Конгломератът Berkshire Hathaway на Уорън Бъфет е установил нови позиции в потребителските компании Domino’s Pizza и Pool Corp., докато предимно продава акции през третото тримесечие.

Компанията от Омаха, Небраска, е намалила своя наскоро създаден дял в Ulta Beauty, както и притежанията си в Capital One Financial и Charter Communications, според регулаторна документация, публикувана след затварянето на пазара в четвъртък.

Berkshire вече разкри, че е продължил да продава водещата си позиция в Apple и е намалил големия си дял в Bank of America.

Информацията, подадена във формуляр 13F до Комисията за ценни книжа и борси, дава подробности за това, което вече беше ясно: Berkshire продава акции и трупа планина от пари, отбелязва The Wall Street Journal.

Компанията на Бъфет е продала акции за 127 милиарда долара през първите девет месеца на годината, според нейните финансови отчети. През третото тримесечие тя е продала акции за 36 милиарда долара и е купила за 1,5 милиарда долара.

Продажбите са помогнали за увеличаване на паричните средства на компанията до рекордните 325 милиарда долара в края на септември. (Някои наблюдатели на Berkshire намаляват общата сума на паричните средства, като извадят дължимото в баланса на компанията за покупки на съкровищни бонове. Така тя се установява на около 310 милиарда долара – отново засенчвайки предишния връх.)

Новите позиции в акции, оповестени в четвъртък, са относително скромни, поне по стандартите на Berkshire. Domino’s струваше около 549 милиона долара в края на септември, докато Pool Corp. беше на стойност около 152 милиона долара.

Акциите на Domino’s са се повишили с 5,8% през 2024 г., а на Pool Corp. са намалели с 10%.

Domino’s и неговите съперници се възползваха от ранните етапи на пандемията от потопа от поръчки за вкъщи, но тази тенденция все повече избледнява.

Акциите на Pool Corp. скочиха по време на пандемията, тъй като собствениците на жилища инвестираха в удобства като плувни басейни, за да подобрят начина си на живот у дома. Високите разходи по заемите обаче натежаха върху търсенето на ремонтни услуги и обновяване на жилища, като удариха акциите на компании в свързаните индустрии.

Институционалните инвеститори, които управляват най-малко 100 милиона долара в американски акции, са длъжни да разкрият притежанията си към края на всяко тримесечие във формуляра 13F. Инвеститорите разполагат с 45 дни, за да подадат документи, така че погледът, който предоставят към портфейлите от акции, може да е остарял.

Репутацията на Бъфет като легендарен купувач на акции означава, че много инвеститори търсят всякакви улики за това какво той и неговите заместници са купували и продавали. Напоследък движението на Berkshire към пари в брой кара някои наблюдатели да смятат, че Бъфет е станал предпазлив.

Фактор, който може да има роля в поведението на инвеститора, е, че фондовият пазар изглежда все по-скъп. S&P 500 се търгуваше през последните дни при 22,3 пъти над прогнозираните си печалби за следващите 12 месеца, над средната 10-годишна стойност от 18,4 пъти, според FactSet.

„Трудно е да се намерят изгодни сделки“, казва пред WSJ Джери Бейк, дългогодишен акционер в Berkshire и старши инвестиционен анализатор в Scharf Investments. „Преди да вложи пари в нова идея, Бъфет иска изгодна сделка.“

Berkshire разтърси инвестиционното си портфолио, като намали позициите си в Apple. Компанията държеше 300 милиона в акции в производителя на iPhone на 30 септември, което е спад от малко над 900 милиона в края на 2023 г. Позицията в Apple все пак остава най-голямата на Berkshire, чиито акции от клас B пък са се повишили с 31% тази година, изпреварвайки S&P 500.