Мечтай, изследвай, планирай: Нов начин за превръщане на обещанията в реалност
Oдитът на живота е упражнение за саморефлексия, което ни помага да разкрием основните си ценности и най-дълбоките си желания
Новата година често носи със себе си енергия да започнем да живеем по-добре. Благодарение на това, което поведенческите икономисти наричат „ефект на ново начало“, в първите дни на годината много от нас са готови за истински, значими промени.
Представяме си, че можем да изпълним целия си списък с обещания за по-здравословно хранене и повече спорт, да постигнем професионалните си и финансови цели и да се превърнем в идеалната версия на себе си.
И все пак, въпреки добрите ни намерения, много от нас в крайна сметка трудно успяват да изпълнят новогодишните обети, които си дават. Често има пропаст между нашите амбиции и реалността.
Отхапваме повече, отколкото можем да сдъвчем. Не осъзнаваме, че ни липсват време, енергия, умения, оборудване или подкрепа, за да постигнем целите, които сме си поставили. Или може би просто искаме да постигнем твърде много наведнъж.
Може да се окаже, че като начало избираме грешни цели - такива, които смятаме, че трябва да преследваме заради нечии други очаквания, а не такива, които наистина се чувстваме мотивирани да постигнем.
Каквато и да е причината новогодишните ни обещания да остават неизпълнени, има по-добър начин да обърнем тенденцията в своя ползва: одитът на живота.
Това е система, базирана на желания, която стига до сърцевината на това, което наистина, ама наистина искаме от живота, а не на това, което мислим, че трябва да направим, пише за CNBC Make It Ксимина Венгочиа, създателка на концепцията Life Audit. Тя е авторка на няколко книги по темата, сред които The Life Audit: A Step-By-Step Guide to Discovering Your Goals and Building the Life You Want.
По думите ѝ одитът на живота е упражнение за саморефлексия, което ни помага да разкрием основните си ценности и най-дълбоките си желания.
Това е инструмент за самонаблюдение, съчетан с практична, ориентирана към действие система, чрез която можем да превръщаме желанията в реалност година след година.
Концепцията е вдъхновена от най-добрите практики от UX изследванията и дизайнерското мислене – същите техники, които успешните технологични компании използват, за да разберат как да създадат печеливш продукт, пише Венгочиа, която през годините е била част от изследователските екипи на Pinterest, LinkedIn и Twitter. Използвайки прозренията си за потребителите, тя създава метод, за който вярва, че помага на хората да разберат как да проектират живота, който искат, стъпка по стъпка.
Как действа?
Одитът на живота има три основни фази, като всяка от тях има за цел да ви помогне да навлезете по-дълбоко във вашата саморефлексия, позволявайки ви да се доближите до разкриването на истинските си желания и да разберете как да ги превърнете от желание в реалност.
Красотата на концепцията е в това, че не изисква никакво скъпо оборудване - това е нещо, което можете да правите от комфорта на дома си по всяко време.
1. Мечтайте (генеративна фаза)
Подарете си един час с купчина лепящи се листчета и маркер. На всяко напишете по едно желание.
Желанията могат да бъдат големи и насочени към бъдещето, като „Да напиша книга!“ или свързани с ежедневието, като „Да бъда по-търпелив(а)!“.
Бъдете отворени към всичко, което се появи в ума ви, и се опитайте да не задавате въпроси или да съдите себе си. Това е моментът да изследвате вашите желания. Стремете се към написването на 100 за 1 час.
2. Изследвайте (фаза на анализ)
Когато сте готови със своите сто желания, групирайте ги в теми. Прегледайте бележките една по една и започнете да ги местите, за да съберете желанията, които изглеждат свързани.
Темите може да включват духовност, кариера, общност, семейство, хобита, творчески занимания, здраве и т.н.
След като подредите желанията си в клъстери, отстъпете назад и помислете върху това, което виждате. Какво ви казват вашите желания за вас самите? Изненадани ли сте от това, което се появи?
Анализирайте също така кои желания отговарят повече на „трябва“, отколкото на „искам“. Това може да са желания, свързани с очакванията на другите - независимо дали става въпрос за обществото, родителите ви или шефа ви. Чувствайте се свободни да ги изхвърлите. Това е одит на вашия живот.
Обърнете внимание на области, които сте очаквали да са обсипани с желания, но не са. Това може да е знак, че те са по-малко важни за вас или че вече сте ги покрили.
3. Планирайте (фаза на действие)
Една от причините новогодишните обещания често да се провалят е, че поемаме твърде много наведнъж. Одитът на живота е предназначен да отразява желанията, които имате за целия си живот, така че не е нужно да се ангажирате с всички тях точно сега.
Изберете три до пет желания, върху които искате да се концентрирате тази година. Може да изберете въз основа на това колко осъществими, вълнуващи или спешни ги чувствате. Зависи от вас.
Запитайте се дали разполагате с подходящите ресурси и подкрепа, за да изпълните всяко желание.
Разбийте желанията си на по-малки цели, които могат да бъдат постигнати постепенно, като ангажимент да четете по абзац на вечер като начало на по-голяма цел да четете повече.
Станете наистина конкретни в желанията си – например вземете решение да планирате две срещи на месец, вместо да казвате, че искате да прекарвате повече време с приятели, съветва Венгочиа.
Със своя акцент върху интроспекцията, най-добрите практики от света на потребителските проучвания и практичното, рационално планиране на действията, житейският одит може да ви помогне да разкриете скрити желания и да начертаете реалистичен път напред.