През 2013 г. една забележителна история за оцеляване след диагноза „рак“ попада в заглавията на световните медии.

Млада жена пуска на пазара това, което ще се превърне в най-продаваното уелнес приложение със съвети как се побеждава тежкото заболяване, убиващо милиони хора.

Според историята, четири години по-рано австралийката Бел Гибсън (тогава на 20 години) е диагностицирана със „злокачествен рак на мозъка“ и ѝ остават от шест седмици до четири месеца живот.

Тя обаче твърди, че е избрала да се откаже от химиотерапията и лъчетерапията, като се е впуснала в „търсене на начин да се излекувам по естествен път чрез хранене, търпение, решителност и любов“.

След като събира 200 000 последователи в Instagram (платформата тогава е в началото си), които следят нейното уелнес пътешествие, тя пуска на пазара най-продаваното приложение за уелнес и хранене, последвано от готварската книга The Whole Pantry, в която пише, че диетата ѝ я е излекувала от рака.

Списание Elle в Австралия я определя като „най-вдъхновяващата жена за тази година“, а през 2014 г. Cosmopolitan я награждава в категорията за „Най-забавна и безстрашна жена“, разказва историята BBC.

Но всичко, което тя споделя, е лъжа.

Гибсън никога не е диагностицирана с рак на мозъка, нито пък с „рак на кръвта, мозъка, матката и черния дроб“, за които твърди, че има в публикация в Instagram през 2014 г., когато в австралийските медии за първи път се появяват слухове, че може би е измамница. Накрая, през април 2015 г., тя признава истината в интервю за Women's Weekly.

„Не, нищо от това не е вярно“, твърди тя, но отказва да поеме допълнителна отговорност, като допълва: „Все още се лутам между това, което мисля, че знам, и това, което е реалност. Изживях го и все още не съм стигнала дотам“.

Историята става основа в сюжета на Apple Cider Vinegar - новият минисериал на Netflix, който излиза тази седмица (Заглавието, което означава „Ябълков оцет“ е измислено от теория на Гибсън, в която тя пие течността и твърди, че се е отървала от тения в устата си).

От хаотичната времева линия между героите и събитията от 2009 г. до 2015 г., до начина, по който смесва факти с измислици като появата на лекар, за когото Гибсън твърди, че я е лекувал, но чието съществуване не е доказано, минисериалът нарочно затруднява разбирането на всичко онова, което наистина се е случило.

Следвайки утъпканите стъпки на други телевизионни драми за измамници, Apple Cider Vinegar се позиционира както по стил, така и по тематика със сериала Inventing Anna, фокусиран върху „фалшивата наследница“ Анна Делви/Сорокин, осъдена за опит за кражба през 2019 г., както и The Dropout (Hulu/Disney+), в който Аманда Сейфрид играе Елизабет Холмс, измамницата от Силициевата долина, която фалшифицира диагнози от кръвни тестове със своята медико-технологична компания Theranos и в момента излежава присъдата си от 11 години и три месеца затвор.

Гибсън е един от първите измамници, които използват социалните медии и приложенията, за да мамят хората и действията ѝ все още остават зашеметяващо жесток трик; тя симулира неизлечимо заболяване в онлайн групи за подкрепа, за да експлоатира уязвими хора по начин, който ѝ осигурява търговска печалба и слава.

Пагубното въздействие, което лъжите ѝ имат, е подчертано от съпоставените истории на две други жени в сериала.

Мила Блейк е 22-годишна журналистка, която страда от сарком, и пише в блога за болестта си. Героинята е базирана на реално съществуващата Джесика Ейнскоф, която придобива интернет слава по времето на Гибсън със своя сайт Wellness Warrior, в който документира борбата си с диагностицирането на същия вид рак.

Ейнскоф популяризира използването на противоречиви алтернативни терапии, като тези, предлагани от института „Герсон“ в Мексико, за чието лечение се твърди, че активира „изключителната способност на тялото да се самоизлекува чрез органична, растителна диета, сурови сокове, клизми с кафе и естествени добавки“. Жената обаче умира от заболяването си на 30-годишна възраст.

Третият персонаж, Луси, е измислен, но въпреки това е важна личност в историята; тя представлява неизмеримия брой последователи на Гибсън, които действително са диагностицирани с рак и са повлияни да спрат конвенционалното, одобрено от медицината лечение в полза на борбата с болестта с нейните предложения, сред които хранене с органични зеленчуци, аюрведична медицина, кислородна терапия.

Лесно е да се види как здравословният, перфектен свят на сестрински уелнес уединения, публикувани в социалните медии, е примамливо и успокояващо пространство за нуждаещите се, но сериалът премахва тези внимателно изградени образи, за да покаже болезнената реалност под тях.

Както е описано подробно в поредицата, разкриването на Гибсън става благодарение на двама разследващи журналисти от мелбърнския вестник The Age - Бо Донели и Ник Тоскано, които са съавтори на книгата от 2017 г. „Жената, която измами света“, на която се базира поредицата.

В началото на 2015 г. те разкриват, че от 300 000 австралийски долара (150 000 паунда), които Гибсън твърди, че е дарила на редица благотворителни организации, са платени само около 7000 австралийски долара (3500 паунда).

След като тези финансови нередности излизат наяве, се появяват и подозрения за противоречивите истории около здравословното ѝ състояние, а след изповедното интервю за Women's Weekly през юни 2015 г. тя участва в друго озадачаващо телевизионно предаване - 60 Minutes Australia.

В него отново признава за измамата си, но също така твърди, че е жертва, като казва, че е била „измамена“ и „взета на подбив“ от споменатия по-горе, никога невиждан лекар-шарлатанин, наречен „Марк Джонс“.

Apple Cider Vinegar който вероятно ще събере голям брой зрители в Netflix, трябва да бъде аларма за всички, които сляпо приемат медицински съвети от инфлуенсъри без квалификация, но с голям брой последователи онлайн.

Глобалната уелнес индустрия е на стойност 6,3 трилиона долара през 2023 г., но в нея продължават да се срещат и тъмни елементи, като има случаи на хора, които манипулират и нараняват търсещите холистични терапии.

През декември, алтернативният лечител Хунчи Сяо беше осъден за непредумишлено убийство, след като 71-годишна диабетичка спряла да приема инсулина си, докато била на уединение, което той провеждал с нея; а миналата година бразилската уелнес инфлуенсърка Кат Торес беше призната за виновна за трафик на хора.

През март 2017 г., както съобщава BBC, Гибсън е призната за виновна за пет нарушения на потребителското право, а през септември същата година съд в Мелбърн я осъжда да върне 410 000 австралийски долара (205 000 паунда) на щата Виктория за лъжливите благотворителни обещания.

През 2021 г. обаче The Guardian съобщава, че в дома ѝ отново е извършен обиск заради все още неплатените глоби, които според тях вече възлизат на над 500 000 австралийски долара (250 000 паунда).

Някои биха могли да обяснят съзнателно лъжливите твърдения на Гибсън със синдрома на Барон Мюнхаузен (състояние, наричано още фактологично разстройство и определяно като хора, които твърдят, че са болни, за да „получат някаква форма на психологическо потвърждение, като внимание, съчувствие или физическа грижа“).

В статия за The Guardian от 2015 г. Джулс Монтагю пише: „Външните стимули може да не са двигател на първоначалното поведение, но могат да го последват. Гибсън може първоначално да е изпитвала удоволствие да играе ролята на болна. Но не е отхвърлила парите, които са потекли след това“.

През 2000 г. д-р Марк Фелдман въвежда по-специфичния термин „Мюнхаузен по интернет“ (MBI). Понастоящем това се определя като „случай, в който човек се присъединява към интернет група за подкрепа на хора със сериозно здравословно състояние и след това твърди, че самият той страда от това заболяване“, което е по-приложимо за Гибсън.

Що се отнася до това дали тя е фантазьорка, или по-скоро „майстор манипулатор на истината“, винаги има въпроси относно това дали хората, които проявяват признаци на синдрома на Мюнхаузен или на MBI, са пациенти или извършители.

Историята на Гибсън е обезпокоителна - перфектната буря, включваща интернет културата по време, когато тя все още е сравнително наивна; здравна и уелнес общност, която се стреми да открие доброто във всеки; и измамница, която може би страда от собствените си заблуди.

В края на краищата, как би могла да вярва, че истината няма да излезе наяве?

Гибсън рядко се появява в публичното пространство след избухването на скандала. През 2020 г. тя се появява във видеоклип в Мелбърн, в който твърди, че е част от общността Оморо, етиопска етническа група, и казва, че сега се нарича „Сабонту“. Tвърди, че иска да събере средства за общността.

През февруари 2024 г. репортер от предаването A Current Affair се сблъсква с нея на бензиностанция и я пита защо все още не е платила глобата си. „Имайте малко човечност“, отговорq тя. „Не съм платила нещата, защото не мога да си го позволя“.

Въпреки че Гибсън остава една от най-известните измамници, няма да е последната.

Сериали като Apple Cider Vinegar все още са необходимо напомняне, че интернет е пълен с хора с внимателно изградена самоличност - както истинска, така и фалшива - и че единственият начин на действие е да подхождаме към всичко това с доза скептицизъм.

Apple Cider Vinegar ще е наличен в Netflix от 6 февруари