Брентът с 13-месечен минимум
Петролът тип брент се понижи до 13-месечен минимум днес след данни за свръхпредлагане на суровината. Пазарните специалисти се опасяват, че поевтиняването на петрола, вследствие на слабото възстановяване на световната икономика, може да е тревожен сигнал, който да доведе до разпродажби и на останалите класове активи.
„В края на краищата всичко е въпрос на търсене“, коментира Майкъл Хюсън, пазарен стратег в CMC Markets, цитиран от CNBC. „Пазарната цена е просто индикатор за глобалното търсене“, допълва още Хюсън.
Според специалиста е възможно да станем свидетели на по-нататъшно понижение в цената на петрола, което става реалност в условията на геополитически рискове и напрежение.
Настоящите прогнози за ръст на водещите световни икономики също могат да се окажат прекалено оптимистични, допълва още Хюсън.
Основен фактор, който се очаква да тежи над ръста на световната икономика и в бъдеще, е очакваното повишение и нормализиране на лихвите първоначално в САЩ, а впоследствие и в останалите страни по света.
Цената на петрола тип брент е била относително стабилна през последните две години заради ескпанзивната парична политика от страна на Фед и останалите централни банки по света.
Петролът отбеляза леко повишение през юни вследствие на опасенията, че военните действия в Северен Ирак могат да нарушат доставките от петрол на страната.
Впоследствие обаче цената на петрола се понижи, като брентът достигна ниво от 102.45 долара за барел с доставка през септември днес, което е близо до най-ниската му стойност от юни 2014 година насам. Фючърсите на щатския суров петрол се понижиха до 97.16 долара за барел - нива, невиждани от февруари насам.
Ниските нива на петрола през последните седмици са реалност, въпреки напрежението в Ирак, Либия и Украйна. Данни на МЕА посочиха слабо търсене на петрол през изминалите няколко месеца.