„Мислили ли сте някога какво е да си интелигентен?“

Легендарният съосновател на Apple Стив Джобс задава на публиката този въпрос през 1982 г., когато печели наградата „Golden Plate“ от Академията за Постижения.

„Вероятно някои от вас са се питали, нали?“, продължава той. „Срещате приятел, който е доста глупав, и може би си мислите, че сте по-умни, чудейки се каква е разликата?“

Голяма част от това, казва Джобс, е способността да правите връзки, които другите хора не могат да видят. Затова трябва да натрупате по-различен опит от този на останалите - иначе ще мислите по начина, по който мислят и те. Това, което отличава историите на някои от най-креативните, иновативни и успешни хора, казва още Джобс, е че „те са използвали своите преживявания, за да се опитат да разрешат проблем или да атакуват определена дилема по уникален начин.“

Това е. Ставате значително по-умни, когато сте добри в създаването на нови и интересни връзки, което можете да постигнете, когато натрупате разнообразен опит. Звучи просто на теория. Но на практика е лесно да се забиете в същите стари модели и начини на правене на нещата, вместо да трупате нови преживявания.

Излизането от тези периоди изисква умствена сила – тема, която популярният лектор Скот Мауц и бивш старши изпълнителен директор на Procter & Gamble разглежда задълбочено в книгата си „Психически силният лидер“. Според него, за да бъдете като хората, които Джобс определя за интелигентни, трябва да имате дисциплината да поемете четири ангажимента към себе си.

1. Признайте си, когато сте в застой

Много хора прекарват години, чувствайки се неудовлетворени, без да осъзнават, че самите те стоят в основата на проблема, казва Скот Мауц пред CNBC Make it. Тойд дава пример с жена, която години наред била недоволна от работата си и мечтаела за ново начало в друг град. Вместо да поеме отговорността за това, тя тайно обвинявала партньора си, вярвайки, че той никога не би се съгласил на подобна промяна, без дори да е провела разговор с него.

Оказва се обаче, че след като обсъдила с него открито желанията си за промяна, той нямал търпение да я подкрепи в това.

Често хората обвиняват обстоятелствата или другите за своята липса на прогрес. Но за да излезете от рутината, трябва да осъзнаете (и да си признаете), че промяната зависи изцяло от личните ви решения, казва Мауц.

2. Разпознавайте моделите, които ви ограничават

Навиците и моделите на мислене, които пречат на развитието ни, често остават незабелязани и в много случаи дори скрити. Няколко често срещани примера за това са постоянно отлагане и чакане на „подходящото време“, бягане от нови предизвикателства, търсене на оправдания за липсата на промяна, очакване, че нещата ще се променят от само себе си, желание за промяна, но без реални действия в тази посока.

Разпознаването на тези модели изисква да бъдете осъзнати и способни да анализирате ситуацията, в която сте. Запитайте се: Къде и как изглеждам заседнал? Къде се въздържам от нещата, които искам да постигна, или от живота, който искам да живея? Обсъждането на тези въпроси с близък приятел също може да ви помогне.

3. Позволявайте си да бъдете предизвиквани

Рутината често води до това да страним от предизвикателствата, за да не напускаме зоната си на комфорт. Това води до един порочен кръг на повтарящи се действия и липса на какъвто и да е прогрес.

Важно е да си припомним колко вълнуващо може да бъде поемането на ново предизвикателство. Достатъчно е да започнем с нещо малко и лесно постижимо – например да опитаме нов спорт или да започнем да учим чужд език.

Удоволствието от ученето и развиването е основен двигател на интелигентността.

4. Просто действайте!

Трудно е да променим посоката, ако нямаме ясно поставена цел пред себе си. Важно е да формулираме конкретни въпроси: Къде искам да стигна? Каква е новата ми цел? Какво следва?, съветва Мауц.

Изследванията показват, че да записваме целите си е добра идея, тъй като това значително увеличава вероятността да ги постигнем в някакъв момент от живота си. Да споделим тези цели с приятел и редовно да отчитаме напредъка си също повишава шансовете за успех.

Първата стъпка може да бъде малка, но със сигурност трябва да бъде направена.

Ако желанието ви е да смените работата си, може би е добър старт да се срещнете с човек, който вече работи в желаната от вас индустрия. Ако рутината в ежедневието е това, което ви спъва, решението може да се крие в планиране на уикенд пътуване до непозната дестинация.

Дори най-малкият напредък може да бъде изключителна мотивация и да създаде нови възможности.

Истинската интелигентност не може да бъде определена от вродените ни способности, а от умението да се осъществяват нови връзки между различните преживявания в живота ни.

За да излезем от рутината и да постигнем прогрес, е необходимо да поемем лична отговорност, да разпознаем това, което ни ограничава, да потърсим нови предизвикателства и да предприемем конкретни действия.

Тези четири стъпки не само ще повишат интелигентността ви, но чрез тях можете да създадете живот, изпълнен с повече възможности, креативност и удовлетворение.