В началото на годината Том Дръмънд, управляващ партньор в компанията за рисков капитал Heavybit, изпитва лека тревога относно състоянието на света и как политическата нестабилност в САЩ може да се отрази на капиталовите пазари.

Сега? „Никой не знае какво се случва, по дяволите“, казва той пред WIRED.

Дръмънд има предвид т.нар. реципрочни мита на президента Доналд Тръмп, които накараха световните пазари да се сринат, когато бяха обявени на 2 април. По-късно Тръмп даде заден ход, като спря вносните мита за повечето страни за 90 дни, въпреки че 145-процентното мито върху китайските стоки остана в сила.

Не е ясно какво ще се случи, когато паузата приключи в началото на юли.

„Има точно толкова голям шанс тези мита да бъдат оттеглени, колкото и Тръмп да се окопае“, казва Дръмънд.

Няколко рискови капиталисти, работещи в малки и средни компании, казват пред WIRED през последните седмици, че се опасяват, че тарифите на Тръмп могат да забавят инвестициите в технологии, да отложат възстановяването на и без това бавния пазар на първични публични предлагания и евентуално дори да извадят от бизнеса някои технологични стартъпи.

Някои инвеститори казват, че планират да удължат инвестиционните си цикли и ще се опитат да продадат дяловете си в частни компании на други мениджъри на активи. Други твърдят, че поне засега се въздържат от инвестиции в хардуерни компании, които могат да бъдат особено силно засегнати от митата на Тръмп.

„Митата несъмнено са основното нещо, което се обсъждаше на всяка партньорска среща през последните няколко седмици“, казва Майкъл Зиглер, независим инвеститор и бивш партньор в GV Management Company.

„Основният въпрос е доколко това е реално, колко дълго ще продължи, а не е просто някакъв странен временен скок.“

Подготовка за въздействие

Най-големият фактор, определящ доколко една компания за рисков капитал ще бъде засегната от митата, според Дръмънд, е дали компаниите от портфолиото са обект на ефектите от първи порядък на митата, което означава, че те са пряко зависими от световната търговия. Другото съобращение е дали тези бизнеси ще усетят предимно ефектите от втори порядък на евентуално намаляване на разходите на клиентите, ако икономиката на САЩ изпадне в рецесия.

„Ако разглеждате портфолио от индустрии, които разчитат в значителна степен на трансгранична търговия или транзакции, като хардуер, чисти технологии - дори биотехнологии до известна степен - в момента сте в тежко положение“, казва той.

Зиглер казва, че ако тарифите останат в сила, компаниите за рисков капитал ще се „дистанцират още повече от всички хардуерни стартъпи“. Той добавя, че някои инвестиционни фондове отдавна стоят настрана от хардуера по други причини.

Чип Хазард, генерален партньор в Бостън и съосновател на Flybridge Capital, наскоро е изпратил имейл до над 400 основатели на стартъпи, в който ги призовава да не изпадат в паника.

Той обаче ги предупреждава, че капиталовите пазари са в „смут“ и институционалните инвеститори могат да „замръзнат“, като по този начин намалят достъпа до финансиране, според копие на съобщението, прегледано от WIRED.

Хазард насърчава основателите на стартъпи да обмислят рисковете и възможностите, които митата вероятно ще създадат за техния бизнес, както и да преразгледат стратегиите си за финансиране.

„Доколкото сте в средата на процеса на набиране на капитал, приключете това възможно най-скоро. Повтаряме, приключете всичко, което е в средата на потока, възможно най-скоро“, пише Хазард.

„И бъдете наистина разумни по отношение на начина, по който използвате капитала си.“

Анализатори от PitchBook, база за статистически данни за пазарите на рисков капитал и частни капиталови инвестиции, предупреждават, че митата могат да имат охлаждащ ефект върху международните инвестиции.

През първото тримесечие на тази година, преди официалните съобщения на Тръмп за тарифите, по-малък дял от американския капитал вече се е насочвал към сделки с рисков капитал в Европа и Китай, отколкото през последните периоди.

Около 47% от европейските сделки са включвали американско финансиране, което е с четири процента по-малко в сравнение с последното тримесечие на 2024 г.

„В продължение на десетилетия рисковият капитал процъфтяваше в един все по-безграничен свят, но поредната седмица на тарифни войни предизвиква сериозна преоценка“, коментира по-рано този месец репортерът на PitchBook Лия Ходжсън.

Лоши новини за първичните публични предлагания

Преди Тръмп да встъпи в длъжност, инвеститорите се надяваха, че пазарът на технологични IPO-та ще продължи да се възстановява тази година, след като през 2022 г. изпадна в криза. През 2024 г. пазарът показваше признаци на възстановяване: Според данни, събрани от консултантската компания EY, през миналата година в САЩ са били осъществени 176 първични публични предлагания в сравнение със 127 през 2023 г. и 90 през 2022 г.

Счетоводната компания KPMG отбелязва в нов доклад, че „продължаващата несигурност на пазара“ е накарала много стартъпи да отложат предстоящите си публични дебюти през това тримесечие.

Услугата за мобилно банкиране Chime, гигантът в продажбата на билети StubHub и шведската компания Klarna, която използва метода „купи сега, плати по-късно“, прекратиха планираните публични предлагания.

Компанията за инфраструктура за изкуствен интелект CoreWeave беше изключение - тя започна да предлага акции в края на март.

Някои инвеститори и анализатори твърдят, че има причини за оптимизъм, въпреки непредсказуемата търговска политика на САЩ и нестабилността на пазарите като цяло. Индустрии като изкуствения интелект, отбранителните технологии и сигурността може да са узрели за инвестиции.

„Джобове като отбранителните технологии могат да бъдат „сигурни“ залози, защото тези стартъпи така или иначе се опитваха да избягват китайската верига за доставки по очевидни причини“, казва Зиглер.

“Логистичните стартъпи, особено тези, които са специализирани в nearshoring, също могат да се възползват от промените в политиката на Тръмп.”

Хазард, който алармира за въздействието на митата в бележката си до основателите и чиято компания управлява активи на стойност 1 млрд. долара, казва, че остава особено уверен за дългосрочните тенденции в областта на изкуствения интелект.

„Ако се насочим към период на икономическа несигурност, а нашите компании за АI са фокусирани върху това да помагат на клиентите си да бъдат по-гъвкави и да генерират повече приходи, там има много потенциална стойност.“

Според KPMG американските компании продължават да получават лъвския пай от глобалните инвестиции в AI. Само OpenAI и Anthropic са обявили инвестиции на обща стойност над 43 млрд. долара през това тримесечие. Но тези огромни кръгове на набиране на средства са отклонения, които вероятно изключват повечето малки и средни инвеститори.

А процъфтяващият пазар на изкуствен интелект - който включва стартъпи, които все още не са доказали пътя си към рентабилността - може да не е достатъчен, за да компенсира нестабилността на тази нова геополитическа ера.