От „доларова суша“ до кибервойна: ЕЦБ усложнява стрес теста за банките в условията на геополитически рискове
Финансовата институция готви мащабна проверка през 2026 г. в която фокусът ще бъде самостоятелната преценка на банките кои глобални заплахи могат да окажат въздействие върху платежоспособността им
&format=webp)
Европейската централна банка подготвя мащабна проверка доколко устойчиви са банките на фона на геополитически сътресения като част от нарастващите заплахи, следствие от различните икономически рискове – от по-високи мита до нови санкции.
Това обяви председателят на Надзорния съвет на ЕЦБ Клаудия Бух по време на изслушване пред Европейския парламент във вторник, като допълни, че
Банките трябва да подсилят устойчивостта си към непосредствени макрофинансови заплахи и тежки геополитически сътресения.
Финансовата институция отдавна предупреждава, че геополитиката е един от най-големите рискове на фона на войните в Украйна и Газа, както и заради търговската война, разпалвана от президента на САЩ Доналд Тръмп.
Готовността на банките в еврозоната за реакция към тези предизвикателства ще се извърши през 2026 г., съобщава Reuters.
Сценариите ще се пишат от банките
Проверката обаче ще се различава от типичните стрес тестове, които предоставят сценарии на банките, а те трябва да изчислят колко капитал ще бъде използван при всеки от тях.
При проверката догодина ЕЦБ ще предостави нива на изчерпване на капитала и ще задължи самите банки да измислят сценарии, които биха могли да ги предизвикат.
„В тематичното упражнение през 2026 г. ще продължим тазгодишния стрес тест, като поискаме от банките да преценят кои специфични сценарии за геополитически риск биха могли да окажат сериозно въздействие върху платежоспособността им“, допълва Клаудия Бух.
„Глобална доларова суша“
Освен, че ще ги подложи на стрес тест за капиталовата им устойчивост, финансовата институция на ЕЦБ планира да задължи банките да се подготвят и за сътресения като „глобална доларова суша“.
В рамките на редовната надзорна дейност на банките е наредено да следят експозициите си към други държави, както чрез операции в чужбина, така и чрез кредитиране на износители, съобщават източници от централната банка пред Reuters.
На практика терминът „глобална доларова суша“ означава именно риск от възникване на недостиг на щатски долари, които са от решаващо значение за чуждестранните транзакции и финансовите операции на много европейски банки.
По тази причина ЕЦБ изисква от тях да преценят как биха реагирали, ако достъпът до доларово финансиране бъде значително ограничен, например ако Федералният резерв на САЩ разтрогне споразуменията за спешна ликвидност.
Както вече беше съобщено, Централната банка обърна внимание на този въпрос като част от по-широка оценка на проблемите с ликвидността, допълва TradingView.
Надзорните органи насърчават финансовите институции да обмислят планове за финансиране при извънредни ситуации и алтернативни източници на ликвидност, но не препоръчват бързи промени в стратегията или структурата на финансирането.
Кибератаки
Кибератаките също се разглеждат като значителен риск, особено за банките в балтийските държави, които преди това са били мишена на руски хакери.
ЕЦБ внимателно следи дали тези високорискови локации засилват дигиталната си защита и какви планове изготвят в случай на затрудненения и смущения в обслужването.
Въпреки че не са оповестени конкретни заплахи, надзорът призовава банките да се уверят, че разполагат с адекватни рамки за реакция при киберинциденти и са в състояние да преживеят дългосрочни прекъсвания.
Макар че ЕЦБ все още не предписва конкретни мерки за киберсигурност, киберустойчивостта отдавна се е превърнала в неразделна част от надзора, допълва TradingView.
Вътрешен контрол на риска
Два от основните регулаторни процеси, в които се интегрира този ориентиран към риска подход на ЕЦБ, са SREP - процесът на надзорен преглед и оценка (извършва се на годишна база), и ILAAP – процесът на вътрешна оценка на адекватността на ликвидността.
Комбинирани, тези оценки позволяват на надзорниците да оценят степента, в която банките разбират рисковите си профили и готовността си да управляват смущенията във финансирането и капитала.
Повишената бдителност на ЕЦБ отразява нарастващото осъзнаване, че днешната финансова система е неразривно свързана с глобалните политически и технически тенденции. Уязвимостите, пред европейските банки, се разширяват отвъд типичните кредитни и пазарни проблеми и включват валутни дисбаланси и кибервойна.
Тъй като банките се подготвят за все по-непредсказуема и нестабилна глобална среда, ЕЦБ изпраща ясно послание: осъзнаването на риска и готовността вече не са по избор – те са критични стълбове на финансовата стабилност, допълва TradingView.
ЕЦБ провежда стрес тестове за състоянието на банките от еврозоната всяка втора година, когато не се провеждат такива за целия Европейски съюз, попадащи в обхвата на Европейския банков орган. Последният от тях през 2024 г., беше посветен на киберустойчивостта, а резултатите от него ще бъдат обявени през август, допълва Reuters.