Китай подготвя първоначална оферта в опит да предотврати по-големите увеличения на митата и технологичните ограничения от администрацията на Тръмп, пише The Wall Street Journal, позовавайки се на свои източници във Вашингтон и Пекин.

Предложенията обаче са основно фокусирани върху предишна търговска сделка, която не проработи.

Белият дом удари Китай с 10% мита, поради неуспеха му да се справи с химикалите, използвани за производството на фентанил. Въпреки това нито една от страните не изглежда готова да започне пълна търговска война, според източниците на WSJ. Китайският лидер Си Дзинпин дава сигнал за интереса си да участва в преговори с американския президента Тръмп, който също намеква, че е отворен за диалог, отлагайки повечето от обещаните тарифи за Китай.

Пекин вижда митата от 10% като начин за оказване на натиск от страна на Тръмп, казват източниците на медията, които отбелязват също така, че първият ход на американския президент не е тип „максимален натиск“, който китайското ръководството би сметнало за непоносим. Тръмп заплаши с мита до 60%.

В първоначален отговор без особена хапливост Министерството на търговията на Китай заяви, че ще оспори митата в Световната търговска организация, чийто механизъм за разрешаване на търговски спорове е деактивиран след първия мандат на Тръмп.

Китайското министерство на търговията призова още за „откровен диалог“ между двете страни. В изявление китайското посолство във Вашингтон призова САЩ да „поправят грешките си“.

Според източниците на WSJ в усилията си да се подготви за преговори, първоначалното предложение на Китай ще се съсредоточи върху възстановяването на търговското споразумение, което Пекин подписа в началото на 2020 г. с първата администрация на Тръмп, но което така и не беше приложено.

Така наречената сделка “Phase One” изисква от Китай да увеличи покупките на американски стоки и услуги с 200 милиарда долара за период от две години. Макар че самият Тръмп я описа като „най-великата сделка“ на всички времена, много търговски експерти и бизнес ръководители я нарекоха нереалистична от самото начало.

След като не успя да изпълни обещанието си по споразумението за увеличаване на покупките от САЩ, Пекин сега се готви да разговаря с администрацията на Тръмп за области, в които Китай може да внася повече американски продукти.

Други части от плана на Китай, според източниците на WSJ, включват предложение за повече инвестиции в САЩ - в сектори като батерии за електрически автомобили - както и ангажимент за намаляване на износ на прекурсори на фентанил.

Надявайки се да зададе положителен тон на преговорите, Пекин също така планира да третира TikTok до голяма степен като „търговски въпрос“ - това е в отговор на коментарите на Тръмп, че иска САЩ и Китай да си поделят контрола върху приложението за споделяне на видео “50 на 50”. Това означава, че правителството възнамерява да стои настрана и да позволи на инвеститорите в китайската компания майка на TikTok, ByteDance, да договорят сделка със заинтересовани американски кандидати, казват източниците на WSJ.

Не е ясно обаче дали алгоритъмът на TikTok, тайната формула на приложението за насочване на съдържание към потребителите, която Пекин е добавил към списъка си за контрол на износа, може да бъде част от сделка.

Първоначалната оферта на Китай отразява интереса на Си да накара Тръмп да се настрои за сключване на сделки във време на повишен икономически стрес в Китай. В същото време китайският лидер затяга централния контрол, за да подготви страната си за продължителна конкуренция със САЩ, особено в области, включващи технологии. Пекин също така въвежда набор от инструменти за отмъщение, за да изгради свой собствен лост за преговори, посочва WSJ.

Откакто дойде на поста, Тръмп показа, че би бил готов да използва митата като лост за влияние върху Китай, както по икономически, така и по геополитически въпроси.

Той се прицели в огромния търговски излишък на Китай със САЩ, често в стотици милиарди долари годишно, което показва, че иска Пекин да купува повече от Америка, за да намали тази разлика. Тръмп също каза, че иска помощта на Си, за да сложи край на войната на Русия в Украйна, като същевременно даде знак, че е готов да използва митата като потенциална разменна монета.

Си има причини да се опита да успокои Тръмп преди планираната среща на върха между двамата лидери да се състои.

Тръмп нареди на федералните агенции да преразгледат двустранните икономически отношения с Китай и им даде срок до началото на април да направят препоръки за това какъв курс на действие трябва да предприемат САЩ спрямо Китай.

Предвид многото критици на Китай от екипа на Тръмп, както и двупартийната подкрепа за продължаваща твърда позиция към Китай във Вашингтон, тези препоръки биха могли да доведат до цялостен пакет, насочен към отдалечаване на икономиката на САЩ от китайската, включително по-високи мита върху не само китайски стоки, но също и продукти, съдържащи компоненти, произведени в Китай, и разширени ограничения върху продажбата на американски технологии в азиатската страна.

Пратеникът на Си при встъпването в длъжност на Тръмп на 20 януари, вицепрезидентът Хан Джън, е казал на новия екип на Тръмп за желанието на Пекин да обсъди редица теми, включително TikTok, фентанила и търговията, казват източниците на WSJ, запознати с темата.

„Пекин няма търпение да види исканата цена от екипа на Тръмп и да проучи възможностите за преговори, особено относно тарифите и технологиите“, коментира Юн Сун, директор на програмата за Китай в Stimson Center, мозъчен тръст във Вашингтон.

Търговските преговори, фокусирани върху “Phase One”, вероятно ще разкрият разделенията в администрацията на Тръмп, подновявайки въпросите за стойността на сделка, основана на ангажименти, които Пекин е почти невъзможно да изпълни.

За да постигне целите за увеличаване на покупките на американски продукти с 200 милиарда долара от 186 милиарда долара, внесени от Китай през 2017 г., преди търговската война, износът на САЩ за Китай трябва да скочи средно с 33% годишно, около три пъти по-бързо от темпа на нарастване на годишна база, откакто Китай се присъедини към Световната търговска организация през 2001 г.

В крайна сметка, според оценки на Peterson Institute for International Economics, Китай е купил само 58% от това, което се е ангажирал да купи от САЩ - недостатъчно, за да достигне дори нивата от 2017 г. Казано по друг начин, отбелязват анализаторите от мозъчния тръст, Китай не е купил нищо от допълнително обещаното на САЩ.

Този път Пекин планира отново да предложи повече покупки на американски селскостопански, енергийни и промишлени продукти, казват източниците на WSJ. Китай обаче ще изтъкне, че трябва да му бъде позволено да купува и стоки, от които наистина се нуждае, като американски чипове и други технологични продукти, които сега са обект на експортен контрол.

Новият финансов министър на САЩ Скот Бесент каза по време на изслушването си по встъпване в длъжност, че ще бъде възприемчив към преговори за налагане на гаранциите от “Phase One” „и може да накара китайците да наваксат, за да компенсират последните четири години.

Други съветници на Тръмп обаче се очаква да аргументират необходимостта за фокус отвъд търговията с цел справяне с по-широките заплахи за сигурността на САЩ от страна на Пекин.

Избраният от Тръмп за министър на търговията, Хауърд Лътник, също изглежда препоръчва по-решителни действия, включително възпиране на американските технологии да помагат на китайските индустрии. Миналата седмица той предположи, че китайският стартъп за изкуствен интелект DeepSeek е избегнал някои американски мерки за износ на чипове, за да произведе чатбот, съперничещ на разработените в САЩ. „Това трябва да спре“, каза той.

Засега самият Тръмп изглежда е най-голямата надежда на Си за сделка за предотвратяване на по-голяма търговска война.