Азиатските индекси се понижиха днес след слабите данни за икономиките в Китай и Япония, които намалиха апетита към рискови активи. Те последваха спада на щатските индекси, понижили се през последните часове на борсовата търговия вчера.

Индексът S&P 500 загуби вчера 1.4%, докато Dow се понижи с 1.5%. Най-малки загуби регистрира технологичният Nasdaq – от 1.2%.

Инфлацията в Китай през август се е повишила минимално, но производствените цени са се понижили за 42-и пореден месец - признак за слабостта на икономиката на страната.

Данни посочиха и изненадващо понижение на капиталовите разходи в Япония за втори пореден месец през юли. Това бе сигнал за забавяне на ръста в третата най-голяма световна икономика.

В отговор на опасността от забавяне на световната икономика, централната банка на Нова Зеландия понижи нивото на лихвите в страната с 25 базисни пункта до ниво от 2.75% на годишна база.

След решението на банката новозеландският долар се понижи с около 2% спрямо щатския до нива, близки до най-ниските му за последните шест години от 0.6250.

Индексът MSCI Asia-Pacific се понижи с 1.4%, след като нарасна с 3.2% вчера. Южнокорейският индекс се разграничи от негативните настроения и добави 0.6% към стойността си. Австралийският основен индекс загуби 2% от стойността си, повлечен от спада на банковите книжа.

„Инвеститорските опасения, свързани с Китай, все още са в центъра на вниманието“, коментира Деймиън Бойе, пазарен стратег в Credit Suisse, цитиран от CNBC. “Не само австралийските банки, но и банките от развитите са страни са засегнати сериозно от забавянето на китайската икономика“, допълва още специалистът.

Японският Nikkei загуби 2.7% от стойността си, след като регистрира ръст от 7.7% вчера - най-големия от 2008 година насам.

Петролът продължава с изключително волатилната си търговия, като загуби 4% вчера. Брентът с доставка през октомври се търгува при нива от 47.15 долара за барел.