Ефектът „Adolescence“: Как да предпазим децата от враждебно съдържание в социалните мрежи
Хитовият сериал на Netflix възпламени дискусията трябва ли платформите да бъдат забранени за потребители под 16 години. Според експерти обаче, това няма да даде резултат
&format=webp)
Хитовият сериал на Netflix Adolescence разпали обществена дискусия за забрана на социалните мрежи и смартфоните за деца.
Но не всички са убедени, че такава крайна мярка може да даде резултат, пише Euronews.
Според проучване на Amnesty International от миналата седмица, 73% от представителите на Gen Z (между 13-28 години) в Обединеното кралство са ставали свидетели на съдържание с език на омразата, насочен към жените, като половината от тях се сблъскват с него всяка седмица.
Допитването съвпадна с излизането на Adolescence, който проследява историята за убийството на ученичка от 13-годишно момче.
Съавторът на сериала Джак Торн призова правителството на Обединеното кралство да забрани смартфоните за лица под 16-годишна възраст, след като Австралия предприе подобен ход за същия възрастов диапазон.
Експертите обаче предупреждават, че забраната няма да доведе до решаване на проблема и в момента няма данни, че такава мярка е ефективна.
Най-новото проучване, публикувано в Lancet Regional Health Europe - и първото по рода си, разглежда въздействието на забраните за ползване на смартфони в училища във Великобритания и установява, че те не са повлияли на психичното благополучие, образователните резултати или съня на учениците. Проучването обаче е ограничено, тъй като оценява само забраните по време на учебните часове, а не пълната забрана, както предлагат някои държави.
Ограничения в използването на смартфони за деца до 16-годишна възраст обаче също може да не са ефективни, тъй като е твърде късно те да бъдат информирани за вредата от социалните мрежи.
„Понастоящем изглежда, че 16-годишната възраст е тази, на която на детето се разрешава пълен достъп до социалните мрежи. Така че трябва да се замислите какво се случва, когато едно дете е на 15 години и 364 дни“, обяснява Дрю Бенви, основател на организацията за кампании в областта на социалните медии Raise, която работи с деца.
Друг проблем е, че „децата винаги намират начин“ да заобиколят забраните и родителските ограничения.
„Мисля, че забраната на социалните мрежи за дадена възрастова група крие рискове. Ще бъде изключително трудно да се приложи, а дори и да е възможно, потребителите ще намерят начин да я заобиколят“, допълва Бенви и посочва, че децата използват VPN, за да заобиколят забраната на TikTok в САЩ.
Експертът е на мнение, че забраните вероятно ще доведат до това приложенията за съобщения да заместят социалните мрежи и че съществува потенциален риск да бъдат по-вредни, тъй като съдържанието не е публично и не може да бъде видяно от други потребители, например от родителите.
Един от най-известните инфлуенсъри, използващ враждебна реч и език на омразата срещу жените е Андрю Тейт, който твърди, че тяхното място е вкъщи и че жертвите на изнасилвания трябва да „носят отговорност за нападенията“.
Според доклада на Amnesty International през последния месец 57% от мъжете от Gen Z в Обединеното кралство съобщават, че са чели съдържание от Илон Мъск, президента на САЩ Доналд Тръмп (55%) и Андрю Тейт (41%).
„Влиянието на токсичната мъжественост върху момчетата и как се отразява на поведението им спрямо момичетата. Мисля, че това ме плаши най-много“, казва Бенви, който добавя, че образованието е само част от решението.
Какво правят платформите, за да защитят децата
TikTok представи нов инструмент, който се включва автоматично за тийнейджъри под 16 години след 22 ч. с контрол над фийда на потребителя, като пуска успокояваща музика и активира синя светлина. Има и нови инструменти, които позволяват на родителите да блокират достъпа на тийнейджъри до TikTok в определени часове.
Други платформи позволяват на родителите да блокират използването на социалните медии от децата си вечер, а Meta въведе тийнейджърски акаунти за Instagram, които дават на родителите по-голям контрол.
„Инструментът за осъзнатост от TikTok „може да помогне малко, но наистина малко. Ако тийнейджърите го използват, може би ще се изключат и ще спят по-добре“, коментира Соня Ливингстън, професор по социална психология, катедра „Медии и комуникации“ в Лондонското училище по икономика.
„Самият факт, че им го предоставяме, говори за стойността на това да бъдем по-внимателни и да се саморегулираме, както биха казали психолозите, да поемаме малко повече контрол върху собствената си ангажираност, вместо да се чувстваме завладени от приложението“, обяснява тя пред Euronews.
Що се отнася до родителския контрол, според нея той трябва да бъде постигнат чрез консенсус в семейството, а не да се налага само от родителя.
„Всичко, което се налага от родителя, обикновено се отхвърля или предизвиква недоволството на детето, или то намира начин да го заобиколи“, казва Ливингстън и допълва, че замяната на думата „контрол“ също би била добър ход.
Досега обаче няма доказан положителен ефект от мерките за контрол. Проучване на Университетския колеж в Лондон и Университета в Кент, Великобритания от миналата година установи четирикратно увеличение на нивото на съдържание с език на омразата срещу жените, което TikTok предлага.
И макар че данните са само за китайското приложение, изследователите заявиха, че констатациите вероятно са сходни с това, което предлагат други платформи за социални мрежи. Според тях пълното ограничаване на телефоните или социалните мрежи „вероятно ще бъде неефективно“, и вместо това призоваха за „здравословна дигитална диета“, както и преразглеждане на алгоритмите от технологичните компании.
Премахване на вредно съдържание
Компаниите за социални мрежи могат да въздействат срещу достигането на подобно вредно съдържание до младата им аудитория, като го премахват по-бързо, когато то е докладвано като обидно, допълва проф. Ливингстън.
В практиката си ученият има случаи на докладвани от деца видеа с насилие и дори обезглавявания, а на TikTok са били необходими два часа, за да ги свали. Допълва, че два часа са бързи за платформа на социална медия, но за този период тези видеа са споделени в други платформи многократно.
Незаконното съдържание в социалните медии се класифицира, например като сексуална експлоатация на деца или графично съдържание, но езикът на омразата срещу жени е лесно да остане незабелязан за дълъг период от време, предупреждават експертите.
Пример за това е скандалният инфлуенсър Андрю Тейт, който е забранен от Meta, TikTok и YouTube, но неговото съдържание продължава да се публикува в платформите от други потребители.
Според Бенви публикации с омраза към жените могат да се публикуват от профили, които не са толкова известни като Тейт и така остават незабелязани, но пак достигат до децата. Според него, именно тук трябва да се намеси образованието с преподаване на дигитална грамотност и разговори за дезинформацията и фалшивите новини.
Родителите също могат да помогнат за образованието, като най-добрият начин за това е сами да използват приложенията, за да ги разберат, и да говорят с децата си за тревожното съдържание, което може да са видели, тъй като подрастващите няма да повдигнат въпроса сами. Бенви допълва, че само образованието не може да запълни празнината и трябва да се предприемат действия от регулаторните органи и компаниите за социални медии.
Регулирането, обучението и прилагането на правилата за безопасност трябва да стане по-бързо, а социалните мрежи знаят, че трябва да се променят, защото в противен случай ги очаква забрана, допълва той.
„Не смятам, че пълните забрани са приложими на практика и следователно няма да проработят. Те ще помогнат, но не са решението, защото в един момент детето влиза в интернет и ние трябва да му осигурим умения за живот онлайн, а не да му пречим да получи достъп до реалността“, допълва експертът.