Новоназначеният главен финансов директор на Apple оспори твърденията, че производителят на iPhone се радва на маржове на печалба от около 75% от своя App Store.

Кевин Парек стана първият висш ръководител на голяма технологична компания, който свидетелства в антитръстов процес в Обединеното кралство.

Пред лондонски съд той заяви, че е невъзможно да се определи с точност самостоятелната рентабилност на App Store, след като компанията беше обвинена в злоупотреба с господстващо положение за извличане на „прекомерна“ възвръщаемост от софтуерния център.

Седемседмичният съдебен процес е първият след вълната колективни антитръстови искове в Обединеното кралство, заведени срещу големите технологични компании, съобщава Financial Times.

Адвокатите по антитръстови дела внимателно разглеждат процеса за 1,5 млрд. паунда, който се води в Апелативния съд по конкуренцията, докато се опитват да преценят перспективите за успех на няколко други антитръстови иска срещу гиганти като Alphabet, Microsoft и Meta.

Адвокат Майкъл Армитидж, представляващ ищците, заяви, че доказателствата, цитирани в отделни съдебни дела в САЩ, сочат оперативни маржове за App Store от над 75%, докато експерт-счетоводител, действащ от името на ищците по делото в Обединеното кралство, е достигнал до подобна цифра.

„Това по-скоро подсказва, че тези цифри са точни, нали така, г-н Парек?“, попита Армитидж, а финансовият директор отговори: „Не бих казал, че са точни, но мисля, че е възможно е да се направи насочваща оценка“.

В свидетелските си показания Парек допълва, че Apple „не може да разпредели всички непреки разходи към конкретни продукти или услуги“. Според него: „Всеки опит за разпределяне на тези видове разходи би бил свързан с неточни и субективни преценки.“

Според адвоката обаче, последицата от позицията на Apple е, че рентабилността на App Store „не може да бъде проверявана“.

Ищците, водени от Рейчъл Кент, преподавател в King's College London, от името на милиони потребители от Обединеното кралство, твърдят, че Apple е създала монопол, като е принудила разработчиците на софтуер за iPhone и iPad, да разпространяват приложения чрез собствения App Store на компанията.

Те настояват за 1,5 млрд. паунда от Apple, като твърдят, че „прекомерните и несправедливи“ комисиони, начислявани на разработчиците, се прехвърлят върху потребителите, които изтеглят софтуера и купуват съдържание или дигитални услуги в приложенията.

Apple обаче контрира, че в случая на ищците не се отчитат „огромните ползи, които екосистемата на iOS получава благодарение на иновациите на Apple“.

Адвокатите на компанията, ръководени от Мари Деметриу, обясняват в съдебните документи, че „уникалната напълно интегрирана система“ на Apple е „проектирана да защитава сигурността, неприкосновеността на личните данни и безопасността на потребителите, и да осигурява просто и интуитивно потребителско изживяване“.

Те допълват, че ищците са определили пазара твърде тясно и че Apple „е изправена пред силна конкуренция на пазарите, на които проектира, произвежда и продава iOS“.

Съдебният процес е най-новото юридическо разследване на Apple в глобален мащаб. Министерството на правосъдието на САЩ също заведе дело срещу компанията с аргумента, че нейните правила за App Store са задушили конкуренцията.

Въпреки това производителят на iPhone до голяма степен излезе невредим от съдебната битка за App Store със създателя на Fortnite Epic Games, която приключи в началото на миналата година, допълва Financial Times.