Всеизвестно е, че хората не напускат работата си, а по-скоро бягат от лошите си мениджъри. Има огромна разлика обаче между токсичен ръководител и такъв, с когото просто не се разбирате добре. Вместо веднага да си търсите нова позиция, е добра идея първо да прецените цялостната ситуация, съветва Стефани Чунг, автор на Ally Leadership: How to Lead People Who Are Not Like You.

"В семейството ви вероятно има хора, които не харесвате, но не можете просто да си тръгнете от тях", казва авторката, цитирана от Fast Company.

"Ако харесвате компанията си, екипа си, заплатата и придобивките си, но единственото, което не ви допада, е шефът – не бързайте с молбата за напускане. Първо направете оценка на по-голямата картина."

Не винаги трябва да напускате работата си, за да решите този проблем. Първата стъпка, която трябва да предприемете в подобна ситуация, е да разберете защо не харесвате шефа си.

"Тук не става въпрос просто да си кажете 'не го харесвам'. Обикновено има причина за това - различни възгледи, различни начини на комуникация или дори нещо, което ви напомня за неприятно преживяване от миналото."

Вместо да избягвате шефа си или да се оплаквате на колегите, Чунг съветва да подходите конструктивно:

"Много хора намират утеха в това да се оплакват на колегите си. Но това, което прави силно впечатление на лидерите, е когато някой каже: 'Не съм съгласен с този процес, но вместо да го обсъждам с колеги, ще попитам шефа си: ‘Каква е логиката зад това решение? Може би пропускам нещо?’”

Често напрежението между служител и мениджър идва точно от липсата на добра комуникация, грешно разбиране или различни стилове на работа. Решението на това предизвикателство е изключително просто - комуникирайте с мениджъра си.

Ако това не проработи, не се отказвайте, защото дори да не се разбирате с шефа си, това не означава, че не можете да се развивате професионално в тази компания. По-важното е дали той ви пречи да вършите работата си пълноценно.

"Ако единственото ви притеснение е, че имате различни виждания, това не е причина да напускате", казва Чунг.

Вместо да чакате мениджърът ви да направи първата крачка, вие може да поемете инициативата.

"Ако искате да се развивате кариерно, трябва да се научите да управлявате взаимоотношенията си с ръководителите. Може би проблемът не е само в тях - може би и вие не правите нещо както трябва. Успешните професионалисти умеят да разпознават собствената си роля в една ситуация и да я управляват."

Ако открито потърсите диалог, за да изчистите недоразуменията, ще покажете, че ви е грижа не само за собствения ви успех, но и за успеха на компанията. Това е т.нар. "управление нагоре" - умението да изграждате продуктивни взаимоотношения, дори когато не всичко върви гладко.

Как да се издигнете в кариерата си, дори ако не харесвате всички около себе си

Ако искате да напредвате в работата си, трябва да бъдете човек, който добавя стойност, а не такъв, който само се оплаква, казва Чунг.

"Хората, които се издигат в кариерата си, са тези, които помагат на ръководството и колегите си да решават проблеми, а не тези, които просто коментират какво не е наред."

Способността да работите с хора, които не харесвате, или такива, които се различават от вас по характер, е ключово умение за кариерното ви развитие. Чунг сравнява работната среда с отборната игра:

"Ако всички в един футболен отбор са нападатели, те никога нямаше да печелят мачове. В бизнеса е същото - различните позиции, таланти и гледни точки създават печеливша стратегия."

Работата с екип от хора с различен произход, умения и мислене може да бъде предизвикателство, но именно това води до най-добрите резултати в края на деня.

"Истинските лидери знаят как да използват тези различия, за да направят екипа си непобедим и да осигурят успеха на компанията."

И най-важното - лидерите не винаги са тези, които заемат най-високата позиция в йерархията. Умението да водите, независимо от титлата си, е това, което ви прави ценен професионалист.