Звукът на чаша, пълна с лед, след която нямаш махмурлук. Безалкохолните коктейли продължават възхода си
Целта на производителите на безалкохолни алтернативи на парти напитките е да запазят социалния аспект на алкохола, премахвайки негативите
Доскоро безалкохолните коктейли се смятаха за „детски“, а много барове и нощни заведения дори не предлагаха подобни напитки. Днес обаче безалкохолните коктейли стават все по-популярни, тъй като голяма част от младите хора отказват алкохола.
„Не ги наричайте моктейли“, казва пред EuroNews Дан Шел, посланик на марката Lyre’s - един от лидерите на пазара за безалкохолни напитки. „Това звучи глупаво и със сигурност не е подходящо название. Просто ги наричайте „безалкохолни напитки“. Те са зряла, изискана алтернатива на традиционните коктейли за хора, които избират да не пият по една или друга причина.“
Шел обяснява, че съвременните безалкохолни коктейли са преминали през значителна трансформация. Сега те предлагат същия вкус, стил и усещане като класическите алкохолни напитки, но без неприятните последствия на следващия ден.
„Lyre’s има заместители за почти всички видове алкохол, което позволява на барманите да приготвят същите коктейли, само че без алкохол - а вкусът им ще бъде също толкова добър“, казва Шел.
Пионерите в индустрията, като британския бранд Seedlip, създадоха първите „дестилирани безалкохолни напитки“ през 2014 г., поставяйки основите на този процъфтяващ пазар. Днес нови компании като Three Spirit използват иновативни подходи, съчетавайки ефектите на определени растения, за да създадат напълно ново изживяване.
„Целта ни беше да предложим алтернатива на пиенето - нещо, което запазва социалния аспект на алкохола, но премахва негативите“, казва съоснователката на Three Spirit, Татяна Мерсър.
Ръстът в производството на безалкохолни напитки съвпада със значителен спад в консумацията на алкохол в Европа. Според проучване на The Times, почти половината от младите хора между 18 и 34 години са се отказали напълно от употребата на алкохол. Допълнителни данни на YouGov от 2024 г. показват, че 44% от британците на възраст 18-24 години предпочитат нискоалкохолни или безалкохолни напитки.
„Днес е не просто социално приемливо, но дори „модерно“ да не пиеш алкохол“, казва Мерсър.
Младите поколения са все по-осъзнати за вредите от алкохола върху физическото и психическото здраве. „Подобно на възхода на вегетарианския начин на живот, хората стават все по-внимателни към това, което консумират - било то храна, алкохол или кофеин“, добавя Шел.
Пандемията от Covid-19 и икономическата криза допълнително промениха отношениeто ни към алкохола. Хората преосмислят както финансовите, така и емоционалните разходи, свързани с редовното пиене, отбелязва EuroNews.
„Алкохолът може и да повиши настроението, но ако вече се чувствате потиснати или самотни, той само ще задълбочи тези емоции“, предупреждава Шел.
За да улеснят прехода към трезвеност, много хора се обръщат към онлайн общности и групи за подкрепа като британската „Sober Girl Society“, основана през 2018 г.
„Винаги съм се чувствала толкова самотна, когато стане дума за това. Възможно ли е аз да съм единственият човек, който се буди с ужасен махмурлук и тревожност?“, споделя пред EuroNews Мили Гуч, основателка на Sober Girl Society.
„Когато говорех с приятели, те ми казваха, че всичко ми е наред. Но когато стартирах Sober Girl Society, осъзнах, че това всъщност е една от най-разпространените ситуации в света.“
Общността на Гуч, която има над 200 хиляди последователи в Instagram и милиони гледания в TikTok, привлича предимно „парти момичета“, които са злоупотребявали с алкохола и са пострадали от негативни последици за психичното си здраве.
„Повечето от тях са млади жени, които прекаляват с пиенето и накрая имат сериозни проблеми с тревожността и депресията“, обяснява тя.
Гуч отбелязва и ръст на по-младите членове в общността - включително такива, които никога не са опитвали алкохол, но са отблъснати от вредните навици на своите родители и близки.
За общности като Sober Girl Society безалкохолните заместители на спиртни напитки, бира и вино предлагат възможността да се насладят на любимите социални ритуали без негативните последици от алкохола.
„Свикнах да пия само диетична кола, докато изведнъж не започнаха да се появяват все повече безалкохолни коктейли“, споделя Гуч. Тя вярва, че безалкохолните алтернативи могат да помогнат на хората постепенно да се откажат от алкохола.
„Толкова е трудно да прекъснеш този навик. Но с безалкохолни напитки можеш почти да запазиш ритуала си, като просто промениш съдържанието в чашата“, добавя тя.
За мнозина безалкохолните опции предоставят начини да бъдат умерени и да се контролират повече по време на излизания.
„Можеш лесно да преминеш от коктейл с алкохол към безалкохолен вариант, без напитката ти да изглежда по различен начин,“ казва Шел.
Въпреки че безалкохолните напитки стават все по-популярни, Шел смята, че хората все още изпитват притеснение да кажат на приятелите си, че не пият.
Мили Гуч обаче предупреждава, че тези напитки могат да поддържат вредни навици живи.
„Ако решиш да си вземеш безалкохолна бира вместо кафе, например, може би утвърждаваш културата на пиене на места, където тя не би трябвало да присъства,“ отбелязва тя.
През 2021 г. пазарът на нискоалкохолни и безалкохолни напитки бе оценен на €258 милиона, според доклад на Университета в Шефилд. Към момента тази цифра продължава да расте.
„Новото поколение бармани вече експериментира с безалкохолни напитки, създавайки нови и уникални рецепти“, споделя Шел. „Мисля, че това е само върхът на айсберга.“
Идеята за напитки, които отпускат или енергизират тялото ни без негативните последици, започва да набира популярност.
„Функционални безалкохолни напитки“ като тези на Three Spirit включват растителни съставки, които предизвикват успокояващ или ноотропен ефект (подобряване на паметта и концентрацията).
В САЩ марки като Cali Sober използват THC (психоактивното вещество, което се съдържа в канабиса), за да предложат алтернатива на традиционния алкохол.
Макар че тези иновации тепърва се изследват, едно е сигурно - с безалкохолна напитка никога няма да се събудиш с махмурлук.
„Звукът на чаша, пълна с лед. Първата глътка. Това усещане, че си подаряваш нещо специално. Понякога и плацебо ефектът е достатъчен, за да те накара да се почувстваш щастлив,“ обобщава Дан Шел от Lyre’s.