5 зелени цели, които страните от ЕС най-вероятно няма да постигнат през 2025
От разделното събиране на отпадъци до биоразнообразието – много държави членки са далеч от изпълнението на екологичните приоритети на блока
За страните от ЕС 2025 г. 1 януари започна с нервно напомняне за всички екологични ангажименти, които трябва да изпълнят съгласно законодателството на блока.
По своя трънлив път към превръщането си в екологичен рай до 2050 г. той е определил междинни цели за проследяване на напредъка в намаляването на нивата на замърсяване, затоплящите планетата емисии на парникови газове и възстановяването на природата. От разделното събиране на отпадъци до финансирането на проекти в областта на биоразнообразието – POLITICO изброява пет цели, които 27-те страни членки на блока трябва да изпълнят тази година (но в по-голямата си част не го правят).
Текстил
Една от основните цели на ЕС в областта на устойчивото развитие е да се намали вредното въздействие на отпадъците върху околната среда. За да постигне това, Брюксел очаква от своите членове да разполагат с ефективни системи за събиране на все повече видове отпадъци. Стъкло, хартия, храна и т.н.
От 1 януари страните от ЕС трябва да събират разделно и дрехите и различните тъкани. Това означава, че неизползваемите обувки, старите якета и мръсните чаршафи вече не могат да се изхвърлят в обикновените контейнери за боклук.
Последната обобщена справка от май 2024 г., направена от органа за наблюдение на околната среда на ЕС, показва, че едва 11 държави са въвели задължителни системи за разделно събиране, а други 14 - доброволни инициативи.
В същия дух на намаляване на отпадъците в модния сектор ЕС забрани и унищожаването на непродадени дрехи и обувки. Но това решение не е без последствия. Неотдавнашно разследване на Проекта за докладване на организираната престъпност и корупцията (OCCRP) разкри, че Румъния се е превърнала в сметище за изхвърлени дрехи в ЕС, тъй като тонове дарени облекла се озовават на боклука.
Рециклиране
Строгите правила за управление на отпадъците се вписват в по-широката стратегия на ЕС за извличане на ценните материали от изхвърлените стоки с цел повторното им използване. През 2025 г. страните от блока трябва да рециклират или да „подготвят за повторна употреба“ поне 55% от битовите отпадъци, съгласно законодателството за отпадъците.
Но има и специфични за продуктите цели. Например 27-те страни трябва да рециклират поне 65% от отпадъците си от опаковки - като кутии за храна за вкъщи, хартиени и картонени продукти - и 65% от всички електронни стоки, пуснати на пазара на ЕС през последните три години.
Трудно е да се каже точно дали регионът е напът да постигне тези цели или не, тъй като последните данни от статистическата служба на съюза, предоставени от самите правителства на държавите членки, са от 2022 г.
Все пак POLITICO направи обосновано предположение, че тези цели няма да бъдат изпълнени. Първо, защото през лятото на 2023 г. ЕК предупреди, че по-голямата част от страните вероятно няма да успеят да постигнат целите в своя доклад за напредъка. Второ, защото цифрите говорят сами за себе си. През 2022 г. Германия, Австрия, Словения и Нидерландия са единствените държави, които вече изпълняваха целите за битовите отпадъци за 2025 г., докато Белгия, Люксембург и Италия бяха само на няколко базисни точки от целевата линия.
В същото време само Латвия, Словакия и България събираха необходимото количество електронни отпадъци.
Пластмаси
Брюксел определи и някои правила за производството, използването и рециклирането на пластмасите. През 2025 г. страните от ЕС трябва да събират 77% от пластмасовите бутилки за напитки за еднократна употреба, пуснати на пазара. И за да стане всичко още по-екологично, всички нови бутилки, произведени от тази година и продавани в Европа, трябва да съдържат поне 25% рециклирана пластмаса.
В момента статистическата служба на ЕК не съобщава данни само за бутилките за напитки, но някои компании, работещи в този сектор, са нетърпеливи да покажат, че техните бизнес модели дават резултати. Пример за това е Sensoneo - словашка компания, която продава оборудване за връщане на депозити, при което клиентите плащат допълнителна такса при закупуване на бутилка или кен, която получават обратно, след като върнат продукта. Тя твърди, че страните от ЕС, в които е въведена тази технология, имат нива на събираемост над 80 %.
Опазване на природата
Що се отнася до опазването на природата, повечето от целите на ЕС са определени за 2030 г., което дава на членовете на блока малко повече възможности за адаптиране. Но като регионален блок съюзът все още има някои ангажименти, които трябва да изпълни, особено на международната сцена.
Съществуващите закони за земеползването гласят, че ЕС е трябвало да поддържа нивата си на поглъщане на въглероден диоксид между 2021 и 2025 г. Но какво представляват въглеродните поглъщачи? Това са природни дадености като гори или влажни зони, които поглъщат и задържат затоплящия планетата CO2.
Въпреки всички усилия на Европа да регулира земеползването и да защитава горите със закон, въглеродните поглъщачи на континента намаляват. A, както повечето неща, тяхното възстановяване и защитата струват пари.
По време на 15-ата Конференция на ООН за биологичното разнообразие, която се проведе в Монреал през 2022 г., държавите (включително ЕС) се ангажираха до 2025 г. да изразходват най-малко 20 милиарда долара годишно за помощ за биологичното разнообразие в развиващите се страни.
Към 2024 г. поетите ангажименти за финансиране на биоразнообразието се измерват в милиони.
Автомобили
След производството на енергия и отоплението транспортът е най-замърсяващият сектор в Европа и Брюксел иска от производителите на автомобили да направят нещо по въпроса. Затова той въведе изискване до края на 2025 г. един автомобил да генерира 15% по-малко CO2, отколкото през 2021 г.
Санкцията, ако производителите не постигнат тази цел, е определена на 95 евро за всеки грам CO2 на километър над прага. Производителите ще трябва да тази глоба за всеки автомобил, който не отговаря на изискванията.
Според неправителствената организация за екологичен транспорт Transport&Environment това е една област, в която нещата изглеждат добре. Данни за продажбите през 2024 г. от аналитичните компании Dataforce и GlobalData и оценки за бъдещите доставки предполагат, че повечето производители ще покрият изискванията до края на годината.