Бразилия ще отвърне с „реципрочни мерки“ на тарифните заплахи на САЩ
Тръмп обвини Бразилия в посегателство срещу свободата на словото, с което значително ескалира напрежението между САЩ и най-голямата икономика в Латинска Америка
&format=webp)
Президентът на Бразилия Луис Инасио Лула да Силва заяви в сряда, че страната му ще отговори реципрочно на новообявеното от президента на САЩ Доналд Тръмп мито от 50% върху бразилския износ. Той се позова на наскоро приет закон в Бразилия, който дава право на правителството да предприема пропорционални ответни действия.
Тръмп обяви, че САЩ ще наложат митото от 1 август, отчасти като отговор на съдебното преследване срещу бившия бразилски президент Жаир Болсонаро.
В писмо до Лула, Тръмп посочва, че новото мито - значително увеличение спрямо наложената през април 10-процентна тарифа - е и в отговор на „много несправедливите търговски отношения“ между двете държави.
Писмото до бразилския президент е едно от около 20-те, които Тръмп изпрати до световни лидери в последните дни. С тях той налага рязко увеличение на митата за внос в САЩ.
Писмото до Лула обаче се отличава с това, че митото се налага изрично като наказание за вътрешнополитически и съдебни действия в Бразилия, които Тръмп осъжда.
Лула отговори в сряда, заявявайки, че Бразилия ще предприеме ответни действия в съответствие с новия Закон за икономическа реципрочност.
„Бразилия е суверенна държава с независими институции и няма да приеме назидание от никого“, написа той в публикация в социалните мрежи, цитирана от CNBC.
След обявяването на тарифата от Тръмп, бразилската валута реал се обезцени с над 2% спрямо щатския долар.
Тръмп нееднократно е критикувал Бразилия заради отношението ѝ към Болсонаро - откровен негов съюзник, който в момента е подсъдим за предполагаема роля в опит за преврат след загубата си на изборите през 2022 г.
В писмото си, публикувано в Truth Social, Тръмп нарече ситуацията „международен позор“ и определи съдебния процес срещу Болсонаро като „лов на вещици“, използвайки същата реторика, с която описваше собствените си дела преди президентските избори в САЩ през 2024 г.
Тръмп остро разкритикува „подмолните атаки на Бразилия срещу свободните избори и фундаменталните права на американците на свободно изразяване“, визирайки решение на Върховния съд на Бразилия, което допуска социалните мрежи да бъдат държани отговорни за съдържанието, публикувано от потребителите им.
Той също така заяви, че бразилските търговски практики са довели до „неустойчив търговски дефицит за САЩ“, което според него застрашава американската икономика и националната сигурност.
Тази теза обаче противоречи на официалните данни. Според Службата на търговския представител на САЩ, страната е реализирала търговски излишък от 7,4 милиарда долара с Бразилия през 2024 г.
Лула подчерта тази несъответствие в своя отговор, позовавайки се именно на данните на американското правителство.
Тръмп обяви и старт на разследване срещу Бразилия заради предполагаеми нелоялни търговски практики, включително „постоянни атаки срещу дигиталната търговия и дейността на американски компании в онлайн среда“.
„Разберете, че митото от 50% е далеч под необходимото, за да се постигне равнопоставеност в търговията с вашата страна“, пише Тръмп.
„Тази мярка е нужна, за да се поправят тежките несправедливости на сегашния режим.“
Части от писмото до Лула са идентични с формулировките в другите 21 писма, изпратени от Тръмп до световни лидери от понеделник насам.
Всички писма уточняват, че новите мита са отделни от съществуващите „секторни“ тарифи върху конкретни продукти като стомана, алуминий и автомобили.
Всички те също така включват предупреждение, че ако съответната страна реши да повиши митата върху американски стоки „по каквато и да е причина“, САЩ ще отвърнат с еквивалентно увеличение.
И във всяко от тях се подчертава, че САЩ „може би ще обмислят корекция на митото“, ако страната премахне своите търговски бариери - било митнически, било регулаторни.
„Тези мита могат да бъдат променени – нагоре или надолу – в зависимост от отношенията ни с вашата страна“, се казва в писмата.
„Никога няма да бъдете разочаровани от Съединените американски щати.“
Сред адресатите на писмата са както големи търговски партньори като Япония и Южна Корея, така и по-малки икономики като Молдова и Бруней. Митата варират между 20% и 40%, като ще влязат в сила на 1 август. Тръмп подчерта, че „няма да бъдат правени изключения или удължавания“.
По-рано същия ден Тръмп обяви мита от 25% до 30% върху Алжир, Бруней, Ирак, Либия, Молдова, Филипините и Шри Ланка. Това стана след като в понеделник заплаши с 25% мита и Япония, и Южна Корея.