Шестата „Синя зона“: Как и защо животът в Сингапур става все по-дълъг
На малко места по света се наблюдава такъв драстичен скок в продължителността на живота, както в островния град-държава в Югоизточна Азия
През 1960 г. очакваната продължителност на живота на човек, роден в Сингапур, достига до 65 години.
Показателят за родените в днешно време бебета е да доживеят над 86 години, а в периода 2010-2020 г. броят на столетниците се е удвоил.
Този огромен скок в продължителността на живота до голяма степен се дължи на целенасочена държавна политика и инвестиции. Заради положителната тенденция страната беше обявена за шестата в света „Синя зона“ през август 2023 г., пише BBC.
„Синя зона“ е понятие, въведено от журналиста в National Geographic Дан Бютнер, който твърди, че идентифицира региони, в които хората живеят по-дълго и по-здравословно, до голяма степен благодарение на комбинация от култура, начин на живот, диета и общност.
Сингапур е първият нов регион, добавен от десетилетия насам (наречен от Бютнер „Синя зона 2.0“), и се отличава от другите поради факта, че дълголетието на хората се дължи повече на напредничави политики, отколкото на отдавна установени културни традиции в други общности като например Икария, Гърция, или Никоя, Коста Рика.
Здравословен преход
Жителите на Сингапур са свидетели на постепенните промени в политиката на правителството, които засягат тяхното здраве и благосъстояние.
„Тъй като съм израснал тук, видях трансформацията в здравното съзнание на общността“, разказва пред BBC Фирдаус Сиазвани от блога за финансови съвети Dollar Bureau. „Тежкото данъчно облагане на цигарите и алкохола, съчетано със строгите забрани за пушене на обществени места, не само подобрява индивидуалното здраве, но и обществените пространства, като ги прави по-приветливи и по-чисти. Край на пасивното пушене!“, допълва той.
Признава обаче, че е изненадан, когато научава за обозначението „Синя зона“, особено заради голямото количество захар, сол и кокосово мляко, използвани в местните ястия. Но дори и това се променя (макар и бавно) благодарение на политиката на държавата.
„Като се има предвид склонността на местната ни кухня към по-богати съставки, здравните власти насърчават на по-рационалния избор на хранене“, обяснява той.
„Мерки като задължително етикетиране на хранителните стойности и намаляването на съдържанието на захар в напитките са довели до забележима промяна в информираността на обществото. Въпреки че тепърва предстои да видим колко ефективна е тази инициатива, аз лично съм се отклонявам от сладките напитки, когато видя тези етикети.“
Здравната система на Сингапур също получава световни похвали както за качеството на грижите за хората, така и за способността да ограничава разходите. Индексът за просперитет на Legatum за 2023 г. класира страната на първо място по отношение на здравето на гражданите и възможността им за достъп до здравни грижи.
Сингапур предлага универсална здравна застраховка, но също така разполага с комбинация от частни услуги и спестовни фондове, които покриват разходи.
Фокус върху зелени пространства
Не само здравеопазването играе роля за по-дългия живот. Други политики например насърчават ходенето пеша и ежедневните физически упражнения, а приоритетното поддържане на страната чиста и красива също дава на жителите усещане за сигурност и спокойствие.
„Правителствените инициативи, които дават приоритет на безпроблемното интегриране на паркове, градини и природни резервати в градския пейзаж, са спечелили на Сингапур репутацията на „град-градина“,“ казва Чару Кокейт, старши партньор в Safdie Architects, ръководител на проектите на компанията изпълнител на емблематични сгради като Sky Habitat Residential Towers и Jewel Changi Airport.
„След като живях в Сингапур над 15 години, постоянно се впечатлявам от това как властите за градско развитие внимателно планират стратегията си. Фокусът им върху устойчивостта, ефективното използване и включването на зелени площи в градския живот е забележителен. Въпреки че законите на Сингапур са строги, те са довели до чиста и добре поддържана околна среда.“
Едно от любимите места за посещение е Ботаническата градина на Сингапур. Разположена в центъра на града, тя е единствената тропическа градина, призната за обект на световното наследство на ЮНЕСКО.
„Нейната забележителна колекция от орхидеи и фокусът върху изследването и опазването на растенията я превръщат в рай за любителите на природата, семействата и туристите, търсещи спокойствие и красота“, допълва Кокейт.
Обществените паркове служат и като център за повече социални контакти – фактор, за който изследователите на дълголетието са единодушни, че е от съществено значение за дългия живот в добро здраве. От млади до възрастни - ще откриете различни хора, които правят физически упражнения, тренират във фитнес зони или гимнастически класове, които са лесно достъпни в целия град.
За тези, които обмислят да се преместят в Сингапур,е от ключово значение да възприемат духа на общността и начина на живот. Експертите препоръчват East Coast Park – плажна ивица с много възможности за пикник и място за разходка, докато се наслаждавате на морския бриз.
Какво трябва да знаете
Въпреки че качеството на живот в Сингапур е високо, цената на живот там не е ниска. Страната често се класира като едно от най-скъпите места за живеене, а Mercer я поставя на второ място след Хонконг в класацията си.
Въпреки че населението е разнообразно, тъй като тук емигрират хора от цял свят, правителството дава приоритет на силното чувство за социално сближаване, което се налага чрез закони и правоприлагане.
Държавата има строги закони (и наказания) срещу изхвърлянето на отпадъци, пушенето на обществени места, наркотиците, но много жители смятат, че тези разпоредби помагат страната да бъде по-безопасно и по-красиво място за живеене.
„Политиките на правителството са внимателно съобразени с нуждите на населението, като се фокусират върху подобряване на цялостното качество на живот, подкрепа на икономическата стабилност и поддържане на социалната хармония“, казва Кокейт. „Политическата стабилност на Сингапур играе ключова роля в създаването на среда, която насърчава бизнес инвестициите, икономическия растеж и социалното сближаване.“
Въпреки това страната има и своето разнообразие, особено под формата на световноизвестната кулинарна сцена и ежегодните фестивали като китайската Нова година, Дивали и Международния фестивал на изкуствата.
В града има за всекиго по нещо. Мултикултурното общество създава широк спектър от традиции, предлагащи богато културно преживяване, което подобрява престоя както на чужденците, допълват привържениците на Сингапур.