Пет години след кризата, имотният пазар навлиза в нов етап
Пет години след началото на кризата имотният пазар навлиза в нов етап от своето развитие, сочи анализ на Bulgarian Properties.
През всичките тези години имотите бяха една от най-обсъжданите теми в публичното пространство като измерител и олицетворение на бума и на последвалата след това криза.
Това е така, тъй като през годините всички видяхме, че цените на имотите реагират бързо на икономическите тенденции и показват точно и на разбираем език накъде вървят нещата, дали икономиката прегрява по време на възходящия цикъл, а по време на криза – колко сериозна е тя и кога ще започне излизането от нея.
Дойде момент, в който информацията от имотния пазар вече показва, че са налице сигнали за започнало възстановяване (нараснали обеми продажби, спиране на спада в цените, нараснали обеми новоотпуснати кредити и др.).
Тенденциите, които се затвърдиха през изминаващата вече година е, че дъното е достигнато, цените спряха да падат, имотният пазар се уравновеси и стабилизира, сделките нараснаха и започна процес на бавно, но сигурно излизане на имотния пазар от кризата.
Това се случи от една страна благодарение на постоянно нарастващия интерес и покупки на ваканционни имоти по морето от руски купувачи, ефектът от който преля и в другите пазарни сегменти.
От друга страна, на относителната икономическа стабилност, спада на лихвените проценти по ипотечните кредити до най-ниските им стойности от пролетта на 2006 г. и нарасналия в резултат на това обем на новоотпуснатите кредити, както и на все повечето имоти, обявени на реални пазарни цени.
Също така, през 2013 г. имотният пазар усети и ефект на наваксване в резултат на отлагане на взимане на решения през последните 5 г. и това допринесе за цялостното подобряване на пазарната картина и обръщането на настроението на пазарните участници в позитивна посока.
Без съмнение, възстановяването ще бъде бавен процес, но вече имаме основание да спрем да говорим за криза и да започнем да говорим за следкризисен период, който поставя началото на нов етап от развитието на имотния пазар.
Този нов период предпазливо наричаме етап, а не цикъл, тъй като цикълът предполага възходяща тенденция, а в настоящата пазарна и икономическа обстановка е по-реалистично да говорим за задържане на настоящите цени за по-продължителен период от време.
Можем да обобщим, че лято 2013 беше доста успешно за имотния пазар. Изминалото тримесечие се характеризира с голяма динамика, както в летните курорти, така и в големите градове. Запитванията от страна на потенциални купувачи се увеличиха с 20% на годишна база, а обемът от сделки с имоти по данни на агенцията се е увеличил с 5% спрямо 3-тото тримесечие на миналата година.
Най-многобройни и през третото тримесечие продължават да бъдат руските купувачи, съставляващи около 40% от всички купувачи на жилищни и ваканционни имоти през изминалите 3 месеца.
Втората по големина група на пазара са българските купувачи, които купуват основно в големите градове и най-вече в София.
Продажбите в София запазиха добри нива и през летните месеци и така допринесоха за нарастването на активността и сключените сделки с около 10% повече спрямо същия период на миналата година.
В София цените се движат между 720 и 750 евро през последните 1-2 години. Нашите данни за 3-тото тримесечие сочат, че средната цена на сключените сделки е била 741 евро/кв.м. (при 747 евро/кв.м. през 2-рото тримесечие и 710 евро/кв.м. за 3-тото тримесечие на 2012 г.).
Средната обща цена на закупените апартаменти в София е без съществено изменение и през изминалите месеци е 64 200 евро.
Тези данни и данните, които събираме в месечен индекс на база офертни цени на имотите в София, сочат, че дъното вероятно е било през втората половина на 2012 и началото на 2013 г. Вече можем да говорим за започнало възстановяване на пазара в столицата, като разбира се, това в никакъв случай не означава, че възстановяването ще се изразява в бързо нарастване на цените, а по-скоро ще доведе до умерен и устойчив растеж в средно и дългосрочен план, тясно свързан с макроикономическите показатели.
През последните месеци се наблюдава засилване на интереса и повече сделки в сегмента на луксозните имоти. През 2013 г. стартираха нови знакови проекти в премиум класа както в София, така и Варна и в някои от морските ни курорти, където руските купувачи са по-активни. Като цяло, финансово обезпечените купувачи все по-трайно се завръщат на пазара на елитни имоти и сключват все повече сделки.
Морските ваканционни имоти излизат от кризата и през 2013 г. уверено продължават да привличат интерес. Продажбите през третото тримесечие се увеличиха с около 20% на годишна база и цените започнаха да пълзят нагоре. Този тренд се надблюдава от известно време насам в месечните ни данни за офертните цени в Слънчев бряг и сега се потвърждава и от цените на база реално сключени сделки.
Средната цена на продадените апартаменти в Слънчев бряг за третото тримесечие е 570 евро на кв.м. спрямо 490 евро за същия период на 2012 г. и 550 евро за 2-рото тримесечие на 2013 г. Средната цена на закупените през 3-тото тримесечие апартаменти е 33 700 евро.
Ски курортите и през 2013 г. останаха под натиска на относителното слабо търсене и цените там не успяват да се стабилизират. По всичко личи, че имотите в ски курортите най-трудно ще се възстановят от кризата, което от своя страна дава възможности за много изгодни покупки, тъй като цените в момента са в абсолютния си минимум.
Средната цена на продадените апартаменти в Банско за третото тримесечие на 2013 г. e 375 евро на кв.м., което представлява спад от 6% спрямо второто тримесечие (400 евро/кв.м.) и спад на годишна база отново с -6%.
Същевременно, бюджетите за покупка непрекъснато се свиват през последните години и до момента за 2013 г. средната цена на закупените апартаменти в Банско е 25 400 евро при нива от около 40 000 евро за 2009 и 2010 г. и 35 000 евро за 2011 г. Все, пак следва да отбележим, че през лято 2013 в Банско се сключиха повече сделки в сравнение с предходното лято.
Подобна е ситуацията и в Пампорово – там средната цена на продадените апартаменти също е 375 евро/кв.м., като напоследък се забелязва увеличен интерес, както от руснаци, така и от българи. Боровец продължава да държи най-високите цени и сделки се сключват при на нива средно около 600 евро/кв.м.