Най-големите финансови институции на Уолстрийт са отпуснали повече от 11 млрд. долара на нишова група технологични компании въз основа на връзката с най-горещата стока в света - чиповете на Nvidia.

Blackstone, Pimco, Carlyle и BlackRock са създали нов доходоносен дългов пазар през изминалата година, отпускайки заеми на „неоклауд“ компании, които предоставят изчислителни облаци на технологични групи, създаващи продукти с изкуствен интелект.

Групи от типа „неоклауд“ като CoreWeave, Crusoe и Lambda Labs са придобили десетки хиляди високопроизводителни компютърни чипове на Nvidia, известни като GPU, които са от решаващо значение за разработването на АI модели. Тези чипове на Nvidia сега се използват и като обезпечение за огромни заеми, посочва Financial Times.

Масовото сключване на сделки осветява бурно развиващата се икономика на графичните процесори в Силициевата долина, която е все по-подкрепена от финансисти с дълбоки джобове в Ню Йорк. Бързото ѝ разрастване обаче поражда опасения относно потенциала за по-рисково кредитиране и задушаването на пазара на изкуствен интелект от страна на Nvidia.

Разпределянето на чиповете на стойност 3 трлн. долара за неоклауд групи дава увереност на кредиторите от Уолстрийт да отпускат милиарди долари на компаниите, които след това се използват за купуване на още чипове на Nvidia. Самата компания е инвеститор в неоклауд компании, които на свой ред са сред най-големите ѝ клиенти.

Критиците поставят под въпрос постоянната стойност на обезпечените чипове, когато на пазара се появят нови усъвършенствани версии - или ако сегашните високи разходи за изкуствен интелект започнат да се свиват.

„Всички кредитори, които идват, прокарват историята, че можете да вземете заем срещу тези чипове, и засилват лудостта, че трябва да влезете сега“, казва пред FT Нейт Копикар, трейдър на къси позиции в хедж фонда Orso Partners. „Но чиповете са обезценяващ се, а не поскъпващ актив.“

Връзката с CoreWeave

Базираната в Ню Джърси CoreWeave, най-голямата компания в областта на неоклауда, започва да трупа чипове, когато стартира през 2017 г., за да добива криптовалута, но две години по-късно се насочва към изкуствения интелект. Сега компанията твърди, че е най-големият частен оператор на графични процесори Nvidia в Северна Америка, с над 45 000 чипа.

Подкрепена от инвеститори в рисков капитал и Nvidia, нейната оценка е нараснала от 2 млрд. долара на 19 млрд. долара през последните 18 месеца. Компанията планира първично публично предлагане през първата половина на 2025 г., което може да я оцени още по-високо, пише FT.

CoreWeave е набрала над 10 млрд. долара дълг през последните 12 месеца от кредитори, включително Blackstone, Carlyle и хедж фонда Magnetar Capital. Този месец тя обяви, че ще получи още 650 млн. долара от банки от Уолстрийт, включително JPMorgan, Goldman Sachs и Morgan Stanley.

Дълговете са обезпечени със запасите на CoreWeave от графични процесори Nvidia, а капиталът се използва за купуването на още хиляди. Компанията планира до края на 2024 г. да разполага с 28 центъра за данни в САЩ и Азия, което е девет пъти повече от площта им в началото на миналата година.

Финансирането означава, че CoreWeave разполага с изключително голям ливъридж. Когато през август 2023 г. обявява първото си дългово финансиране от 2,3 млрд. долара, което включва около 1 млрд. долара заеми от Blackstone, тя има годишни приходи от едва 25 млн. долара и отрицателна ебитда от около 8 млн. долара.

Оттогава приходите са нараснали до около 2 млрд. долара тази година.

Някои от най-големите кредитори на CoreWeave са били убедени да инвестират заради големия договор, който компанията е сключила с Microsoft - най-големият поддръжник на OpenAI - миналата година и който ще генерира приходи от над 1 млрд. долара за няколко години, пише FT.

Подобно на традиционното кредитиране, обезпечено с активи, в случай на неизпълнение заемодателят ще притежава графичните процесори, както и договорите с компаниите, които ги отдават под наем.

Успехът на CoreWeave в набирането на големи суми частен дълг кара повече кредитори да навлязат в тази сфера. Въпреки че неоклауд компаниите са подкрепени от рисков капитал, те са необичайни сред стартъпите с високите си капиталови разходи, което налага да се обръщат към кредитните пазари, за да финансират разширяването си.

През април Macquarie отпуска заем от 500 млн. долара на Lambda Labs, а миналата година Crusoe привлича дълг в размер на 200 млн. долара от нюйоркския инвеститор Upper90. Миналата седмица Crusoe набира и 500 млн. долара собствен капитал от инвеститори, сред които Founders Fund на Питър Тийл.

През октомври Crusoe финализира сделка на стойност 3,4 млрд. долара с Blue Owl Capital, мениджър на алтернативни активи, за финансиране на нов център за данни в Тексас, който ще отдава под наем изчислителен капацитет на Oracle и OpenAI.

„Мащабът на инвестицията придобива много по-голям смисъл, след като хората започнат да осъзнават, че това е най-голямата капиталова инвестиция в човешката история“, казва главният изпълнителен директор на Crusoe Чейс Локмилър.

Експозиция към Nvidia

Неоклаудите са силно зависими от отношенията си с Nvidia. Например CoreWeave успява да получи достъп до десетки хиляди чипове H100 като „предпочитан партньор“ на гиганта, но бъдещият му растеж зависи от това да има същата позиция до по-новите процесори Blackwell.

Nvidia отрича да предоставя преференциален достъп до своите чипове на който и да е клиент, включително и на тези, в които инвестира. Но цената на графичните процесори, търгувани на някои пазари, се е сринала през последните месеци. Час изчисления с графичен процесор сега се търгува за около 2 долара, което е спад от 8 долара по-рано тази година.

Дори и търсенето на чиповете да продължава да расте, предлагането се е подобрило, тъй като резервите от хардуера са били препродадени, а конкуренцията за броя на компаниите, изграждащи модели с изкуствен интелект, се е свила.

Някои технологични гиганти разработват свои собствени AI чипове, а конкуренти като AMD също се надпреварват да пускат високопроизводителни графични процесори, за да оспорят превъзходството на Nvidia.

Бъдещата стойност на чиповете на Nvidia, които се използват като обезпечение за заеми, също е поставена под въпрос. Договорите за лизинг, сключени от компанията с други технологични групи, ще започнат да изтичат през следващите няколко години, което вероятно ще доведе до пренасищане на пазара с чипове.

Листваните на борсата технологични гиганти, които са похарчили милиарди за инфраструктура за изкуствен интелект, също са подложени на натиск да постигнат значителна възвръщаемост. През юни Дейвид Кан, партньор във фирмата за рискови инвестиции Sequoia Capital, заяви, че има разлика от 500 млрд. долара между очакванията за приходите, свързани с изграждането на AI инфраструктурата, и действителния ръст на приходите в екосистемата за изкуствен интелект.

Неоклауд кредиторите обаче залагат на непрекъснатия напредък в сектора.