AstraZeneca регистрира скок на приходите и повишава годишната прогноза
Продажбите на подразделението за онкологични заболявания остават с най-голям принос за приходите, като се увеличават с 22% на годишна база
AstraZeneca надхвърли пазарните очаквания с приходите си за третото тримесечие и повиши прогнозата си за фискалната 2024 г. благодарение на силното търсене на терапията за лечение на рак.
Това е второто поредно тримесечие, в което британският фармацевтичен гигант повишава прогнозата си.
Оптимистични резултати
Компанията регистрира основна печалба на акция в размер на $2,08 при общи приходи от $13,57 млрд., което е увеличение на годишна база съответно с 20% и 18%, спрямо 15% и 17% през предходното тримесечие. Продажбите на подразделението за онкологични заболявания остават с най-голям принос за приходите, като се увеличават с 22% на годишна база.
Главният изпълнителен директор Паскал Сорио коментира: „Силно сме окуражени от широката динамика, която наблюдаваме в нашата компания през 2024 г., като растежът ще продължи до 2025 г., осигурявайки солидна основа за амбициите ни за 2030 г.“
През предходното тримесечие AstraZeneca си постави нова цел за приходи от 80 млрд. долара до 2030 г. „Това отразява значителния потенциал за растеж, който виждаме както в одобрените ни лекарства, така и в тези, които са в късен етап на разработване“, каза главният изпълнителен директор, цитиран от Euronews.
Откакто пое ръководството през 2012 г., Сорио даде приоритет на лечението на рака - стратегия, която се оказа успешна за британската компания.
AstraZeneca повиши очакванията си както за общия ръст на приходите, така и за основната печалба на акция (EPS) до много по-високи проценти от предвидените в предходното тримесечие.
Правни проблеми в Китай
Въпреки положителните резултати някои анализатори смятат, че китайското разследване на AstraZeneca може да продължи да тежи на цената на акциите ѝ.
Акциите на компанията отбелязаха най-големия си еднодневен спад от 2020 г. насам след съобщенията от 5 ноември, че Леон Уанг, президентът на AstraZeneca в Китай, е обект на разследване.
Оттогава акциите на AstraZeneca са се сринали с 25% от историческия си връх в началото на септември на фона на опасенията относно резултатите от изпитванията на експерименталното ѝ лекарство за рак на белия дроб и продължаващите правни проблеми в Китай.
Съобщава се, че разследването е свързано с твърдения за неправомерни търговски тактики, контрабанда на лекарства за имунотерапия и застрахователни измами, което е изплашило инвеститорите.
По отношение на ситуацията в Китай Сорио заяви: „Приемаме въпросите в Китай много сериозно и, ако бъдем помолени, ще окажем пълно съдействие на властите. Продължаваме да се стремим да предоставяме на пациентите в Китай иновативни лекарства, които променят живота им.“
Продажбите в Китай са се увеличили с 15% до 1,67 млрд. долара, което представлява 12% от общите приходи. Докато САЩ остават най-големият пазар на AstraZeneca, генерирайки 6 млрд. долара приходи за третото тримесечие, темпът на растеж в Китай е значително по-бавен в сравнение с 23% в САЩ и 22% в ЕС.
AstraZeneca заяви: „Както вече беше оповестено, компанията е запозната с редица индивидуални разследвания от страна на китайските власти срещу настоящи и бивши служители.
„Доколкото е известно на дружеството, разследванията включват твърдения за измами с медицинско осигуряване, незаконен внос на лекарства и нарушения на личната информация. Неотдавна беше задържан Леон Уанг, изпълнителен вицепрезидент за международната дейност и президент на AstraZeneca Китай. Дружеството не е получавало уведомление, че срещу него се води разследване. При поискване, компанията ще окаже пълно съдействие на китайските власти.“