Човекът и златото: Историята на една хилядолетна любов
Златото е нещо повече от парче метал – то е културен и психологически феномен, който дефинира цели цивилизации. Някога е било дар за боговете, после – причина за войни, а днес най-често е актив в портфейлите ни
Представете си, че сте на безлюден остров и намирате кюлче злато.
Първата ви мисъл вероятно ще бъде: „Страхотно, но щеше да е по-добре да имах нещо за ядене…"
И все пак, ако някога успеете да се върнете в цивилизацията, същото парче метал ще ви направи силен финансов играч. Тук е моментът да се запитаме как така човечеството се е влюбило в златото до такава степен, че дори когато не можем да го пием, ядем или да зареждаме телефоните си с него, го смятаме за символ на абсолютна ценност?
Ако попитате някой философ, той вероятно би казал, че златото е огледало на нашите амбиции, страхове и стремежи. Или може би просто аз така бих отговорил. Но е факт, че от древните гробници на фараоните до дигиталните инвестиции в наши дни, металът ни шепне истории за власт, сигурност и просперитет. Дали това е заложено в ДНК-то ни, или пък се е изградило с времето, като идеално изработено бижу?
„Ако нямате злато, значи не разбирате нито от история, нито от икономика“, казва в подкаста Tom Bilyeu's Impact Theory милиардерът инвеститор Рей Далио, основател на най-големия хедж фонд в света Bridgewater Associates.
Истината е, че златото е нещо повече от парче метал – то е културен и психологически феномен, който дефинира цели цивилизации. Някога е било дар за боговете, после – причина за войни, а днес най-често е актив в портфейлите ни. Древните египтяни не напразно са го смятали за символ на вечността и са го наричали „плътта на боговете“.
Панагюрското съкровище например е като капсула на времето, обвита в злато, която ни отвежда обратно към блясъка и мистиката на тракийския свят. Символиката на тези предмети е като прозорец към душата на предците ни. Съществуват теории, че съкровището е принадлежало на тракийски владетел или на висш жрец, използвано по време на религиозни церемонии за връзка с божествата.
Днес то е не само национално богатство, но и символ на културното наследство на България. Където и да бъде изложено – било то в Лувъра или Ермитажа – Панагюрското съкровище остава пример за величието на тракийската цивилизация и непреходната сила на златото да вдъхновява. На този фон отговорът на въпроса за притегателната сила на благородния метал се крие дълбоко в колективната ни психика като хора - и като българи.
СИМВОЛ НА СИГУРНОСТ И ПРЕДАВАНЕ НА БЛАГОСЪСТОЯНИЕ
Традиционно българските инвеститори винаги са оценявали златото като сигурен начин за съхранение на средства - било то под формата на пендари, монети или кюлчета. Но глобалните сътресения от последното десетилетие, съчетани с ускорената дигитализация на финансовите услуги, създават нов контекст, в който благородният метал заема още по-централна роля.
Христо Сугарев, ръководител на „Управление на активи“ в Банка ДСК, казва:
“У нас златото традиционно се възприема като символ на сигурност и начин за запазване и предаване на благосъстояние. Лесно остава като наследство, а свободните средства обикновено се влагат в имоти или отново в злато. Това традиционно възприятие се запазва и към момента, а различните и дигитални възможности за инвестиране, го правят още по-търсено.”
Не може да се говори за злато и да се пренебрегват важни компоненти на човешката психология. Когато възникне дебат за метала като инвестиция, той не е толкова прост, колкото очевидно изглежда. Съществуват многопластови нюанси, които се крият във вечния му чар и любовта на човечеството към него през хилядолетията.
В основата си то се разглежда като начин за предаване и запазване на богатството от едно поколение на следващото. Но също така златото е често предпочитана инвестиция във времена на страх и несигурност, които обикновено вървят ръка за ръка с икономически рецесии и депресии, както и с конфликти, войни и геополитически сътресения.
Сигурността, която металът дава на хората, особено на тези, които живеят в нестабилна среда, е несравнима.
Стратегът на UBS Джони Тевес пише в доклад, че „благородният метал ще достигне нови върхове през 2025 г., въпреки че годишният ръст може да бъде по-бавен от този през 2024 г.“
Тевес вижда възможност за увеличаване на стратегическите алокации в злато, което би трябвало да доведе до повишаване на цените. Според експерта пазарът вероятно ще остане подкрепен от инвестициите на централните банки, както и от устойчивото търсене на индивидуалните инвеститори.
Джон Пиърпойнт Морган, човекът, който стои зад банковия гигант J.P. Morgan, някога е казал: „Златото е пари. Всичко останало е кредит.”
КЮЛЧЕТА В СМАРТФОНА
Помните ли примера с безлюдния остров? Сега си представете, че се намирате пред екрана на лаптопа или смартфона си. Вместо кюлче злато, разполагате с един екран.
Тук идва силата на безналичното злато – където вече не е нужно да копаете дупка в земята или да инвестирате в сейф, заедно с десетки други неудобства, за да притежавате част от блясъка, който човечеството обожава от хилядолетия.
Безналичното злато е съвременен подход към вечния въпрос как да съхраняваме средствата си по сигурен начин.
Вместо тежестта на кюлчето, което трудно ще пренесете в самолета например, днес можете да притежавате метала под формата на числа в онлайн портфейл.
С едно кликване държите това, което древните владетели са почитали. И макар на тях да би им било трудно да възприемат идеята за „дигитално богатство“, безналичното злато е пример за това как адаптираме древните си ценности към модерните времена.
ЗЛАТНА ИНВЕСТИЦИЯ ОТ НОВО ПОКОЛЕНИЕ
Повсеместната технологична трансформация се отразява и на свръхтрадиционни активи като благородните метали. Безспорно най-популярният от тях – златото – вече има дигитално присъствие.
У нас такава услуга от над две години предлага Банка ДСК, предоставяйки на всички свои клиенти възможността да включат лесно златото в своите инвестиции чрез удобната платформа за електронно банкиране DSK Direct. Тя ви позволява да търгувате онлайн с благородния метал срещу EUR или USD.
Какво да направите, за да се възползвате от златния инвестиционен продукт на Банка ДСК?
Да посетите клон само веднъж, за да откриете сметка и да подпишете договор.
Търговията с безналично злато в Банка ДСК е достъпна както за индивидуални, така и за корпоративни клиенти, като минималният обем за търговия е една тройунция. Тази гъвкавост е подходяща за широк кръг от инвеститори - от опитни трейдъри до начинаещи индивидуални инвеститори.
Какви са предимствата?
- Достъпността на платформата позволява бързи реакции на пазарните промени. Котировките на златото в платформата на Банка ДСК се актуализират в реално време, което позволява на инвеститорите да вземат своевременни и информирани решения.
- Сделките с безналично злато не се облагат с ДДС. Освен заплащане на месечна такса поддържане и оперативно обслужване на сметката по Тарифата на банката, не се начисляват допълнително такси при покупко-продажбата като надценката на банката е включена в котировката.
Всички тези предимства съчетават удобството на съвременните технологии с традиционната стойност на златото, което прави инвестиционния процес по-достъпен.
В продължение на това Банка ДСК дава възможност на клиентите си физически лица да печелят „златни“ награди, след като открият сметка в EUR или USD в офис на банката, сключат договор за търговия с безналично злато и закупят минимум една тройунция. Кампанията продължава до 31 януари 2025 г.
Всяка успешна регистрация ви носи шанса да получите подарък от 150 валутни единици (EUR или USD), в съответствие с условията на новата сметка.
Горната публикация има само информационни цели. Тя не представлява инвестиционен съвет и не трябва да се счита за оферта за покупка или продажба на активи.
Инвестициите в безналично злато са изложени на пазарен риск. Стойността на златото може да се понижи и да доведе до загуби за притежателя му. Наличностите по сметката в злато не са гарантирани от Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ), както и не подлежат на компенсация от Фонда за компенсиране на инвеститорите (ФКИ).