Сезонът на печалбите заплашва ръста на акциите
S&P 500 се повиши в последния търговски ден на юли и отбеляза своя пети пореден месечен ръст – най-дългата му печеливша серия от 2021 г. насам.
Широкият американски индекс завърши месеца с 3,1% нагоре.
Технологичният Nasdaq Composite добави 4% през юли.
Dow Jones Industrial Average отчете месечен ръст от 3,3%.
Продължаващото рали на американския фондов пазар се разпространи от най-големите технологични корпорации в света до по-малки компании, сред които и американските регионални банки, чийто ръст тласна KBW Nasdaq Regional Banking Index нагоре с 18,3% за месеца – най-добрият му период от ноември 2016 г. Акциите на тези банки бяха ударени по-рано през годината, когато колапсът на Silicon Valley Bank предизвика банкова криза и изостри тревогата за задаваща се рецесия.
Енергийните компании също се повишиха, като акциите на Schlumberger и Halliburton са спечелили по около 18% за месеца.
Бурният ръст се дължи на по-устойчивата от очакваното икономика и надеждите на инвеститорите, че Федералният резерв скоро може да приключи агресивната си кампания за повишаване на лихвените проценти, която смаза акциите през 2022 г. Вълнението около технологията за изкуствен интелект също предизвика лудост на пазарите, стимулирайки акциите на компаниите в сектора на полупроводниците като Nvidia.
S&P 500 се е повишил с близо 20% от началото на тази година, а технологичният Nasdaq Composite е спечелил 37%.
На този фон обаче някои инвеститори смятат, че слабите прогнози за печалбите на компаниите за второто тримесечие на 2023 г. заплашват възхода на акциите, пише в анализ The Wall Street Journal.
Компаниите в S&P 500 са на път да отбележат близо 7% годишен спад в печалбите си за второто тримесечие, според FactSet. Това ще е най-големият тримесечен спад от второто тримесечие на 2020 г. и трето поредно тримесечие на намаляващи печалби.
Очакванията за печалбите за третото и четвъртото тримесечие също са спаднали. В началото на годината анализаторите на Уолстрийт очакваха печалбите да нараснат с близо 5% през третото и с почти 10% през четвъртото тримесечие, според FactSet. Сега те прогнозират увеличения от около 0,2% и 7,5%.
Инвеститорите казват, че оптимизмът на пазарите може скоро да се изпари, ако печалбите се свият допълнително, поставяйки под въпрос фундаменталната стойност на акциите. Участниците на пазарите често използват съотношението между цената на акциите на компанията и печалбите ѝ като показател за това дали една акция изглежда евтина или скъпа. Когато резултатите за печалбите падат, пазарът започва да изглежда надценен.
Акциите на компаниите в S&P 500 се търгуват с около 19,7 пъти над прогнозираните им печалби през следващите 12 месеца, в сравнение с близо 17 в началото на годината и над петгодишната средна стойност от 18,6, според FactSet.
Според друга мярка за оценка акциите не са изглеждали толкова скъпи от повече от година. Циклично коригираното съотношение цена/печалба на S&P 500, което сравнява цената на индекса спрямо коригираните към инфлацията корпоративни печалби през последните 10 години, възлиза на 30,8 към началото на юли, най-високото ниво от април 2022 г.
През настоящия сезон на печалбите компаниите надминават прогнозите на Уолстрийт с по-голям темп от обикновено. Към момента около половината от компаниите в S&P 500 са отчели своите резултати, като 80% от тях надхвърлят очакванията на анализаторите, в сравнение със средната 5-годишна стойност от 77%, според FactSet.
По-силните от очакваното резултати обаче не впечатляват инвеститорите. Акциите на компаниите, чиито тримесечни печалби са надхвърлили очакванията на Уолстрийт за печалбите им, не са се променили през двата дни преди публикуването на отчетите до двата дни след това, според FactSet.
Миналата седмица Microsoft отчете тримесечни резултати, които надминаха прогнозите на анализаторите, но акциите на компанията паднаха с 3,8% на следващия ден, тъй като инвеститорите се вгледаха в забавящия се ръст на приходите на компанията. Tesla също надмина очакванията на Уолстрийт, но акциите ѝ потънаха с 9,7% в следващата сесия, тъй като главният изпълнителен директор Илон Мъск предупреди, че може да са необходими допълнителни намаления на цените на електромобилите.
Основната тревога на инвеститорите е колко дълго компаниите могат да защитават печалбите си, като се опитват да прехвърлят повишените разходи на клиентите, понасящи тримесечие на увеличение на цените. Маржовете на нетните печалби сред компаниите в S&P 500 са на път да паднат до 11,3% за второто тримесечие, спрямо 11,5% през предходното и 12,2% година по-рано, според FactSet.
Procter & Gamble например е повишил цените на своите продукти със 7% в периода април-юни 2023 г. спрямо година по-рано. Това поддържа печалбите на компанията, но обемите на продажбите ѝ са паднали с 1%, давайки знак за известна съпротива от уморените от инфлацията клиенти.
По-късно тази седмица инвеститорите ще анализират резултатите на две от най-големите компании в света - Apple и Amazon.com.
На дълговите пазари доходността на 10-годишните съкровищни облигации на САЩ се повиши за трети пореден месец до 3,956%.
На енергийните пазари цените на суровия петрол се повишиха в понеделник и отбелязаха най-големия едномесечен процентен ръст от януари миналата година, докато търговците се подготвят съкращенията на добива от Саудитска Арабия и Русия да свият доставките. Фючърсите на суровия петрол Brent са се повишили с 14% през юли до 85,56 долара за барел.