Докато най-добрите мениджъри в Силициевата долина измислят всякакви начини, за да открият вечната младост, на сцената се появява един далеч „по-скромен“, но познат от хилядолетия претендент: магическите гъби.

Ново изследване, публикувано в Nature Partner Journals: Aging, показва, че псилоцибинът – активната съставка в халюциногенните гъби – не само оказва ефект върху съзнанието, но и притежава потенциал за удължаване на живота.

Проучването е дело на екип от университета Емори и комбинира два важни теста: такъв на клетъчно ниво с човешки белодробни и кожни клетки, и експеримент с живи мишки в напреднала възраст.

В лабораторни условия човешки фетални белодробни клетки, третирани с псилоцин (активният метаболит на псилоцибина), показват увеличение на клетъчната продължителност с 29%.

При по-висока доза ефектът скача на 57%. Сходни резултати са отчетени и при кожни клетки, където дългосрочният живот на клетките нараства с 51%.

Също така учените регистрират значително намаляване на оксидативния стрес, който е важен фактор за увреждане на клетките, и по-добро съхранение на теломерите – онези части от хромозомите, които се свързват с процесите на стареене и са с повишен риск от рак и други заболявания.

Резултатите при мишки обаче надхвърлят статистиката на лабораторните изследвания. При прилагане на псилоцибин върху по-възрастни животни, изследователите отчитат 30% по-дълъг живот спрямо контролната група. Освен повишената преживяемост, мишките изглеждат по-здрави: козината им е по-гъста, имат по-малко побеляване, както и видимо подобрено възстановяване на окосмяването.

„Изследването ни води до нови въпроси за ефектите на дългосрочната терапия“, казва д-р Луиз Хекър, старши автор на проучването и бивш доцент в университета Емори, пред Fast Company.

„Освен това, дори когато интервенцията започне късно в живота, тя води до повишена преживяемост – което е клинично релевантно за здравословното стареене.“

Псилоцибинът отдавна представлява интерес в изследванията на депресивни разстройства, зависимости и ПТСР. В последно време обаче нараства и вниманието към потенциала му в областта на дълголетието и регенерацията.

Проучванията показват обещаващи резултати при пациенти с тежка депресия, както и при хора, които се опитват да спрат цигарите или алкохола. Сега обаче фокусът се измества – от терапия за съзнанието към терапия за клетките.