Българските луксозни имоти от най-високия сегмент на пазара вече фигурират в селекцията на световния лидер Christie’s.

Той ще има официално представителство чрез българската компания Unique Estates, а днес беше подписан договорът за партньорство.

В портфолиото на Christie’s за продажби у нас ще се предлагат къщи на цена от минимум 1 милион евро и апартаменти, започващи от 800 000 евро. Цените на имотите под наем ще започват от 3500 евро на месец.

Не просто имоти, а визия за лайфстайл

Партньорството е реализирано след 3-годишни преговори, съобщи Светослава Георгиева, управляващ директор на Unique Estates. Историята на отношенията между двата бранда започва още през 2007 г., когато подписват първия си договор.

Впоследствие обаче, той е замразен, тъй като условията на пазара са били различни и много по-трудни. Днес ситуацията е коренно променена - пазарът на луксозни имоти е във възход, подчертават от българската компания.

„Самото партньорство с Christie’s освен, че е селективно, е изключително скъпо. Тогава подписахме договор, защото бяхме нов бранд на имотния пазар и имахме нужда от разпознаваемост, от някой, който да ни покаже как се работи. Вложихме това време, за да можем да се развием и видяхме, че нашите клиенти искат и очакват това партньорство да продължи“, обясни Весела Илиева, управляващ партньор в компанията.

По думите ѝ, целта сега е да бъде представено изцяло ново портфолио от имоти и нов маркетинг подход към клиентите.

„В България пазар за луксозни недвижими имоти има, но няма лидер в най-високия сегмент. Така че, сега нашата мисия като компания е не само да продаваме имоти, а визия за лайфстайл. Да сбъдваме мечти, да откриваме домове.“, допълни Илиева.

Хелена де Фортън, управляващ директор и ръководител за Източна Европа за Christie’s (в ляво) и Весела Илиева, управляващ партньор в Unique Estates

Защо България е цел на Christie’s

Christie’s International Real Estate обхваща 50 държави на шест континента, 900 офиса по света, 10 000 агенти от 106 агенции за недвижими имоти, а успехите им се изразяват в реализирани продажби на стойност над 470 млрд. евро през последните 5 години и над 12 000 активни луксозни имота за продажба на обща стойност от над 44 млрд. евро.

Christie’s International Real Estate свързва купувачи и продавачи на имоти по целия свят с офиси на ключови пазари като Ню Йорк, Лос Анджелис, Торонто, Лондон, Париж, Рим, Банкок, Дубай, Средиземноморието и Карибите.

Стратегията на Unique Estates е да последва традицията на Christie’s, която в своята 258-годишна история работи с поколения богати клиенти и се грижи за поддържането и съхраняването на луксозните им имоти, ценности и произведения на изкуството.

„Ние също ще работим с нови генерации, защото богатите хора започват да предават наследството на децата си. Това за нас е голяма отговорност към клиентите - да знаят къде и в какво да инвестират, да изградят портфолио от имоти, което да остане за поколенията им и да бъде успешно реализирано като наследство“, обясни Весела Илиева.

Тя допълни, че произведенията на изкуството и предметите с ценна стойност са взаимосвързани в сферата на луксозните имоти. Ако разполагат с дом от този най-висок сегмент, клиентите би трябвало да притежават и специални предмети с колекционерска стойност, така че не само имотът им представлява интерес за покупка.

Именно подобен тип имоти ще влязат в портфолиото на Christie’s International Real Estate.

Компанията работи с 8 партньора в Източна Европа - в Естония, Чехия, Словакия, Хърватия, Сърбия, Черна гора, Албания, Гърция и България, обясни Хелена де Фортън, управляващ директор и ръководител за Източна Европа, Азия и Африка за Christie’s International Real Estate.

Тя допълни, че в момента компанията има ново силно ръководство в САЩ и през последните 3 години драматично се разраства - с иновации, маркетинг, подобрена стратегия, в която на фокус за 2024 г. са и Балканите.

Как се продава имот с артефакти

Christie’s прилага строго регламентирана политика по отношение на артефактите и произведенията на изкуството в портфолиото си от имоти.

В случай, че такива се предлагат на пазара у нас, процедурата е съответният предмет или произведение да бъдат заснети от професионален фотограф и изпратени в представителството на компанията в Лондон, където преминава през специален етап на оценяване от експерти на Christie’s.

След това се получава формуляр и ако предметът е одобрен, се изпраща в Лондон, където официално влиза в селекцията на Christie’s.

След подписването на партньорството с Unique Estates, българските клиенти вече ще имат достъп до аукциони, организирани от къщата, чийто достъп се осъществява единствено с покана.

Unique Estates

Аукционна къща Christie’s държи рекорда за най-голяма аукционна продажба в историята с колекцията Visionary: The Paul Allen Collection, продадена за 1,61 млрд. евро, както и за най-скъпо бижу, продавано на аукцион – 17,61-каратовия син диамант Bleu Royal, продаден за 41,69 млн. долара.

Имот в Дубай: Доказателство за статута на богат българин

Относно интересът от страна на български клиенти към луксозни имоти в чужбина, той е генериран основно от наши сънародници, живеещи в чужбина от дълги години в страни като САЩ и Швейцария например.

„Има огромен интерес от българските клиенти да купуват и наемат имоти в чужбина, като тук става въпрос за много висок клас специални клиенти. Спазването на условието за конфиденциалност е от изключително значение по отношение на управлението на наследство им“, обясниха от Unique Estates.

Сега за този тип клиенти ще има възможност за лична комуникация с професионален брокер от Christie’s, при изявен интерес към имот от тяхното портфолио.

Наблюденията показват още, че българският клиент купува луксозни имоти в чужбина, а Дубай е основната дестинация.

„Тя е като статут - ако си заможен клиент, трябва да имаш имот там.

Интерес има и към Френската ривиера, Гърция, от зимните курорти - Куршевел, където инвестицията в имот се изплаща бързо чрез отдаване под наем в периода на активния туристически сезон.

Виена и Лондон са сред най-атрактивните европейски дестинации с наличието на удобни полети и с факта, че наследниците на клиентите ни получават образованието си там. Към Швейцария също има интерес, но в страната има ограничения за покупката на имот, така че повечето сделки са наем на жилище.“, допълни Илиева.

Къща в Бояна за 2,7 млн. евро е най-скъпата сделка за годината досега

Интерес има и от международни клиенти - към луксозни имоти в България. Страната ни е привлекателен пазар с това, че няма данък наследство и данък богатство, така че от данъчна гледна точка е подходяща за инвестиции.

Освен това, ние все още държим най-ниските цени за луксозни имоти в Европа. Периодът за реализиране на една подобна сделка е между 8 и 12 месеца.

По данни на Unique Estates между четвъртото тримесечие на 2023 г. и първото тримесечие на 2024 г. цените на жилищата в България са нараснали с 7,1% – най-големият ръст в ЕС и най-големият за страната от 2007 г. Очаква се цените да се увеличат с още 15% до 2025 г.

В сектора на луксозните имоти Unique Estates отчита 50% ръст на сделките за имоти над 600 000 евро през 2023 г., а една трета от обявите на компанията са продадени без намаление от исканата цена и около 15% – дори над нея.

Най-скъпата реализирана сделка за тази година е на стойност 2,7 милиона евро за къща в квартал Бояна, продадена в края на лятото. Районът на Докторската градина традиционно остава сред предлагащите най-скъпи имоти. Там в началото на годината е продаден пентхаус на цена над 2 млн. евро.