Люксембург, Ирландия и Белгия са претендентите за най-положителен баланс между работа и личен живот в Европа, показват резултатите от две проучвания по темата, публикувани тази седмица.

Remote и JobLeads са анализирали публично достъпни бази данни, за да определят къде служителите се чувстват най-добре.

JobLeads класира европейските държави въз основа на пенсионната възраст на гражданите, отработени часове, бърнаут, процент на дистанционна работа и болнични дни. След това резултатите са стандартизирани и претеглени по скала от 10.

Remote оценява 60-те най-богати държави в света по Брутен вътрешен продукт (БВП) по показатели като безопасност и дружелюбност към ЛГБТК+, наред с традиционни маркери за труд като възнаграждение, средна продължителност на работната седмица, законоустановени празници. Всеки показател получав претеглена оценка, след това се изчислява общ резултат за държавите, пише Euronews.

Люксембург и Ирландия в спор за титлата

Проучванията се разминават по въпроса коя европейска държава е на първо място: според JobLeads е Люксембург, според Remote – Ирландия.

В доклада на JobLeads се посочва, че Люксембург предлага „особено балансирани“ условия на труд с 35-часова работна седмица и около 35 години професионален труд. Работодателите дават средно 14 дни право на болнични, което е много повече от средното за Европа.

Това означава, че служителите прекарват средно 47,8 години без да работят, което според JobLeads е вторият най-голям брой в Европа, веднага след италианците с 51 години.

В Люксембург обаче процентът на бърнаут е малко по-висок от средния – 11,6% от работещите на заплата, което според изследователите може да се дължи на високия процент служители на пълен работен ден, работещи от вкъщи

Remote не включва Люксембург в своето проучване, тъй като оценява най-големите икономики в света. То отрежда първото място на Нова Зеландия, но Ирландия е близо като най-добре представила се в Европа, отчасти защото е сред най-безопасните страни за живеене и работа, твърдят изследователите.

7 европейски столици попадат в Топ 10 на световната класация на най-добрите страни за работа и живот, включително Белгия, Германия, Норвегия, Дания, Испания и Финландия. Канада и Австралия допълват Топ 10. САЩ падат от 55-то на 59-то място, точно над Нигерия, поради влошената безопасност и по-ниска дружелюбност към ЛГБТК+ общността.

Белгия постига високи резултати

Белгия, макар и да не е на първо място в проучванията, се представя добре и в двете, като заема трето място в това на Remote и четвърто място в JobLeads.

И в двете проучвания се отбелязва, че белгийците са работили 34,1 часа седмично - средно с поне един час по-малко от колегите си в Люксембург, Франция и Швеция, които са начело в доклада на JobLeads.

Белгия получава високи резултати и в проучването на Remote, особено по отношение на законоустановените отпуски, болничните и майчинството. Тя се изравнява с Швеция по отношение на най-високия процент служители, които съобщават за форма на хибридна или дистанционна работа - 14,3%. Страната губи точки за пенсионната си възраст, която е 66 години и е по-висока от тази на страните в горната част на класацията.

Германия – добре в международен план, по-лошо в Европа

Балансът между професионалния и личния живот в Германия често се счита за силен, когато се сравнява с най-големите икономики в света, а не със съседните държави в Европа.

Страната е на четвърто място в проучването на Remote поради увеличаването на законоустановеното обезщетение за болнични през 2025 г. Критериите за дружелюбност към ЛГБТК+ също са се повишили от 2024 г. по данни на компанията, изготвила проучването.

Но в сравнение с европейските си съседи германците се пенсионират сравнително по-късно, на 67 години, имат една от най-дългите професионални кариери – 40 години, и сравнително висок процент на бърнаут – 10,2%.

Средно работят по-малко часове седмично и годишно в сравнение с европейските си колеги. Подобно на Люксембург, 12% от служителите работят дистанционно поне през част от времето.

Драстичната разлика за Франция

Една държава получава доста различни резултати в двата доклада: Франция. Тя заема второ място в проучването на JobLeads и 16-о място в това на Remote.

Французите работят приблизително 37 години и имат най-ранна възраст за пенсиониране – 64 години, въпреки неотдавнашните промени, сочи проучването на JobLeads.

Те работят и на сравнително кратка работна седмица - 35,6 часа, но не „толкова малко, колкото бихме могли да си помислим“, според изследователите, които отбелязват, че Белгия, Австрия, Германия и Нидерландия имат по-кратка работна седмица.

Французите също така имат по-ниски нива на бърнаут в сравнение с колегите си в Белгия и Швеция, въпреки че все още поне една шеста от служителите им са в хибридна или дистанционна среда.

В международен план обаче Франция едва се промъква в Топ 20 в проучването на Remote.

Страната е лишена от точки заради законовите правила за болнични, ниското минимално почасово заплащане от 14,12 евро и факта, че изследователите я смятат за по-малко сигурна от другите европейски държави в проучването.