4 седмици сами на път или как да рестартирате живота си по японски
Пауза в настоящия момент, дневник на неочаквани места и приемане на онова, което не може да се промени, са факторите за преминаване с лекота през житейските преходи
Моника Левика винаги е обичала да пътува и преди време дори предприема двугодишно пътешествие с велосипед из Куба „когато президент беше Фидел Кастро и нямаше смартфони“.
Тя е страстен привърженик на самостоятелните пътувания - независимо дали се отправя към върха на планината или отива на шаманско уединение.
През годините Моника е повлияна и вдъхновена от многобройните митове и идеи, които открива в книгите по тази тематика, както и в принципите на регенерацията - и японската психология. Затова за нея е съвсем естествена стъпка да създаде empowered.travel - компания за „соло ваканции“, основана на тези концепции, която стартира в края на 2024 г., разказва Euronews.
Идеята е проста: empowered.travel предлага четиристепенна рамка за самостоятелно пътешествие в рамките на един месец, за да да преминете през всеки важен житейски преход с лекота или да избегнете професионално прегаряне, ако сте близо до него.
Тези съвети са насочени основно към жените, защото Левика вярва, че те често жертват благосъстоянието си, „опитвайки се да правят всичко“. „Не само жените се нуждаят от подкрепа и рамка за житейски преходи, но това идва от моя опит на неравен път“, казва тя. „Повече жени, отколкото мъже, се борят да осъзнаят своето величие и да балансират своите качества на характера.“, допълва тя.
А ако имате нужда от партньор, който да ви подкрепя по време на отпуската, Левика предлага и коучинг в рамките на един час.
„Ichi-go ichi-e“: Време за дълбока почивка в настоящия момент
Първият етап е времето, в което да оставите обичайната си рутина и просто да си починете.
„За всяко изцеление и трансформация/овластяване трябва да започнем с дълбока почивка“, обяснява Левика. Тя съветва да си намерите място под наем за една седмица, което „приканва към уединение и тишина“.
Това е, за да изпитате японския идиом „Ichi-go ichi-e“: да живеете - и да оценявате настоящия момент, без да се разсейвате.
Това предполага изключване на социалните медии, музиката и книгите, и намиране на място, където можете да бъдете колкото се може повече насаме със себе си, а в идеалния случай - с лесен достъп до природата, за да се разхождате спокойно.
Левика смята, че най-подходящото време е извън сезона, за да можете максимално да се отдалечите от други хора. Но съветва това да не е „твърде екзотично“ място, а по-скоро място, където се чувствате комфортно - в идеалния случай място, на което сте били преди и до което можете да стигнете, без да предприемате полет.
Един от ключовите фактори за успех е терапията на Морита - японска психотерапевтична техника, която помага да живеете с неприятните емоции, вместо да се опитвате да ги премахнете.
„Хората се фокусират твърде много върху чувствата“, казва Моника, „но докато мислите са контролируеми, чувствата не са. Японската психология ни казва да приемем неконтролируемото - и да направим това, което трябва.“
Икигай: Рестартиране на живота и намиране на цел
След седмица на дълбока почивка е време да се запознаете с японския принцип „икигай“, при който започвате да се замисляте за причината да живеете и защо се събуждате сутрин.
„Как можем да предприемем конструктивни действия, ако нямаме цел?“ обяснява Левика.
Ръководството, което предлага, съдържа инструменти и дейности, които да ви помогнат да разберете това. Можете да направите този етап навсякъде, включително и у дома.
Пътуване, което ви свързва с хората, природата - и вас
Конструктивното действие е третият етап и това е моментът да отидете някъде, където никога не сте били и което е „културно чуждо за вас“, предлага Левичка. „Място, което позволява много изследвания и връзки“.
Може да отседнете в места за настаняване като хостел или семейна къща: смисълът е да не сте сами, а да се потопите в хора и преживявания.
Докато изследвате по време на приключението си, може да възприемете концепцията за „gaman“ - известна още като изграждане на устойчивост чрез изправяне пред нови предизвикателства, както и „wabi-sabi“ - приемане на непостоянството и несъвършенството.
По време на този етап ви насърчаваме да развиете духа на безкористна служба, известен като „омотенаши“, като отделяте от времето си за хората.
В Европа има много места, където можете да направите това. Левика препоръчва словенските Алпи, Пиренеите в Испания, Азорските острови в Португалия, Езерния район в Обединеното кралство, Шамони във Франция и Тромсьо в Норвегия.
Няколко от любимите й места за 2025 г. обаче са пешеходните преходи в Националния парк Дурмитор в Черна гора или велопоход по новия веломаршрут Trans Dinarica в Западните Балкани.
През това време се препоръчва да си водите дневник, за да придобиете по-добра представа за себе си. Има два вида водене на дневник: за самоанализ или „наикан“, който на практика е дневник на благодарността, и дневник на морита, в който сравнявате действията си с чувствата и мислите си.
За разлика от повечето ежедневни практики за водене на дневник, при тази си задавате аларма за произволно време през деня, когато просто трябва да спрете и да пишете.
„Когато направих този етап, бях в Армения“, казва Моника. „Тичах през една мъглива гора, когато алармата звънна и така просто спрях и записах какво мисля, чувствам и правя там. Поразително е да се види колко много пишеш за дейността, колко много сме в мислите и чувствата си - и колко несвързани са те. Винаги, когато съм сред природата, мислите и чувствата ми са много приятни“, добавя тя.
Завръщането у дома е важно колкото пътуването
Последният и вероятно най-важен етап е повече време за уединение, когато се върнете у дома и прекарате пет до седем дни в интроспекция на преживяванията си. Както казва Моника: „Това е промяната, която се случва, когато се върнете у дома“.
През този период можете например да преразгледате всичките си взаимоотношения (приятели, семейство, шефове) и хобита, и да определите какво ви служи и какво не.
След това целта е да разработите пет изпълними и измерими промени, които да приложите през следващите 12 седмици. Фокусът е върху японската концепция за „кайдзен“ или ориентиран към действие растеж, която се изразява в дисциплината да се правят малки подобрения, които набират скорост, подобно на известните концепции за „атомни навици“, разработени от Джеймс Клиър.
Моника казва, че пътуването с японска психология помага да фокусираме вниманието си, така че да осъзнаем по-добре какво ни заобикаля, вместо да се занимаваме с това, което е вътре в нас. „Виждам толкова много жени, които имат изключителни способности, но просто не го виждат.“