FT: Raiffeisen e замразила продажбата на руското си подразделение
Банката е подложена на натиск да се оттегли, но изходът се усложнява от съдебни процеси
&format=webp)
Raiffeisen Bank International (RBI) – най-голямата западна банка, която все още оперира в Русия – е спряла опитите за продажба на своето подразделение в страната на фона на започнало затопляне в политическите отношения между Вашингтон и Москва. Това съобщава Financial Times, позовавайки се на източници, запознати със ситуацията.
RBI е подложена на натиск от регулатори и чуждестранни правителства, включително тези на ЕС и САЩ, да продаде бизнеса си в Русия след пълномащабната инвазия на Украйна, предприета от президента Владимир Путин през 2022 г.
И без това сложният процес по продажба беше допълнително затруднен през септември, когато руски съд замрази акциите на руското подразделение на банката. През януари съдът осъди RBI да плати 2 милиарда евро обезщетение. Банката заяви тогава, че съдебните спорове на практика блокират всякакъв трансфер на собственост върху акциите на руското ѝ поделение.
Въпреки това, през февруари RBI е взела решение да замрази усилията за продажба, след като Москва и Вашингтон започнаха отново да се ангажират с политически диалог, според двама източници на FT, запознати с хода на преговорите.
Един от тях посочва, че решението е продиктувано от глобалната несигурност и променящите се отношения между САЩ и Русия. „Това е с цел да се направи преоценка на ситуацията и да се прецени дали позицията на САЩ може да се промени“, обяснява той.
Трети източник потвърждава пред FT, че „сериозните усилия за продажба в момента са прекратени“, но отбелязва, че ситуацията вътре в банката може отново да се промени. Той отказва да уточни дали паузата е в резултат на геополитическите събития или съдебното дело.
В изявление RBI посочва, че процесът по продажба „продължава“, но потвърждава, че съдебното дело е възпрепятствало реализирането на сделка.
Банката добавя, че усилията за постепенното изтегляне от руския пазар продължават, съгласно изискванията на Европейската централна банка.
Паузата в процеса на продажба съвпада с период, в който САЩ – които по-рано предупредиха австрийската банка, че рискува да загуби достъп до американската финансова система заради руските си връзки – показват сериозен интерес към възобновяване на икономическото сътрудничество с Москва.
Специалният пратеник на Доналд Тръмп, Стив Уиткоф, заяви, че САЩ и Русия обсъждат „много обещаващи търговски възможности“, след като миналата седмица се е срещнал с президента Путин за трети път тази година.
Властите и правителствата са загубили търпение към австрийския кредитор, който продължава да оперира в Русия три години след началото на войната. Миналата година Европейската централна банка разпореди на RBI и други европейски банки, все още действащи в Русия, да ускорят усилията си за свиване на дейността си в страната, ако не могат да реализират продажба.
RBI е предприела стъпки за намаляване на обемите по кредитиране в Русия и е спряла да приема нови клиенти, но все още поддържа по-голям бизнес в страната от повечето си конкуренти.
Съдебният процес обаче нанесе сериозен удар върху финансовите ѝ резултати. През четвъртото тримесечие на 2024 г. RBI отчете нетна загуба от 926 милиона долара – първата ѝ тримесечна загуба за последните девет години – в резултат на значително обезценяване, свързано със съдебното решение в Русия. Обжалването на решението е насрочено за 24 април.