на неговия затвор в Швейцария и откриват огън, което му позволява да се измъкне.
1. 2000 г., Millennium Dome, Лондон – 700 млн. долара (почти)
Този обир така и не е напълно осъществен, благодарение на британската полиция, но оглавява класацията не само заради огромната стойност на диамантите и бижутата но и за начина в стил Джеймс Бонд, по който почти е извършен.
Носейки маски и използвайки най-различно оборудване, в това число и ескаватор, крадците влизат в открития наскоро изложбен център Millennium Dome, опитвайки се да откраднат световноизвестният Millennium Star диамант (диамантът тежи 203 карата) и 12 сини диаманта. Всичките скъпоценни камъни били собственост на De Beers.
Крадците хвърлят димки със сълзотворен газ на входа, за да не може никой да влезе, но полицията вече била вътре. Властите били получили предварително информация за подготвяния обир. Полицаите били преоблечени като почистващ персонал и само чакали да арестуват крадците веднага след като направят достатъчно, за да се инкриминират.
Дори и да бяха успели обаче крадците са щели да бъдат много разочаровани след като избягат с лъскавите диаманти. Всичките те предварително били подменени с фалшиви реплики.