Австрия се завръща в бъдещето, докато избирателите прегръщат партия с нацистки корени
Лидерът на FPÖ обеща на избирателите, че ако му осигурят победа, той ще бъде техен Volkskanzler или „народен канцлер“ - прозвище, използвано някога от Адолф Хитлер
Австрия се насочи надясно на преломните избори в неделя, когато крайнодясната Партия на свободата (FPÖ) oтбеляза победа, маркирайки първия път след Втората световна война, когато партия с корени в нацистката идеология надделява на национален вот.
Според предварителните резултати антиимигрантската и приятелски настроена към Русия FPÖ печели рекордните 29% от гласовете, което е почти двойно повече от последните избори и я извежда на около три пункта пред дясноцентристката Австрийска народна партия (ÖVP), която понастоящем оглавява правителството. ÖVP претърпя рекордна загуба и завърши с 26%.
„Резултатите днес не можеха да бъдат по-ясни“, коментира Херберт Кикъл, лидер на FPÖ и главен идеолог, пред австрийската обществена телевизия, настоявайки, че неговата партия трябва да оглави следващото правителство.
Социалдемократическата партия завърши на трето място, записвайки най-лошия резултат в историята си с 21%. Зелените, които управляват заедно с ÖVP в настоящото правителство, също претърпяха рязък спад в подкрепата си и приключоха с едва 8%. В същото време либералната NEOS е другият победител на вечерта, като завършва с над 9%.
Избирателната активност беше висока, като близо 80% от имащите право на глас австрийци гласуваха.
Крайнодясното раздвижване в Австрия е още един тревожен знак за Европа, който показва, че последните подеми на популистките сили не дават признаци на отслабване. Лидерите на FPÖ смятат унгарския министър-председател Виктор Орбан, който систематично премахва демократичните свободи в страната си, за модел и обещаха да следват примера му, пише Politico.
Ако FPÖ успее да изгради коалиция, Европейският съюз ще бъде изправен пред евроскептичен популистки блок, обхващащ Австрия, Унгария и Словакия, а вероятно и Чешката република след изборите там догодина.
FPÖ, основана през 50-те години на миналия век от бивши членове на SS и други нацистки ветерани, на тези избори се обяви против чужденците, като обеща да изгради „крепост Австрия“, за да не допуска мигранти.
Кикъл обеща на избирателите, че ако му осигурят победа, той ще бъде техен Volkskanzler или „народен канцлер“ - прозвище, използвано някога от Адолф Хитлер.
Въпреки че партията омаловажава нацисткото си минало и се стреми да се представи като антисистемна алтернатива на основните десни и леви партии, тя редовно използва антисемитски фашистки тропи, за да раздвижи своята база. Напомняне за афинитета на партията към Третия райх беше видно в петък на погребението на дългогодишен политик от FPÖ, където опечалените изпратиха своя другар, пеейки химна на SS, отбелязва Politico.
Подобни ексцесии - без да споменаваме антиевропейския уклон на партията и подкрепата за „ремиграция“ на родените в чужбина граждани - ще затруднят, но няма да направят невъзможно създаването на коалиция от FPÖ.
Австрийската конституция предоставя последната дума по номинациите за министри и канцлер. Александър Ван дер Белен, бивш лидер на Зелените, който е президент от 2017 г., не крие неприязънта си към Кикъл и е малко вероятно да го номинира за канцлер.
Въпреки това за президента ще бъде трудно да пренебрегне силното представяне на партията. Това означава, че FPÖ има големи шансове да изгради съюз с дясноцентристите, които изключиха възможността да работят с нея, освен ако не излъчи друг кандидат за висшия пост вместо Кикъл.
Друга възможност за ÖVP може да бъде да изгради съюз със социалдемократите в двустранна коалиция, въпреки че от предварителните резултати не става ясно дали партиите ще имат достатъчно места за това.
„Бих предупредил да не се пренебрегва волята на милиони хора“, предупреди Кикъл в следизборна дискусия с други партийни лидери по австрийската телевизия.
Победата на FPÖ е ехо от многобройните силни резултати на крайно десните партии в цяла Европа през последните две години, тъй като силите на властта се борят да се справят с огромния приток на търсещи убежище и други мигранти.
По-рано този месец германската антимигрантска партия „Алтернатива за Германия“ отбеляза сериозни успехи на регионалните избори. Тези зашеметяващи резултати последваха миналогодишната победа на Геерт Вилдерс, нидерландския десен активист, на националните избори и издигането на италианския неофашист Джорджия Мелони на власт в Италия.
Макар че резултатът на FPÖ е широко застъпен в социологическите проучвания, той все пак е триумф за партия, която само преди пет години изглеждаше на ръба на краха, когато беше въвлечена в мащабен скандал, довел до падането на правителството.
Въпреки че т.нар. афера „Ибиса“ - предизвикана от секретен видеозапис, в който тогавашният лидер на FPÖ обсъжда търговия с политически услуги срещу пари - продължава да занимава австрийските съдилища, FPÖ успя бързо да се възстанови под ръководството на Кикъл.
Най-големият губещ през нощта беше ÖVP, която изтри близо една трета от избирателите си.
„Борехме се да излезем отзад напред, но това не беше достатъчно“, призна канцлерът Карл Нехамер в изказване пред поддръжници.
ÖVP е преследвана от поредица корупционни скандали, предизвикани от разследванията в Ибиса, които принудиха младия канцлер на партията Себастиан Курц да подаде оставка през 2021 г.
Въпреки тези грешки, партията е създала мощна политическа машина и е почти сигурно, че ще формира част от следващото правителство, както се случва от 1987 г. насам.
Единственият реален въпрос е дали тя рискува да се коалира с FPÖ. Последните ѝ две излизания с партията - през 2000 г. и 2017 г. - не завършиха добре, въпреки че ÖVP беше в главната роля. Този път тя ще трябва да предостави шофьорското място на Кикъл, което ще я остави още по-изложена на непокорната политика на крайната десница.
Въпреки настояването на ръководството на ÖVP, че няма да приеме сделка с Кикъл, той от своя страна не хвърли кърпата.
„Мисля, че ще видим някакво раздвижване“, каза Кикъл в неделя.