Къде живеят най-мързеливите хора на света
Почти една трета от възрастното население или около 1,8 милиарда души, не достигат препоръчителните нива на физическа активност, предупреждава СЗО
Не е тайна, че здравословният начин на живот задължително включва редовни физически упражнения, но в световен мащаб много хора не успяват да се справят с тази задача.
Според доклад на Световната здравна организация от юни 2024 г., почти една трета от възрастното население или около 1,8 милиарда души, не достигат препоръчителните нива на физическа активност.
Според стандартите на СЗО за възрастните се препоръчва 150 минути умерена интензивност, 75 минути енергична интензивност или еквивалентна физическа активност седмично.
Най-високо разпространение на физическата неактивност се наблюдава в азиатско-тихоокеанския регион с високи доходи (48%), който включва Южна Корея, Япония и Сингапур. Той е следван плътно от южноазиатския регион (45%), който включва Афганистан, Бангладеш, Бутан, Индия, Непал, Пакистан и Шри Ланка.
„Азия е около 30% от населението, но носим почти 50% от тежестта на заболяванията в света. Имаме повече диабетици, повече пациенти с рак, повече сърдечносъдови заболявания, отколкото където и да е по света“, обяснява пред CNBC Абрар Мир, съосновател на компанията Quadria Capital.
Средно жените са по-неактивни физически (34%) в сравнение с мъжете (29%). Според доклада, публикуван в списание The Lancet Global Health, тази разлика е най-силно изразена в Южна Азия, където физическата неактивност при жените е с 14% по-висока, отколкото при мъжете.
„Нивата на физическа активност се определят от редица фактори“, обяснява Фиона Бул, ръководител на отдела за физическа активност на СЗО. Те включват личната мотивация, наличието на време, както и социални и екологични фактори, като навиците на околните или дори температурата и климата в региона.
„Жените имат множество роли. Те все още поемат най-голям дял от грижите за семейството и дома, което може да означава, че разполагат с по-малко време, особено ако работят. И, разбира се, за някои групи от населението, особено за жените и възрастните, това може да е свързано с културните и обществените ценности“, допълва Бул.
Според експерта, при децата и юношите може да има натиск да се съсредоточат върху училищните занимания, което оставя по-малко време за упражнения, а някои от тези навици могат да се проявят и в зряла възраст.
Няма една единствена причина, поради която някои региони и групи са по-активни физически от други.
Отговорността е на правителството, което трябва да създаде политика и да отдели ресурси за приоритизиране и насърчаване на здравето и благосъстоянието на своите хора, казва Бул.
Важно е правителствата да осигурят необходимите средства за създаване и поддържане на безопасни, чисти, добре осветени и достъпни обществени пространства, които местните да използват за физически упражнения, предлага тя.
Рискове, свързани с липсата на физическа активност
От 2000 г. хората са станали по-малко активни, тъй като разпространението на физическата неактивност сред възрастните в световен мащаб през 2022 г. е нараснало до 31,3% от регистрираните 26,4% през 2010 г. и 23,4% през 2000 г., според доклада на СЗО, основан на 507 проучвания в 163 държави. Това може да се обясни отчасти с интензивното внедряване на технологиите през последните десетилетия.
„Хората работят все повече на електронни устройства, компютри и често са заседнали, тъй като си пишат имейли, а не водят физически разговори, така че не пътуваме толкова много между срещите си“, казва Бул.
Тази липса на физически упражнения излага хората на по-голям риск от сърдечносъдови заболявания, рак, диабет и други болести, които са „водеща причина за преждевременна смърт в съвременния свят“, отнемаща живота на над 10 милиона души всяка година.
Според Бул физическата активност може също така да забави появата на деменция.
Понастоящем деменцията е водеща причина за смъртност сред възрастните хора, а тъй като световното население в напреднала възраст продължава да нараства, броят на живеещите с деменция, се очаква да достигне 78 милиона до 2030 г., според СЗО.
„Физическата активност едновременно предотвратява някои хронични заболявания и насърчава положителното психично здраве и благополучие“, допълва Бул.
От подобряването на настроението и познавателните способности до стимулирането на обучението на децата – физическата активност е с решаващо значение за здравето.
Съвети за повишаване на физическата активност
„Ключът към по-голяма активност е да правите неща, които ви доставят удоволствие“, казва Бул.
„Препоръчвам на всички да се опитват да правят нови неща. Особено за тези, които са в средните години на зрелостта и осъзнават, че трябва да бъдат по-активни, намирането на спортове, които им доставят удоволствие, може да бъде много полезно за поддържане на здравето“, предлага тя и допълва, че семейните спортове са особено подходящи.
„Подкрепата и забавлението, които получавате, когато сте с хора, са истинска мотивация ... и това може да се превърне в навик, а след това ще започнете да усещате ползите и ще продължите да правите повече“, допълва експертът.