Какъв е ключът към щастието?

Професор Рон Гутман посвещава почти цялата си кариера на това да открие отговор на този въпрос.

Той е преподавател в Станфорд, предприемач, автор, лектор и награждаван изобретател. Известен е с лекцията си в TED от 2011 г. „Скритата сила на усмивката“, която е гледана над 6,5 милиона пъти.

В стремежа си да разбере повече за щастието, решава да проведе някои реални изследвания, разказва CNBC.

През октомври 2024 г. се отправя на триседмично пътешествие в южноазиатската държава Бутан, официално известна като Кралство Бутан, разположено в източните хребети на Хималаите. Гутман преминава през планините заедно с други учени, духовници и местни жители.

Пътуване из Бутан

Кралство Бутан, разположено между две от най-многолюдните страни в света – Индия и Китай, е известно с принципа си на управление, според който човешкото щастие и благополучие са приоритет пред икономическото развитие.

Идеята за „брутно национално щастие“ е създадена през 70-те години от четвъртия крал на Бутан Джигме Сингйе Вангчук, който смята, че „брутното национално щастие е по-важно от брутния вътрешен продукт“, сочи публикация на ОИСР от 2024 г.

„Задълбочаването в разбирането за щастие ме доведе до проучване на Бутан, защото там се набляга на това“, казва Гутман пред CNBC и допълва: Исках да отида и да чуя хората, които получават това знание от поколение на поколение в продължение на много години.“

Тъй като Бутан е в Хималаите, по-голямата част от пътуването преминава в катерене. Гутман се движи предимно пеша или с местен транспорт от около 1000 м надморска височина до почти 14 000 м. По време на пътуването той се потапя в спиращия дъха пейзаж на страната.

Бутан поставя сериозен акцент върху екологичната устойчивост и опазването на околната среда. Той е първата „въглеродно отрицателна“ държава в света, за което до голяма степен спомагат огромните му гори, покриващи над 70% от територията му, според доклад от 2023 г.

Страната се намира в „балон от традиции“, казва ученият. „Те са много внимателни към природата, защитават я, защото е свещена за тях. Не можеш да отсечеш дърво, без да получиш много специално разрешение.“

Повечето от местните жители на Бутан възприемат живота си не просто като свързан с природата, а като част от нея.

Ключът към щастието: простота

И така, какъв е ключът към щастието?

„Колкото повече напредвам в изследването на щастието, колкото повече лично го разбирам по-добре, толкова повече го свързвам с осъзнатостта“, отговаря Гутман.

По време на пътуването си, наблюдавайки местните хора и чрез разговорите си с тях, той открива, че щастието е свързано с осъзнатостта, която може да се открие в природата.

„В съвременната култура сме много концентрирани върху това, което се случва навън. Има стимули, които идват към нас, в някакъв момент ставаме почти затворници на това. Природата създава точно обратното, тя е там и просто се случва.“

„Чрез опростяването имате възможност да разберете, че вашето съзнание просто се случва. По принцип съзнанието – и това е големият „аха момент“, който имах, също е празно“, допълва той.

Гутман го нарича „празен Аз“. Научава, че както природата е спокойна, така и човешкото съзнание трябва е спокойно. Независимо дали лежите в тревата край езеро, или тичате между задачите си в голям град, това, което сте, и това, което е вашето съзнание, не се променя.

„Ние основно избираме да се стресираме от всички тези сетивни емоции, защото всъщност вътрешността ни е спокойна и празна, нали? Природата ни помага да видим това и да го разберем“, казва той.

Предизвикателствата пред Бутан

Но не всичко е розово – и Бутан има предизвикателства.

Едва през миналия декември страната излезе от категорията на най-слабо развитите на ООН. По данни на Световната банка към 2022 г. Брутният вътрешен продукт на глава от населението е около 3700 долара годишно.

„Гледаме на нея като на бедна с нисък БВП. Това не е лесен живот, защото хората не са богати, но за сметка на тоа, са щастливи“, допълва ученият.

Правителството на Бутан работи за укрепване на икономиката, като същевременно продължава да балансира водещите принципи за екологична устойчивост - чрез мерки като дневна туристическа такса и „Брутно национално щастие“.

Гутман гледа на страната като на пример за това как да се развива, без да се губи „древната мъдрост“, трупана в продължение на много години.

В много западни и развити страни хората често бързат - не само в ежедневието, но и в начина, по който въвеждат иновации и се развиват икономически.

„Когато се втурваме към иновациите, новото, правенето на нещата по-бързо, по-добре, по-лесно, по-евтино ... Работата е там, че забравяме да вземем със себе си тази здрава основа, която поддържа ядрото силно“, казва той.

„Нещото, с което бутанците се справят наистина добре, е да запазят това силно ядро от убеждения, морал, етика, съзнание като основа на начина, по който напредват. Разбира се, техният напредък е по-бавен, но по-солиден, нали? Това е нещо, което трябва да научим от тях.“, допълва Гутман.