Мъск ще оттегли офертата си за OpenAI, ако стартъпът остане организация с нестопанска цел
Непоисканото предложение усложнява плановете на Сам Алтман за бъдещето на производителя на ChatGPT
![Мъск ще оттегли офертата си за OpenAI, ако стартъпът остане организация с нестопанска цел](https://sportal365images.com/process/smp-images-production/profit.bg/01122024/c3146839-15d6-4e10-9fd7-f854d7222977.jpg?operations=crop(0:0:1920:1080)&format=webp)
Илон Мъск че ще оттегли своята оферта от 97,4 милиарда долара за придобиване на организацията с нестопанска цел, която контролира OpenAI, ако бордът спре преобразуването ѝ в компания с печалба.
„Ако бордът на OpenAI е готов да запази мисията на благотворителната организация и да постави условие за премахване на знака „за продажба“ от нейните активи, като спре нейното преобразуване, Мъск ще оттегли офертата“, заявиха адвокатите на Мъск в съдебен документ в сряда, предава The Wall Street Journal.
Кандидатурата за контрол върху създателя на ChatGPT, която беше стартирана от ръководен от Мъск консорциум в понеделник, беше категорично отхвърлена от главния изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман.
„Не, благодаря, но ще купим Twitter за 9,74 милиарда долара, ако искате“, каза Алтман в публикация в X, използвайки предишното име на платформата, собственост на Мъск.
Нежеланото предложение усложнява плановете на Алтман за бъдещето на OpenAI, включително превръщането му в компания с печалба и изразходването на до 500 милиарда долара за AI инфраструктура чрез съвместно предприятие, наречено Stargate.
Той и Мъск вече се борят в съда за ръководството на OpenAI, компания, която двамата основават заедно като благотворителна организация през 2015 г.
„Време е OpenAI да се върне към силата с отворен код, фокусирана върху безопасността, както беше преди“, каза Мъск в изявление, предоставено от неговия адвокат по време на наддаването. „Ще се погрижим това да се случи.“
В дописката от три страници, представена в съда в Сан Франциско в сряда, Мъск продължава атаките си срещу Алтман и OpenAI, обвинявайки компанията в „поставяне на печалбите над безопасността, запазване на затворения код на технологията и концентриране на силата на AI в ръцете на Microsoft“.
Microsoft за първи път инвестира в OpenAI през 2019 г., a през 2023 г. технологичният гигант инвестира 13 милиарда долара в замяна на това, което на практика представлява 49% дял в печалбите на подразделението за печалба на OpenAI.
Ходът на Мъск за контрол върху OpenAI е най-новият от поредица от правни залпове, които той предприе срещу бившия си приятел и компанията, за чието основаване е помогнал.
В жалба, подадена през февруари миналата година, Мъск твърди, че OpenAI и Алтман са нарушили учредителното споразумение на компанията за изкуствен интелект, като са дали предимство на печалбата пред ползите за човечеството. В тази жалба от 46 страници Мъск твърди, че тясната връзка на OpenAI с Microsoft е в противоречие с първоначалния ангажимент на компанията към публичния AI с отворен код.
След като оттегли този първоначален иск без обяснение през юни, Мъск го възобнови два месеца по-късно, като добави нови твърдения за нечестни бизнес практики и твърдения, че е бил манипулиран да вярва, че компанията за изкуствен интелект, чието стартиране е подпомогнал, ще бъде нестопанска.
Той твърди, че OpenAI го е измамил за над 44 милиона долара, които той твърди, че е дарил на компанията между 2016 г. и 2020 г., възползвайки се от неговите „добре известни опасения относно екзистенциалните вреди“, породени от усъвършенствания изкуствен общ интелект, определян като AGI, който надхвърля човешкото ниво.
Алтман и OpenAI последователно отхвърлят обвиненията на Мъск. В имейли, изпратени до служителите след жалбата от февруари 2024 г., Алтман и главният стратегически директор на OpenAI Джейсън Куон казват, че успехът на компанията я е направил цел за съдебни дела и че атаките на Мъск произтичат от съжаленията му, че вече не участва в компанията.
Алтман и Мъск основават OpenAI през 2015 г. като благотворителна организация. През 2019 г., след като Мъск напуска компанията и Алтман става главен изпълнителен директор, OpenAI създава дъщерно дружество с печалба, което служи като средство за набиране на пари от Microsoft и други инвеститори. Алтман е в процес на превръщане на дъщерното дружество в традиционна компания и отделяне на организацията с нестопанска цел, която ще притежава дялово участие в новата с нестопанска цел.
Един от най-трудните въпроси при преобразуването е как ще бъде оценена организацията с нестопанска цел. Офертата на Мъск поставя висока летва и може да означава, че той или който и да е управляващ организацията с нестопанска цел, ще получи голям и вероятно контролен дял в новия OpenAI.