Китай търси своята Nvidia. Кои са основните кандидати?
Звеното за проектиране на чипове на Huawei - HiSilicon - е един от лидерите в тази надпревара
Санкциите на САЩ срещу китайската полупроводникова индустрия през годините принудиха Пекин да увеличи усилията си за стимулиране на вътрешния сектор на чиповете. Бумът на изкуствения интелект и фундаменталните модели допълнително стимулира целта на Пекин да играе водеща роля в производството на чипове.
Засега тя е запазена за американската компания Nvidia с нейните графични процесори, тъй като тя разработва ключовата част от хардуера, необходим за обучението на големи езикови модели, които са в основата на платформи като ChatGPT.
Макар че Nvidia може да доставя определени чипове в Китай, Вашингтон се опитва всячески да отреже своя технологичен съперник от най-съвременните полупроводници и инструментите, необходими за производството им. Тези стремежи също насочват вниманието към усилията на Китай да се конкурира с Nvidia чрез вътрешно производство и да създаде полупроводници, които да подкрепят собствената му индустрия за изкуствен интелект.
CNBC прави списък на водещите китайски компании, които могат да се превърнат в реални конкуренти на Nvidia.
Huawei
Huawei е един от китайските технологични шампиони с бизнес, който обхваща от телекомуникационна инфраструктура до потребителска електроника и облачните изчисления. Нейното звено за проектиране на чипове се нарича HiSilicon.
Компанията със седалище в Шънджън разработва серията процесори за центрове за данни Ascend. След това Huawei продава тези чипове като част от сървърите, които отиват в центровете за данни за обучение на модели на изкуствен интелект. Нейните сървъри за изкуствен интелект са с търговската марка Atlas.
Сегашното поколение чипове на Huawei се нарича Ascend 910B, като компанията се подготвя да пусне Ascend 910C, който може да бъде равностоен на продукта H100 на Nvidia, според Wall Street Journal от август.
В годишния си доклад по-рано тази година Nvidia изрично посочи Huawei, наред с други компании, като конкурент в области като чипове, софтуер за изкуствен интелект и мрежови продукти.
„Не става въпрос само за хардуера, а за цялостната екосистема, инструментите за разработчици и способността да продължим да развиваме тази екосистема занапред с напредването на технологиите. Тук Huawei притежава много предимства и се опитва да изгради софтуерна екосистема около своята серия процесори за центрове за данни Ascend“, коментира пред CNBC Пол Триоло, асоцииран партньор в консултантската компания Albright Stonebridge.
Alibaba и Baidu
Alibaba и Baidu купуват чипове на Nvidia, но разработват и собствени полупроводници за процесите на изкуствения интелект.
Baidu, една от най-големите китайски интернет компании, проектира свои собствени чипове за използване в сървъри и автономни автомобили под търговската марка Kunlun.
Подразделението за проектиране на полупроводници на Alibaba, наречено T-Head, е разработило чип за изводи за AI, наречен Hanguang 800. Изводът е процесът, който следва обучението на моделите, и поддържа действителното приложение на AI в реалния свят, като например чатбот, отговарящ на потребителски запитвания.
„AI inference chip на Alibaba вече е внедрен за ускоряване на системата за препоръки в платформата за електронна търговия на компанията. Baidu интегрира своя чип Kunlun в своите центрове за данни и в сектора на автономното шофиране“, посочва Вей Сун, старши анализатор в Counterpoint Research.
Biren Technology
Подобно на Nvidia, Biren Technology проектира графичен процесор с общо предназначение и разполага с платформа за разработване на софтуер за изграждане на приложения върху хардуера си. Тези чипове са част от серията продукти Bili на Biren, предназначени за използване в центрове за данни за обучение на изкуствен интелект.
Миналата година компанията беше добавена в черния списък на САЩ, известен като „Списък на субектите“, което ограничава достъпа ѝ до определени американски технологии.
Cambricon Technologies
Cambricon Technologies разработва различни видове полупроводници - от такива, предназначени за обучение на модели на AI, до такива, които могат да изпълняват AI приложения на устройства, а не в центрове за данни.
Въпреки това компанията продължава да отчита значителни загуби и според South China Morning Post миналата година е съкратила множество служители.
Cambricon Technologies също е включена в черния списък на САЩ.
Moore Threads
Компанията Moore Threads, основана през 2020 г., разработва графични процесори, предназначени за обучение на големи модели на изкуствен интелект.
MTT KUAE е нейният продукт за центрове за данни, съдържащ собствените ѝ графични процесори. Мисията на компанията е да се превърне в „глобален лидер в областта на графичните процесори“, според изявление на нейния уебсайт.
Тя разполага с големи търговски марки, които я подкрепят. Собственикът на TikTok ByteDance е инвеститор заедно с големи компании за рисков капитал, включително Sequoia и GGV Capital.
Moore Threads също попада под рестрикциите на Вашингтон.
Enflame Technology
Enflame Technology е друг китайски стартъп, който се опитва да се позиционира като местна алтернатива на Nvidia. Компанията разработва чипове за центрове за данни, насочени към обучението и процесите на изкуствения интелект.
Tencent, една от най-големите китайски технологични компании, е инвеститор в Enflame.