Успехът се крие не само в действията ни, но и в начина ни на мислене. Това казва холивудският продуцент Уил Пакър в новата си книга Who Better Than You?: The Art of Healthy Arrogance & Dreaming Big. В нея той споделя какво е да извървиш пътя от студент по електроинженерство във Флорида до един от най-влиятелните хора в индустрията.

„Успешните хора привличат други успешни хора“, споделя пред CNBC Make It Паркър, известен с хитовете си Girls Trip и Straight Outta Compton. Той подчертава, че най-важното е да наблюдаваш, да се учиш и да възприемаш поведението на тези, които вече са постигнали мечтите си.

Той вярва, че личностите, които са постигнали най-много, споделят едно общо убеждение: „Създаден съм, за да постигна успех. Ще успея - въпросът не е дали, а кога ще се случи това.“

Начинът, по който възприемате себе си, директно се отразява на действията ви - от това колко процента от себе си давате по време на брейнсторминг до тона на гласа ви и дори начина, по който енергията ви се усеща в стаята. Ако вътрешният ви диалог е пълен със съмнение, това със сигурност ще си проличи.

Според Пакър ключът се крие в „здравословната арогантност“, в това да покажете уверенст, че „стаята става по-добро място, когато сте вътре", да излъчвате посланието "Аз принадлежа тук и допринасям с нещо, което никой друг не може да предложи.“

Тази нагласа не само ще промени начина, по който виждате себе си, но и начина, по който другите ви възприемат.

„Хората около вас ще си казват: Не знам дали този човек наистина държи нещата под контрол, но изглежда така, затова ще се отнасям с уважение“, обяснява Пакър.

Да преодолеете негативния вътрешен глас може да бъде предизвикателство, предупреждава невропсихологът и професор в Университета Пепърдайн Джуди Хо.

„Често си мислим, че ако сме критични към себе си, това ще ни мотивира“, обяснява Хо. „Вътрешно се укоряваме, като вярваме, че така ще постигнем повече. Но всъщност попадаме в капана на пророчествата, които сами се сбъдват.“

За да прекъснем този порочен кръг, е важно да разпознаваме нещата, които пораждат у нас песимизъм, и да се дистанцираме от мисли, които тревожността провокира.

Вместо да си казвате „Нямам представа какво правя“ или „Всички тук са по-опитни от мен“, опитайте да приложите един по-балансиран подход. Хо предлага следната техника:

„Да, [нещо, което не върви добре], но [нещо, което върви добре].“

Да пренасочите мисленето си е изключително важно, за да успеете да се справите с предизвикателствата и да постигнете успех.