Икономика на съня или защо да се наспиш е новият символ на лидерски статут
Изпълнителни директори харчат стотици хиляди за матраци и носими технологии за проследяване на съня. А приказката за „момчетата от Силициевата долина, които спят в офиса“, вече е в миналото
&format=webp)
Може би дните, в които основателите на компании и изпълнителни директори се хвалеха, че могат да оцелеят с три часа сън на денонощие, са отминали безвъзвратно.
Главният изпълнителен директор и основател Питър Барсъм признава, че е бил „едно от тези момчета“.
В продължение на две десетилетия в сферата на финансите той винаги заспива след полунощ, събужда се е в 4:30 ч. и кара колело или плува, преди гордо да седне на бюрото си към 7:30 ч. сутринта.
„Сънят е нещо, което правиш, когато се пенсионираш“, разказва пред Fortune за начина си на мислене Барсъм, възпитаник на Morgan Stanley, но допълва: „Виждането ми се промени на 180 градуса.“ Сега той спи между 6 и 8 часа на нощ и споделя опита си в приложението Calm.
Той обаче не е сам.
Глобалната икономика на съня вече е на стойност над 500 милиарда долара, тъй като потребителите инвестират във всичко – от смарт пръстени и затъмняващи маски до матраци за 20 000 долара. С навлизането на технологиите за сън, биохакинга и sleepmaxxing, почивката се превръща в приоритет и символ на статут във и извън офиса.
Сънят като стратегия на изпълнителния директор
Даниел Рамзи, главен изпълнителен директор на MyOutDesk, която предоставя виртуални решения за наемане на персонал, си спомня, че е бил въвлечен в „порнографията на суетата“, която някога доминира на Уолстрийт и която проповядва, че единственият начин да станеш голям е да се наспиш, когато вече си мъртъв.
Смята се, че Джак Дорси, съосновател на Twitter, е спал само по четири часа на нощ, а за Илон Мъск се говори, че често нощува в офиса си.
„Хората вече знаят, че това не е начинът за постигане на успех в дългосрочен план“, казва Рамзи пред Fortune.
Въпреки че работното натоварване не е намаляло, 47-годишният главен изпълнителен директор вече следи съня си всяка нощ и приоритетно се изключва от активностите, с които се занимава в ежедневието си.
„Бих искал да водя като лидер. Искам да слушам, когато има проблем, а не да съдя. Открих, че когато се фокусираш върху съня, дълголетието и здравето, тези неща стават по-лесни.“
Ариана Хъфингтън, главен изпълнителен директор на Thrive, технологична компания, описва нощната си рутина като „свещен ритуал“. Той се състои от оставяне на телефона извън спалнята, чаша чай от лайка или лавандула и четене на увлекателна книга преди сън.
Том Пикет, главен изпълнителен директор на Headspace, платформа за психично здраве, казва, че проследяването на съня му дава „възможност да разбере колко добре се подготвям за следващия ден и какво искам да коригирам, за да бъда по-добре подготвен“. „Подхождам към подготовката за сън така, както към тренировка или среща с управителния съвет, защото когато сънят се изплъзва, за всичко останало след същото“, казва той.
Дори основателят на Amazon Джеф Безос отдавна одобрява силата на добрия сън. „Спя по 8 часа, давам си приоритет, мисля по-добре. Имам повече енергия.“, споделя той.
Уенди Троксел, доктор по медицина, учен по въпросите на съня в RAND Corporation и автор на книгата Sharing the Covers, споделя пред Fortune, че от началото на 2000 г. има сериозна промяна в отношението на висшето ръководство към почивката.
„През първите десет години от кариерата ми всичко беше свързано с това да убеждавам хората защо сънят е важен. Той се смяташе за загубено време. Сега обърнахме тази идея с главата надолу. Ако се опитвате да постигнете най-добри резултати, трябва сънят тябва да е основна част от режима на работа.“
За съжаление, тя допълва, че сънят „често е единственото нещо, с което хората с високи постижения се борят най-много“ и това е основна причина за процъфтяването на икономиката на съня.
Процъфтяващата икономика на съня за $500 млрд.
Да носиш пръстен OURA по време на обяд с мартини може би ще стане толкова желано за бизнес елита, колкото и луксозният часовник. Над 2,5 милиона души притежават OURA, чиято цена започва от 300 долара и включва месечен абонамент.
„Там просто има цялата тази информация, която наистина може да ви помогне да оптимизирате и да разберете как да бъдете най-добрата версия на себе си“, казва Рамзи. „Това, което открих, е, че колкото по-добре спя през нощта, толкова по-добър ставам като лидер, като предприемач... като баща.“
Икономиката, свързана със съня, се оценява на над 500 милиарда долара, а много групи за пазарни проучвания смятат, че до 2034 г. само пазарът на помощни средства за сън ще надхвърли 150 милиарда долара.
Глобалният институт за уелнес документира възхода на туризма по време на сън, проследяването на съня и инструментите за сън, задвижвани от изкуствен интелект, като нарастваща тенденция в областта на уелнеса.
Хъфингтън, която започва да дава приоритет на съня, след като в началото на кариерата си физически колабира от изтощение, също носи OURA и пътува с Therabody SleepMask и черна лента за мигащи светлини в хотелските стаи.
Главният изпълнителен директор на уелнес компанията Кайла Барнс е платила над 11 000 долара за органичен матрак, над 2 000 долара за блокираща Фарадеева клетка и над 10 000 долара за елитни затъмняващи сенници.
Рамзи признава, че разрастващата се икономика на съня го е вкарала в заешка дупка, търсейки най-ефективните инструменти и хакове за сън. Той всяка вечер си ляга не по-късно от 21:30 ч. и е похарчил десетки хиляди долари за помощни средства, включително легло Sleep Number за 20 000 долара.
Но не само лидерите над 40 години дават приоритет на съня и стимулират разрастването на индустрията.
Gen Z също „не спи“ за тези тенденции
Sleepfluencers или sleep maxxers се появиха сред представителите на поколението Z, които желаят да оптимизират добрия нощен сън, като се застъпват за хакове - от моктейли до курирани плейлисти за сън. Потърсете sleepmaxxing в TikTok и ще откриете хиляди ревюта на продукти и предложения за процедури преди лягане.
24-годишната Амрита Бхасин, главен изпълнителен директор на Sotira, дистрибутор на марки за търговия на дребно с помощта на изкуствен интелект, започва да инвестира повече в съня си и харчи около 150 долара месечно за нови продукти, включително затъмняващи сенници и маски за очи.
Отхвърляйки „епохата на телевизионния сериал за Силициевата долина, в която група момчета спят в офиса на надуваеми матраци“, тя казва, че „наистина се опитва да премине на следващо ниво“, когато става въпрос за сън.
Оптимизиране на съня: Какво казват експертите и науката
Сънят подобрява здравето и работоспособността на мозъка и е свързан със способността за регулиране на емоциите и намаляване на риска от психични проблеми като тревожност и депресия. Той се свързва и с яснотата на ума и намаляването на хроничните заболявания, като например сърдечни болести.
„Сънят е пряко свързан с добрата преценка и уменията за взимане на решения, което е абсолютно необходимо, независимо дали сте елитен спортист или изпълнителен директор в заседателна зала.“, казва доктор Троксел.
И тук обаче може да се злоупотреби с технологиите за сън. Има дори термин – ортосомния, за това, че сте стресирани от своя тракер за сън, което по ирония на съдбата може да навреди на съня ви, допълва експертът.
Важно е да се отбележи, че макар проследяващите съня устройства и най-новите джаджи да помагат на хората да определят приоритетите си и да правят по-здравословни избори за начин на живот въз основа на данни, те не са подходящи за всеки.
Най-доказаните и икономични начини за приоритизиране на съня са: поне седем часа сън, спане в хладни и тъмни помещения, практикуване на успокояваща рутина и поддържане на постоянен график за сън и събуждане.
Как да си осигурите по-добър сън, без да харчите хиляди долари за това:
• Установете рутинна процедура за успокояване преди лягане, която може да включва четене, водене на дневник, вземане на топъл душ или медитация.
• Ограничете времето, прекарано пред екрана преди лягане, за да избегнете нощното превъртане и свръхстимулацията
• Избягвайте тежки ястия в рамките на два часа преди лягане, които могат да нарушат качеството на съня ви
• Спазвайте едно и също време за лягане и събуждане, за да се съобразите с циркадния ритъм на тялото си
Що се отнася до Барсъм, той признава, че 22-годишното му, на пръв поглед неразрушимо „аз“ би се изсмяло, ако можеше да чуе, че един ден ще култивира навиците си за сън и ще се кълна в силата на приказките за „лека нощ“.