От началото на 2022 г. руският инфлуенсър Егор Мело не спира да обикаля Европа.

Миналата година е посетил Цюрих за турнето Eras на Тейлър Суифт, посрещнал е Нова година в Париж и е разгледал историческите забележителности на Нюрнберг.

Туристическата му активност е факт на фона на забраната за преки полети между Русия и ЕС след началото на войната през февруари 2022 г. През септември същата година ЕС преустанови споразумението за облекчаване на визовия режим с Русия, което причини на гражданите ѝ по-дълъг и по-скъп процес на одобрение на виза за влизане в ЕС.

Таксите за обработка на шенгенски визи - които позволяват на граждани на държави извън ЕС да пътуват в рамките на европейското Шенгенско пространство от 29 държави - се увеличиха поради спирането на споразуменията за безвизов режим, някои държави от ЕС, много от които граничат с Русия, предлагат по-малко консулски срещи за руснаци, а ЕС посъветва държавите членки да проверяват внимателно руските заявления.

Новите правила не пречат на руските туристи да обикалят из Европа - нито пък има нещо незаконно в пътуванията им. Просто процесът става по-труден и скъп, обяснява CNN.

Латвия, Норвегия, Полша, Финландия, Естония, Литва и Чехия отидоха още по-далеч - издадоха пълна забрана за издаване на почти всички туристически визи за руснаци.

Но в своя Instagram, посветен „да покаже, че пътуването в Европа е достъпно за всеки“, Егор твърди, че „е бил в две от тези страни през последната година с туристическа виза и не е имал никакви проблеми“. Неговият съвет? Вземете виза от друга държава от Шенгенското пространство. „Например, летете до Италия и оттам пътувайте до тези страни.“

Инфлуенсърът отхвърли молбата на CNN да коментира твърденията си.

Забраната на балтийските държави важи само за руски граждани, които пресичат външната шенгенска граница - не и за влизане от други шенгенски държави.

„След като сте в Шенгенската зона, можете да пътувате в рамките ѝ навсякъде, защото по принцип няма вътрешен контрол. Това не е незаконно. Това е шенгенската система“, заяви пред CNN Сара Ганти, съавтор на статия от 2022 г. в Yale Journal of International Law, която се противопоставя на визовата забрана.

Как се получава разрешение за пътуване

Егор не е единственият, който продължава да пътува.

Министърът на вътрешните работи на Латвия осъди данните, представени на среща на ЕС, според които през 2024 г. на руснаци са издадени 565 069 шенгенски визи: 90% за туризъм. Това е огромен спад в сравнение с четирите милиона, издадени преди пандемията през 2019 г., но представлява увеличение с 25% спрямо 2023 г. Според доклада на ЕС процентът на отказите за издаване на визи за руснаци силно се различава в отделните държави членки - от 1% до 65% през първата половина на 2024 г.

„Стабилизирането на издаването на шенгенски визи“ е допринесло за ръста на търсенето на пътувания до Европа, твърди вицепрезидентът на Руския съюз на туристическата индустрия (АТОР) пред руското издание „Ведомости“.

Един от известните руски блогъри в туризма, помолил CNN за анонимност поради опасения, че в бъдеще ще му бъде отказано да подаде молба за виза, е съгласен с АТОР.

Наскоро е посетил Норвегия - страна, която спира да издава визи на руски туристи през май 2024 г.

„В момента получаването на виза изисква много допълнителни документи, които преди не бяха необходими, като например закупени самолетни билети, хотелски резервации или дори данъчни удостоверения“, казва той и допълва: Шегите за необходимостта от лекарска бележка за пътуване в скоро време стават все по-често срещани“.

„Нека бъдем честни - получаването на разрешение за пребиваване в ЕС, като испанска виза за дигитален номад, в момента не е толкова трудно. Някои предпочитат да получат тригодишно разрешение за пребиваване в ЕС вместо виза, което също се превърна в обичайна практика“, обяснява още блогърът. „Например, ако имате деца, които живеят в Прибалтика, най-лесният начин да стигнете дотам е през Италия, Франция или Испания. Схемата е проста: летите до Рим, прекарвате известно време там и след това пътувате през границата между Естония и Русия, след като първо сте летели до роднините си.“

Липсата на директни полети означава, че „Турция, Армения, Азербайджан, Грузия и Сърбия“ са се превърнали в основните транзитни държави за живеещите в западната част на Русия, докато „ако живеете в руския Далечен изток, например във Владивосток, може би е по-лесно да прелетите през Китай“. Но има начини да се избегнат допълнителните разходи при завръщане в Русия.

Без въпроси

Дори без разрешение за пребиваване в ЕС е възможно да се влезе в Русия през Естония, Латвия, Литва и Полша, казва блогърът.

„Ето защо през лятото на границата Нарва-Ивангород има дълги опашки, тъй като полетите до Талин са евтини и много хора с туристически визи предпочитат да се върнат през естонско-руската граница, а не през Истанбул или Анталия.“

Руските туристически компании все още предлагат екскурзии до държави, за които се предполага, че са блокирали визите за руски туристи.

Например една от компаниите, YouTravel, предлага 15-дневно пътуване през Финландия, Швеция, Норвегия и Латвия през юни. Всички тези страни, с изключение на Швеция, са забранили издаването на визи за руски туристи. Агенцията заявява, че ще съдейства за безплатна виза.

Запитан за процеса на получаване на виза за Латвия, която има пълна забрана за издаване на туристически визи на руснаци, асистент по продажбите в базираната в Санкт Петербург агенция Visateka заяви, че могат да помогнат за получаване на вход „чрез трета страна“. От гледна точка на документите за пътуване през юни най-лесно би било да се пътува до Франция.

Срещу равностойността на 300 долара Visateka може да резервира полети и хотел, както и да подготви документи, които да бъдат занесени във френското посолство за среща за издаване на виза. Visateka твърди, че за Франция, Италия и Испания шансовете за одобрение на виза са около 93%. На уебсайта им пише, че през първите две седмици на април са получили 20 визи за руски граждани за влизане в Латвия, 93 за Литва и 20 за Полша.

„Миналата година посетихме Рига, за коледните базари“, разказва Дария от Санкт Петербург пред CNN.

Тя помоли фамилията ѝ да не се споменава, опасявайки се, че следващата ѝ молба за шенгенска виза ще бъде отхвърлена. С испанска виза лети до Истанбул, след това до Мадрид, преди да се качи на полет до латвийската столица в същия ден.

„На летището не бяха зададени никакви въпроси“, казва тя за използването на испанската си виза за посещение в Рига. „Това е обичайна практика. Аз не съм част от тази война, не подкрепям Путин. Не разбирам защо трябва да бъда дискриминирана и третирана така, сякаш съм заплаха“.

Растящо разочарование

Онлайн форумът за пътувания Vinsky е пълен с подобни истории.

Един от притежателите на френска виза споделя опита си да лети през Виена, а вечерта да вземе самолет до Рига: „Притеснявах се какво да кажа, но в крайна сметка на летището във Виена зададоха точно нула въпроси“.

Друг, който е получил италианска туристическа виза, разказва, че е летял до Рим и след това до Рига. Пътник от Москва пита: „Ако вляза в Италия с италианска виза и след няколко дни летя от Милано за Амстердам, какви са рисковете?“. Друг отговаря: „След като получите виза, ще можете да пътувате по маршрута, който сте планирали, без никакъв стрес“.

Що се отнася до увеличаването на броя на издадените визи през 2024 г., Комисията на ЕС заяви пред CNN, че „следи отблизо изпълнението на насоките чрез мрежата Blueprint“. Мрежата Blueprint е рамката на ЕС за наблюдение на миграцията. „Комисията работи с държавите членки за насърчаване на последователното прилагане на насоките.“

Миналата година Унгария разшири обхвата на облекчаване на визи за руснаци и беларуси и според статистиката на ЕК пристиганията на руснаци в Унгария са нараснали с една трета. Миналата пролет Румъния възобнови издаването на краткосрочни визи за руски туристи по преценка, след като отбеляза спад в приходите от туристи, се посочва в друг доклад на ЕК. В началото на декември италианските визови центрове в Москва намалиха времето за обработка на визи.

С напредването на четвъртата година от войната разочарованието нараства.

Рихардс Козловскис, министър на вътрешните работи на Латвия, призова страните от ЕС да се присъединят към Латвия и да забранят шенгенските туристически визи за руски граждани. В речта на заседанието на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи в Брюксел той заяви, че е „морален дълг на страните членки да откажат тази услуга“.

Руски блогър на туристическо съдържание, с когото CNN разговаря, заяви, че ще е „разочарован“, ако бъдат въведени такива санкции.

„Русия има свои собствени ограничения за пътуване до така наречените „неприятелски“ държави. На полицаите, съдиите и държавните служители вече е забранено да пътуват, така че тези, които са свързани с държавата, така или иначе няма да отидат никъде. Не мисля, че обикновените руски пътници представляват някаква заплаха за латвийския министър с присъствието си“.

Забраните са незаконни?

Говорител на Европейската комисия заяви, че организацията е „приела ясни насоки в подкрепа на държавите членки да премахнат приоритетите за издаване на визи за руснаци и да се съсредоточат върху сигурността и граничния контрол. Засиленият контрол следва да се извършва по начин, който запазва правото на търсене на убежище и предотвратява рисковете от връщане“.

Според академика по право Сара Ганти подобни забрани никога не са били законни. Тя определя фактическата забрана на национално ниво срещу руски граждани - въведена от Полша, Финландия и балтийските държави - като нарушение на правото на ЕС.

„Тези руснаци, които кандидатстват за шенгенски визи, са представяни предимно като туристи, които се забавляват в Европа, но има много хора, чиито членове на семейството са отвъд границата, има дисиденти, има пътуващи по здравословни причини, поради което се нуждаят от виза за краткосрочен престой“, обяснява тя. „Мисля, че трябва да продължим диалога с руските граждани, особено с тези, които се опитват да избягат от режима и се противопоставят. Мисля, че е важно да бъдем гостоприемни към тях.“

Когато Марк Темински, американец от украински произход и сътрудник в Центъра за Евразия към Атлантическия съвет, посещава Черна гора през 2023 г. с братовчедите си, той е изненадан от руснаците, които са там - и от реакцията, която получава от тях, докато позират с украинското знаме до крепостта Свети Йоан, историческа забележителност с изглед към град Котор.

„В Гърция, както и в Кипър, когато бях там през август 2023 г., все още беше много интензивно посещавано от етнически руснаци и рускоговорящи, които бяха на почивка и отново - от морална гледна точка, просто не ми допадаше, че тези хора подкрепят войната и след това отиват на почивка. Имам много роднини и приятели в Украйна, които не са били на почивка от няколко години, защото не знаят къде да отидат, а на много от тях не им е разрешено да напускат страната и се страхуват за безопасността си. Това е много странно.“

Той заяви, че иска ЕС да отиде по-далеч със забраните за туристически визи. „Твърдя, че европейските държави не правят това, за да накажат руснаците, а за да се проучат други възможности за оказване на допълнителен натиск върху Русия. И в този момент трябва да се прояви творчество, мисля, че няма нищо лошо да се опитаме да видим какво ще се случи.“